Trwa ładowanie...

Sacharaza - charakterystyka enzymu, działanie, zastosowanie

Sacharaza jest enzymem z grupy hydrolaz, który odpowiada za rozkład cząsteczki sacharozy na glukozę i fruktozę. Sacharaza wydzielana jest przez gruczoły jelitowe do jelita cienkiego. Jest ona składnikiem soku jelitowego. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Jakie jest zastosowanie sacharazy?

spis treści

1. Czym jest sacharaza?

Sacharaza to enzym, który należy do grupy hydrolaz. Odpowiada on za rozkład sacharozy na fruktozę i glukozę. Oprócz tego, enzym powoduje hydrolizę trójcukru rafinozy do fruktozy i dwucukru melibiozy.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Sacharaza wydzielana jest przez gruczoły jelitowe do jelita cienkiego i stanowi składnik soku jelitowego. W latach sześćdziesiątych XIX wieku, sacharaza została po raz pierwszy wyizolowana z ekstraktu drożdży. Twórcą eksperymentu był francuski chemik i polityk Marcellin Pierre Berthelot.

Warto nadmienić, że pszczoły wykorzystują sacharazę do hydrolizy sacharozy. Robią to po to, by wytworzyć miód z nektaru.

Inne nazwy sacharazy to: beta-D-fruktofuranozydaza, inwertaza.

Stan przedcukrzycowy oznacza poziom glukozy na czczo 100–125, a 2 godziny po posiłku ok. 140–199 mg%. Cukrzyca to poziom na czczo powyżej 125 mg%, natomiast 2 godziny po posiłku lub w dowolnym momencie doby – równy lub wyższy 200 mg%.

2. W jaki sposób działa sacharaza?

Sacharaza katalizuje hydrolizę wiązania fruktofuranozydowego sacharozy. Mówiąc ściślej, jest odpowiedzialna za rozkład sacharozy na fruktozę i glukozę. W trakcie tego procesu dochodzi do zmiany kierunku skręcania płaszczyzny polaryzacji światła spolaryzowanego. Ponadto, sacharaza odpowiada za hydrolizę trójcukru rafinozy do fruktozy i dwucukru melibiozy.

Sacharaza jest również jednym ze składników soku jelitowego - izotonicznego płynu ustrojowego, który jest wydzielany przez gruczoły cienkiego jelita. W ludzkim organizmie beta-D-fruktofuranozydaza jest usytuowana na wewnętrznej powierzchni komórek nabłonka wyściełającego jelito cienkie.

3. Zastosowanie sacharazy

Do użytku przemysłowego, sacharaza pozyskiwana jest przede wszystkim z drożdży Saccharomyces cerevisiae. Jakie jest zastosowanie sacharazy?

Beta-D-fruktofuranozydaza znalazła zastosowanie w przemyśle cukierniczym. Używa się jej do produkcji syropów cukru inwertowanego. Syropy te używane są do wyrobu konfitury, marmolady, likierów, a także miodu syntetycznego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza