Sartany – mechanizm działania, wskazania do stosowania, efekty uboczne, przeciwwskazania

Sartany to nazwa grupy leków pod którą kryją się blokery receptora angiotensynowego typu pierwszego. Chociaż zostały odkryte kilkanaście lat wcześniej, to do leczenia nadciśnienia tętniczego zostały wprowadzone dopiero pod koniec XX wieku. Czym są sartany i czy często są stosowane w praktyce lekarskiej?

Sartany – mechanizm działania

Sartany blokują specyficzny receptor (AT1) przed działaniem naczynioskurczowej substancji jaką jest angiotensyna druga należąca do tak zwanego układu RAA lub RAAS.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Angiotensyna druga wpływa także na gospodarkę wodnoelektrolitową organizmu. W wyniku jej działania dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych co z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi.

Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne?

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub częściowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej normy 140/90 mmHg....

Sartany – wskazania do stosowania

Wskazania do stosowania sartanów są takie same jak w przypadku inhibiotórów konwertazy angiotensyny – popularnie nazywanych inhibitorami ACE – to popularna grupa leków, którą stosujemy w terapii takich schorzeń kardiologicznych jak nadciśnienie tętnicze czy też w stabilnej chorobie wieńcowej. Sartany stosuje się także w zapobieganiu występowania nieprawidłowych zdarzeń w przypadku zespołu Marfana, która jest schorzeniem genetycznym w wyniku którego dochodzi do zaburzeń w całym organizmie człowieka.

Wskazaniem do stosowania sartanów jest także występowanie efektów ubocznych po stosowaniu inhibitorów ACE, takich jak uporczywy, suchy kaszel. Sartany stosowane są także w terapii zespołu metabolicznego. Jak widać spektrum zastosowania sartanów jest bardzo duże.

Sartany – efekty uboczne

Tak jak w przypadku wszystkich grup leków, również w wyniku stosowania sartanów może dochodzić do wystąpienia efektów ubocznych. Sytuacją kliniczną, która może powstawać na skutek ich stosowania jest między innymi spadek ciśnienia tętniczego nazywany hipotensją. Zatem zgłaszanym objawem ubocznym stosowania sartanów może być uczucie osłabienia.

Mogą występować także dokuczliwe bóle głowy i zaburzenia elektrolitowe z których najczęściej może wystąpić zbyt wysoki poziom potasu – nazywany hiperkaliemią. Jeśli pojawią się jakiekolwiek efekty uboczne, należy skontaktować się z lekarzem.

Nietypowe objawy nadciśnienia

Nadciśnienie nie wywołuje silnych i jednoznacznych objawów, dlatego często pozostaje niezdiagnozowane. Niektóre symptomy są nietypowe, przez co łatwo je...

Sartany – przeciwwskazania

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania sartanów. Do najważniejszych można zaliczyć okres ciąży i karmienia piersią. Z uwagi na efeky uboczny jaki mogą spowodować – hipotensję – stosowanie sartanów jest przeciwwskazane w przypadku niskich wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Sartany także należy ostrożnie stosować u osób z nieprawidłową funkcją nerek. Jak w przypadku każdego leku nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku stanowi przeciwwskazanie do jego stosowania.

Sartany z uwagi na swoje zastosowanie stanowią popularną grupę leków. Stosowane są w praktyce internistycznej i kardiologicznej. Dzięki ich właściwościom mogą być stosowane zarówno w mono jak i politerapii. Inne grupy leków stosowane przykładowo w terapii nadciśnienia tętniczego to diuretyki czy też antagoniści wapnia.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 7 miesięcy temu

Leki

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...