Trwa ładowanie...

Saridon - skład i działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
09.10.2023 12:32
Saridon to lek przeznaczony do leczenia bólu różnego pochodzenia i łagodzenia gorączki.
Saridon to lek przeznaczony do leczenia bólu różnego pochodzenia i łagodzenia gorączki. (Adobe Stock)

Saridon to złożony lek w postaci tabletek wydawanych bez recepty, przeznaczony do leczenia bólu różnego pochodzenia i łagodzenia gorączki. Jego substancjami czynnymi są paracetamol i propyfenazon o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, także kofeina. Może być stosowany u dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Czy Saridon jest szkodliwy?

spis treści

1. Co to jest Saridon i do czego jest stosowany?

Saridon to lek przeciwbólowy i lek przeciwgorączkowy. Jest preparatem złożonym, zawierającym paracetamol i propyfenazon (substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym) oraz kofeinę (która wzmacnia ich działanie).

Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Propyfenazon to lek z grupy pochodnych pirazolonu, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu i propyfenazonu, umiarkowanie pobudza ośrodkowy układ nerwowy.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Każda tabletka Saridon zawiera 250 mg paracetamolu, 150 mg propyfenazonu i 50 mg kofeiny. Pozostałe składniki leku to hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, esma-spreng, skrobia kukurydziana, talk, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

Cena Saridon, w zależności od wielkości opakowania, waha się od około 15 do 25 złotych. W aptekach można kupić zarówno 10, jak i 20 tabletek preparatu. Są dostępne bez recepty. Innym lekiem na rynku polskim zawierającym kofeinę, paracetamol i propyfenazon jest Cefalgin Migraplus.

Jakie są główne wskazania do stosowania Saridon?

Wskazaniem do stosowania Saridonu są bóle głowy, bóle zębów, bolesne miesiączkowanie, bóle reumatyczne, bóle po zabiegach chirurgicznych oraz ból i gorączka w przebiegu przeziębienia lub grypy.

2. Stosowanie i dawkowanie tabletek Saridon

Jak stosować Saridon? Jakie są zalecenia dotyczące dawkowania Saridon? Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Należy je popić dużą ilością wody lub innego płynu. Jeśli chodzi o dawkowanie, w przypadku:

  • młodzieży od 12. do 16. roku życia dawka dobowa wynosi jedną tabletkę do 3 razy na dobę,
  • dorosłych dawka wynosi od 1 do 2 tabletek do 3 razy na dobę.

Jak szybko działa Saridon? Działanie przeciwbólowe jest odczuwalne po 30 minutach po przyjęciu preparatu. W sytuacji, gdy ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni, a gorączka dłużej niż 3 dni lub gdy objawy się nasilą lub wystąpią dodatkowe niepokojące bądź dokuczliwe objawy, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

3. Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania Saridon

Nie każdy pacjent może stosować Saridon, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, kwas acetylosalicylowy lub na pirazolony i ich pochodne, także:

  • ciąża (składniki preparatu przenikają przez łożysko. W czasie ciąży nie należy stosować leku Saridon, a szczególnie w pierwszym trymestrze i podczas ostatnich sześciu tygodni),
  • okres karmienia piersią (składniki preparatu przenikają do pokarmu kobiet karmiących),
  • wiek poniżej 12. roku życia,
  • równolegle stosowanie innych leków zawierających paracetamol, ze względu na ryzyko przedawkowania i wystąpienia ciężkich działań niepożądanych,
  • zmiany w obrazie krwi obwodowej (np. leukopenia, niedokrwistość, agranulocytoza),
  • wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
  • ostra porfiria wątrobowa,
  • choroba alkoholowa,
  • zaburzenia czynności układu krwiotwórczego
  • zespół Gilberta.

W okresie stosowania preparatu nie wolno spożywać alkoholu. Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania Saridon? Najczęściej obserwuje się takie działania niepożądane jak zaburzenia żołądka i jelit (pieczenie, nudności i wymioty, niepokój w żołądku, biegunka, ból brzucha), także niewydolność wątroby, zapalenie wątroby, martwica wątroby oraz reakcje alergiczne, zawroty głowy, senność, uszkodzenie nerek (szczególnie w przypadku przedawkowania), skurcz oskrzeli, astma, wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk alergiczny i obrzęk naczynioruchowy, ostre uogólnione wysypki, wysypka polekowa, rumień wielopostaciowy, reakcje anafilaktyczne i wstrząs anafilaktyczny.

Saridon może być szkodliwy, jeśli podczas stosowania go nie zostaną uwzględnione przeciwwskazania i zalecenia dotyczące dawkowania, a także gdy lek jest stosowany przez długi czas. Nie wolno stosować go dłużej niż jest to zalecane, w dawkach większych niż dozwolone. Trzeba mieć świadomość, że nadużywanie wszelkich leków przeciwbólowych może powodować zaburzenia czynności nerek lub wątroby.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze