Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Objawy salmonelli – charakterystyczne symptomy, leczenie, profilaktyka

Avatar placeholder
07.04.2021 16:45
Objawy salmonelli – charakterystyczne symptomy, leczenie, profilaktyka
Objawy salmonelli – charakterystyczne symptomy, leczenie, profilaktyka

Salmonella są to bakterie o nazwie Salmonella enterica, inaczej zwane są też pałeczkami paraduru. Objawy salmonelli są charakterystyczne dla typowego zatrucia pokarmowego, ale ich natężenie jest znacznie większe. Choroba może doprowadzić do zakażenia niektórych narządów wewnętrznych, a także do schorzeń stawów.

spis treści

1. Objawy Salmonelli

Objawy salmonelli mogą się pojawić po kilku godzinach od zjedzenia skażonego posiłku. Objawy salmonelli, które mogą się pojawić to przede wszystkim biegunka, wymioty, silny ból brzucha i głowy. Oczywiście ich natężenie i częstotliwość może być różna. Objawy salmonelli, które mogą się jeszcze uaktywnić to ból mięśni pleców, wysoka gorączka. Bakteria występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego dla przykładu w jajkach, mięsie czy mleku. Jednak salmonella może być też przenoszona przez muchy i gryzonie.

Objawy salmonelli wymagają nie tylko leczenia, ale ważne jest także zachowanie higieny np. częste mycie dłoni
Objawy salmonelli wymagają nie tylko leczenia, ale ważne jest także zachowanie higieny np. częste mycie dłoni

2. Leczenie salmonelli

Zobacz film: "Jakie są objawy sepsy?"

Objawy salmonelli leczone są najczęściej objawowo. Zwykle lekarz zaleca zastosowanie ścisłej diety i oczywiście stałe nawadnianie organizmu. Objawy salmonelli mogą się zmniejszyć po kilku dniach, ale w sytuacji, kiedy będą utrzymywały się jeszcze przez dłuższy czas lekarz może zlecić podanie antybiotyku. Niestety zdarza się, że objawy salmonelli są tak ciężkie, że wymagana jest hospitalizacja. Objawy salmonelli są szczególnie groźne dla dzieci i dla kobiet w ciąży, ponieważ może w bardzo szybkim tempie dojść do odwodnienia.

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe
10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe [10 zdjęć]

Wiele mówi się na temat wysokiego ryzyka związanego z zatruciem niewłaściwie przyrządzoną wieprzowiną.

zobacz galerię

Objawy salmonelli występują niestety w większym nasileniu u osób, których odporność organizmu jest w danym momencie znacznie obniżona dla przykładu u osób po przeszczepach. Choroba jest na tyle groźna, że niewłaściwie leczona może doprowadzić do poważnych komplikacji np. do sepsy. Objawy salmonelli powinny być potwierdzone specjalistycznymi badaniami – pobierany jest kał od chorego i wykonywane jest badanie posiewowe. Lekarz musi mieć pewność, że bakteria, która wywołała ostrą biegunkę czy inne objawy, to jest bakteria salmonelli.

Na koniec kuracji wykonuje się kolejne badanie kału w celu sprawdzenia czy pacjent jest już wyleczony. Trzema pamiętać, że salmonella jest to choroba zakaźna, dlatego osoba, u której pojawią się objawy salmonelli powinna być odizolowana na czas choroby.

To też warto wiedzieć

3. Objawy Salmonelli a profilaktyka

W przypadku bakterii, która wywołuje objawy salmonelli bardzo ważna jest profilaktyka, która zminimalizuje ryzyko zatrucia. Przede wszystkim wszystkie nieprzetworzone produkty muszą być przechowywane w lodówce czy w zamrażarce. Jeśli jedzenie zostanie już rozmrożone to nie wolno zamrażać go ponownie. Nie należy spożywać potraw z surowego mięsa np. tatara. Skorupki jajek przed włożeniem do lodówki powinny być sparzone wrzątkiem. Oczywiście bardzo ważne jest także mycie rąk przed każdym wykonaniem posiłku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze