Sachol – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Sachol to żel stomatologiczny przeznaczony do stosowania w jamie ustnej. Ponieważ jest preparatem złożonym, który zawiera chlorek cetalkoniowy oraz salicylan choliny, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i miejscowo odkażająco. Stosuje się go w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, zapaleniach dziąseł czy chorobach przyzębia.
1. Co to Sachol?
Sachol to żel stomatologiczny przeznaczony do stosowania w jamie ustnej. Substancjami czynnymi leku jest salicylan choliny (Cholini salicylas) i chlorek cetalkoniowy (Cetalkonii chloridum).
Obecny w żelu Sachol chlorek cetalkonium jest substancją odkażającą. Należy do grupy czwartorzędowych związków amoniowych. Stosuje się go do leczenia stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej. Salicylan choliny jest pochodną kwasu salicylowego.
Salicylan choliny zalicza się do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ. Dzięki temu preparat cechuje się działaniem odkażającym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
Co zawiera żel Sachol? Jeden gram żelu Sachol to 87,1 mg salicylanu choliny oraz 0,1 mg chlorku cetalkonium. Substancje pomocnicze: hydroksyetyloceluloza, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, glicerol, olejek anyżowy, etanol 96%, woda oczyszczona.
W opakowaniu znajduje się 10 g produktu, który jest dostępny w aptekach bez recepty. Jego cena wynosi kilkanaście złotych.
2. Wskazania do stosowania żelu Sachol
Kiedy stosować Sachol? Preparat jest wskazany w leczeniu:
- zapalenia dziąseł,
- stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej,
- nadżerek i owrzodzeń jamy ustnej,
- chorób przyzębia.
Zapalenie jamy ustnej to najczęściej skutek:
- nieprawidłowej higieny, obecności kamienia nazębnego,
- urazów chemicznych (to np. kontakt z substancjami drażniącymi), fizycznych (np. picie gorących płynów) czy mechanicznych (np. skaleczenia spowodowane przez protezę zębową lub aparat ortodontyczny),
- niedoborów żywieniowych,
- chorób zakaźnych i przewlekłych (np. cukrzyca, celiakia, kandydoza, zakażenie HIV błonica, płonica, odra, krztusiec),
- obecności wady zgryzu skutkującej przygryzaniem np. policzka, warg, niedobory odporności, niedobór witaminy B12, kwasu foliowego lub żelaza.
- nadużywania alkoholu, palenia papierosów,
- nowotworów złośliwych, chemioterapii.
Wspomniane czynniki te prowadzą do uszkodzenia tkanek, co sprzyjają rozwojowi stanu zapalnego w błonie śluzowej jamy ustnej i infekcji wirusowych, grzybiczych, bakteryjnych, a także pojawieniu się nadżerek i owrzodzeń.
3. Stosowanie i dawkowanie żelu Sachol
Sachol stosuje się miejscowo, nakładając niewielką ilość żelu na chorobowo zmienione miejsca w jamie ustnej. Trzeba lekko go wcierać przez mniej więcej 2 minuty. Czynność powtarza się 2, 3 razy na dobę.
Bardzo ważne jest, by po aplikacji produktu zaczekać ze spożywaniem pokarmów lub napojów co najmniej pół godziny. Stosując Sachol trzeba pamiętać, że jest on przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, w jamie ustnej. Nie należy go połykać.
4. Przeciwwskazania i skutki uboczne
Żel stomatologiczny Sachol nie może być stosowany:
- u kobiet w 3. trymestrze ciąży,
- dzieci do ukończenia 3. roku życia (u dzieci w wieku od 3 lat przed zastosowaniem skonsultować się z lekarzem),
- osób, u których stwierdzono nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub na inne salicylany. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w okresie karmienia piersią, ponieważ salicylan choliny przenika do mleka kobiet.
Jeśli chodzi o działania niepożądane, po zastosowaniu preparatu może pojawić się przemijające uczucie pieczenia. Możliwe jest także wystąpienie reakcji alergicznych wywołanych przez parahydroksybenzoesan metylu i propylu.
Z uwagi na to, że istnieje ryzyko nasilenia lub zmiany działania zażywanych w tym samym czasie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, należy nie tylko przestrzegać zalecanych dawek, ale i powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich stosowanych lekach.
Dla bezpieczeństwa przed użyciem należy zapoznać się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego.
Stosując żel Sachol należy zachować środki ostrożności i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Ważne jest, by nie używać żelu po 2 tygodniach od otwarcia opakowania, przechowywać preparat w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.