Trwa ładowanie...

Sartany – mechanizm działania, wskazania do stosowania, efekty uboczne, przeciwwskazania

Lek. Mateusz Nawrocki
03.01.2023 14:29
Sartany – mechanizm działania, wskazania do stosowania, efekty uboczne, przeciwwskazania
Sartany – mechanizm działania, wskazania do stosowania, efekty uboczne, przeciwwskazania

Sartany to nazwa grupy leków pod którą kryją się blokery receptora angiotensynowego typu pierwszego. Chociaż zostały odkryte kilkanaście lat wcześniej, to do leczenia nadciśnienia tętniczego zostały wprowadzone dopiero pod koniec XX wieku. Czym są sartany i czy często są stosowane w praktyce lekarskiej?

spis treści

1. Sartany – mechanizm działania

Sartany blokują specyficzny receptor (AT1) przed działaniem naczynioskurczowej substancji jaką jest angiotensyna druga należąca do tak zwanego układu RAA lub RAAS.

Angiotensyna druga wpływa także na gospodarkę wodnoelektrolitową organizmu. W wyniku jej działania dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych co z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne?
Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne?

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub częściowym podwyższeniu ciśnienia

zobacz galerię

2. Sartany – wskazania do stosowania

Wskazania do stosowania sartanów są takie same jak w przypadku inhibiotórów konwertazy angiotensyny – popularnie nazywanych inhibitorami ACE – to popularna grupa leków, którą stosujemy w terapii takich schorzeń kardiologicznych jak nadciśnienie tętnicze czy też w stabilnej chorobie wieńcowej. Sartany stosuje się także w zapobieganiu występowania nieprawidłowych zdarzeń w przypadku zespołu Marfana, która jest schorzeniem genetycznym w wyniku którego dochodzi do zaburzeń w całym organizmie człowieka.

Sartany stanowią popularną grupę leków
Sartany stanowią popularną grupę leków (123RF)

Wskazaniem do stosowania sartanów jest także występowanie efektów ubocznych po stosowaniu inhibitorów ACE, takich jak uporczywy, suchy kaszel. Sartany stosowane są także w terapii zespołu metabolicznego. Jak widać spektrum zastosowania sartanów jest bardzo duże.

3. Sartany – efekty uboczne

Tak jak w przypadku wszystkich grup leków, również w wyniku stosowania sartanów może dochodzić do wystąpienia efektów ubocznych. Sytuacją kliniczną, która może powstawać na skutek ich stosowania jest między innymi spadek ciśnienia tętniczego nazywany hipotensją. Zatem zgłaszanym objawem ubocznym stosowania sartanów może być uczucie osłabienia.

Mogą występować także dokuczliwe bóle głowy i zaburzenia elektrolitowe z których najczęściej może wystąpić zbyt wysoki poziom potasu – nazywany hiperkaliemią. Jeśli pojawią się jakiekolwiek efekty uboczne, należy skontaktować się z lekarzem.

Nietypowe objawy nadciśnienia
Nietypowe objawy nadciśnienia [6 zdjęć]

Nadciśnienie nie wywołuje silnych i jednoznacznych objawów, dlatego często pozostaje niezdiagnozowane.

zobacz galerię

4. Sartany – przeciwwskazania

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania sartanów. Do najważniejszych można zaliczyć okres ciąży i karmienia piersią. Z uwagi na efeky uboczny jaki mogą spowodować – hipotensję – stosowanie sartanów jest przeciwwskazane w przypadku niskich wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Sartany także należy ostrożnie stosować u osób z nieprawidłową funkcją nerek. Jak w przypadku każdego leku nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku stanowi przeciwwskazanie do jego stosowania.

Sartany z uwagi na swoje zastosowanie stanowią popularną grupę leków. Stosowane są w praktyce internistycznej i kardiologicznej. Dzięki ich właściwościom mogą być stosowane zarówno w mono jak i politerapii. Inne grupy leków stosowane przykładowo w terapii nadciśnienia tętniczego to diuretyki czy też antagoniści wapnia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze