Trwa ładowanie...

Scorbolamid - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Scorbolamid to preparat, który można kupić w aptece bez recepty. W aptece dostępne są dwa opakowania preparatu w których mieści się 20 lub 40 sztuk tabletek. Scorbolamid stosowany jest głównie podczas przeziębienia lub grypy.

spis treści

1. Skład preparatu Scorbolamid

Scorbolamid to preparat dostępny bez recepty. Jest preparatem złożonym, który zawiera trzy substancje czynne: salicylamid, kwas askorbinowy oraz rutozyd. Salicylamid zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać grypę?"

Witamina c czyli kwas askorbinowy bierze udział w przemianach metabolicznych a także wykazuje działanie przeciwzapalne. Podczas przeziębienia lub grypy organizm potrzebuje większej dawki witaminy c. Ostatnią substancją czynną leku jest rutozyd, inna nazwa to rutyna. Jego główne działąnie to wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych. Oprócz tego wykazuje także działanie przeciwzapalne, immunostymulujące i przeciwutleniające.

Co powinieneś wiedzieć o przeziębieniu?
Co powinieneś wiedzieć o przeziębieniu? [9 zdjęć]

Od pierwszego drapania w gardle, aż do ostatniego kaszlnięcia – przebieg przeziębienia charakteryzuje

zobacz galerię

2. Wskazania do leku

Scorbolamid jest preparatem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz przeciwzapalnym w związku z tym, zaleca się aby stosować go w leczeniu bólu i gorączki w przebiegu przeziębienia lub grypy, bólu głowy, nerwobólów.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku

Pomimo, że istnieją wskazania do stosowania leku scorbolamid to nie każdy będzie mógł go zażywać. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu scorbolamid jest: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, astma, zaburzenia równowagi kwasowo - zasadowej, zaburzenia krzepliwości krwi.

Przeciwwskazaniem do stosowania scorbolamidu jest także kamica nerkowa oraz uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Preparatu nie należy stosować także u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią oraz u osób, które nie skończyły 16 roku życia.

4. Dawkowanie Scorbolamidu

Medykament występuje w postaci tabletek drażowanych, które przeznaczone są do stosowania doustnego. Należy przestrzegać dawkowania leku scorbolamid rozpisanego na ulotce lub zleconego przez lekarza. Zaleca się przyjmować od 1 do 2 tabletek do trzech razy na dobę. Tabletki najlepiej przyjmować podczas posiłku.

Należy pamiętać aby przyjmować możliwie jak najmniejsze dawki leku. Nie należy przyjmować większych dawek niż jest to zalecane, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku a jedynie wywoła skutki uboczne.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne

Każdy przyjmowany przez nas lek może wywoływać skutki uboczne. Tak samo jest w przypadku preparatu scorbolamid. Może on powodować działania niepożądane, ale zdarzają się one rzadko. Skutki uboczne jakie mogą wystąpić po stosowaniu leku scorbolamid to: nudności i wymioty, skurcze w obrębie jamy brzusznej, uczucie palenia za mostkiem, brak łaknienia, biegunkę, nadżerki i owrzodzenia błony śluzowej żołądka i/lub dwunastnicy, suchość w jamie ustnej. Możliwe: bóle i zawroty głowy, nadmierna senność.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza