Trwa ładowanie...

Sinecod – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
01.04.2021 09:28
Lek Sinecod w postaci kropel może być już stosowany u dzieci, które ukończyły 2. miesiąc życia
Lek Sinecod w postaci kropel może być już stosowany u dzieci, które ukończyły 2. miesiąc życia (123rf.com)

Sinecod to lek dostępny bez recepty. Przyjmowany jest przede wszystkim w leczeniu kaszlu różnego pochodzenia. Sinecod dostępny jest pod postacią kropli lub syropu. Lek ten stosuje się doustnie. Jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania? Czy po jego zażywaniu występują skutki uboczne?

spis treści

1. Skład Sinecodu

Cytrynian butamiratu to substancja czynna leku Sinecod. Jest to nieopioidowy lek przeciwkaszlowy, który działa ośrodkowo. Dzięki temu Sinecod działa przeciwcholinergicznie. Lek ten wpływa na rozszerzenie oskrzeli, a co za tym idzie – pomaga uporać się z problemami z oddychaniem).

2. Wskazania do przyjmowania Sinecodu

Kaszel suchy to wskazanie do przyjmowania leku Sinecod. Ponadto syrop ten przyjmuje się w leczeniu objawów kaszlu różnego pochodzenia. Sinecod wykorzystywany jest też w celu zahamowania odruchu kaszlowego zarówno przed zabiegami chirurgicznymi, jak i już po nich. Jest też zalecany przed bronchoskopią lub po jej wykonaniu.

Zobacz film: "Przyczyny kaszlu [Specjalista radzi]"
Skuteczne domowe metody na kaszel
Skuteczne domowe metody na kaszel [10 zdjęć]

Kaszel stanowi fizjologiczny odruch obronny, który wspiera oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do leku

Nie każdy, kto wykazuje wskazania do przyjmowania leku Sinecod, może go zażywać. Przede wszystkim przeciwwskazanie do Sinecodu to uczulenie na którykolwiek z jego składników. Ponadto istnieje kilka czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, przyjmując lek Sinecod.

Równocześnie z jego przyjmowaniem nie można zażywać leków wykrztuśnych, gdyż może to wpłynąć na wystąpienie skurczu oskrzeli i zakażeń dróg oddechowych.

Lek Sinecod w postaci kropel może być już stosowany u dzieci, które ukończyły 2. miesiąc życia. Jednak jest to możliwe jedynie po decyzji lekarza i jego zaleceniach.

Sinecod w postaci kropel ma w swoim składzie sorbitol. Z tego powodu nie powinny być przyjmowane przez osoby, które zmagają się z dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Po zażyciu leku Sinecod należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów, gdyż lek ten wywołuje niekiedy nadmierną senność.

Sinecodu nie powinno się też zażywać w I trymestrze ciąży oraz w czasie karmienia piersią. W II i II trymestrze ciąży lek Sinecod można przyjmować jedynie, jeśli jest to niezbędne i konieczne.

4. Dawkowanie leku Sinecod

Przed zażyciem Sinecodu należy zapoznać się z dołączoną ulotką. Trzeba też pamiętać o tym, by nie przekraczać zalecanych dawek, a w razie pojawienia się wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Jak wygląda dawkowanie leku Sinecod? Krople zazwyczaj przyjmuje się 4 razy na dobę. Dzieci do 1. roku życia – 10 kropli, do 3. roku życia – 15 kropli, a po ukończeniu 3 lat – 25 kropli.

Inaczej sprawa wygląda z syropem. Zazwyczaj przyjmuje się go trzy razy na dobę. Najmłodsi (od 3. od 6. roku życia) – 5 ml, do ukończenia 12 lat – 10 ml, po 12. roku życia – 15 ml. Dorośli natomiast powinni przyjmować 15 ml 4 razy na dobę.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne leku

Jest kilka działań niepożądanych, które mogą wystąpić po przyjęciu leku, jakim jest Sinecod. Nudności i wymioty, biegunka, wysypki na ciele, pokrzywka, senność, zawroty głowy to skutki uboczne przyjmowania Sinecodu. Występują one jednak niezbyt często i u niewielkiego odsetka pacjentów. Skutki uboczne powinny minąć po odstawieniu leku lub po zmniejszeniu dawki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze