Trwa ładowanie...

Senność podczas upału to dopiero początek. Ten objaw zwiastuje udar

Avatar placeholder
28.07.2022 15:52
Senność po opalaniu
Senność po opalaniu (Getty Images )

Podczas upałów warto słuchać swojego organizmu. Ostrzeżenia przed przegrzaniem organizmu są łatwe do zauważenia, ale trzeba je znać. Często wydaje nam się, że podczas leżenia na plaży nasz organizm nie wykonuje żadnej pracy - nic bardziej mylnego. Wówczas pracuje na zwiększonych obrotach. Na co zwrócić uwagę?

spis treści

1. Organizm reguluje temperaturę

Najważniejszym zadaniem organizmu w upalne dni jest nie dopuścić do przegrzania. Dlatego też nasze ciało intensywnie pracuje, nawet gdy mięśnie nie wykonują żadnych ruchów. Nic dziwnego, że po dniu spędzonym na słońcu, odczuwamy zmęczenie i senność. Jak działają mechanizmy regulujące naszą temperaturę?

Naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać. Wszystko po to, by umożliwić dopływ krwi do jak największej powierzchni ciała. Pomaga to rozproszyć ciepło i schłodzić organizm, jednak jest pewien skutek uboczny - do organów wewnętrznych dopływa jej mniej.

Zobacz film: "Upały - jak się chronić"
Senność i zmęczenie są ostrzeżeniem przed przegrzaniem
Senność i zmęczenie są ostrzeżeniem przed przegrzaniem (Getty Images)

Pocenie się również jest mechanizmem, który ma za zadanie ochłodzić ciało. Płyny ustrojowe prowadzone są na powierzchnię skóry, skąd odparowują, w ten sposób schładzając ją.

Ciepło odprowadzane jest również przez układ moczowy. Należy pamiętać, że wraz z tym procesem, dużo szybciej dochodzi do odwodnienia się organizmu.

2. Senność podczas upałów

Wszystkie powyższe mechanizmy mocno obciążają organizm, co jest powodem zmęczenia i senności podczas przebywania na słońcu. Objawy te są wyraźnym sygnałem od organizmu, że dalsze pozostanie na słońcu, może grozić nam przegrzaniem, a nawet udarem słonecznym.

Na jakie jeszcze sygnały musimy zwrócić uwagę?

  • wzmożone uczucie pragnienia,
  • skąpomocz,
  • brak pocenia się,
  • zwiększone tętno.

Jeśli dochodzą do tego mdłości, dezorientacja lub zawroty głowy, powinniśmy jak najszybciej zakończyć wypoczynek na słońcu, schłodzić się i napić. Jeżeli objawy nie ustępują, należy udać się do lekarza.

3. Sposoby na upał

By w czasie upałów uniknąć objawów przegrzania takich jak senność i zmęczenie, musimy pamiętać o podstawowych zasadach:

  • pij odpowiednią ilość wody,

  • unikaj ekspozycji na słońcu,

  • unikaj alkoholu.

Warto wsłuchiwać się w sygnały, jakie dostajemy od własnego ciała. Nawracające uczucie pragnienia, zmęczenie i senność są znakiem, by natychmiast schłodzić organizm. Równie ważne jest, aby po dniu spędzonym na słonecznej plaży, pozwolić ciału na regeneracje. Odpowiednie nawodnienie i sen pozwolą nam wyeliminować zmęczenie.

Małgorzata Banach, redaktorka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze