Trwa ładowanie...

Sirdalud – wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności, działania niepożądane

Sirdalud jest lekiem, którego substancją czynną jest tyzanidyna. Preparat ten działa na neurony zlokalizowane w rdzeniu kręgowym, poprzez pobudzenie receptorów adrenergicznych alfa2. W efekcie, czego dochodzi do zablokowania impulsów wywołujących wzmożone napięcie mięśni. Sirdalud wykazuje również działanie przeciwbólowe. Ze względu na swoje właściwości lek Sirdalud jest często stosowany w leczeniu schorzeń, którym towarzyszą bolesne skurcze mięśni oraz w długotrwałej spastyczności o podłożu rdzeniowym lub kręgowym. Sirdalud bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego.

spis treści

1. Wskazania do sirdaludu

Sirdalud jest lekiem sprzedawanym wyłącznie na receptę. Substancją czynną tego preparatu jest organiczny związek chemiczny tyzanidyna. Sirdalud jest wykorzystywany do zwiotczenia mięśni szkieletowych wykazuje też działanie przeciwbólowe. Ze względu na swoje właściwości Sirdalud zalecany jest osobom cierpiącym między innymi na:

Zobacz film: "Dlaczego boli nas kręgosłup?"
 • silne napięcie mięśni towarzyszące schorzeniom neurologicznym (np. stwardnienie rozsiane);
 • ostre skurcze mięśni towarzyszące chorobom kręgosłupa (zespoły lędźwiowe i szyjne);
 • dolegliwości będące następstwem zabiegu operacyjnego (np. zapalenia stawu biodrowego, przepuklina jądra miażdżystego);
 • porażenie mózgowe.
 • długotrwałe schorzenia rdzenia kręgowego;
 • dolegliwości wynikające ze zmian zwyrodnieniowych rdzenia kręgowego;
 • udar naczyniowy mózgu.
O czym może świadczyć ból kręgosłupa lędźwiowego?
O czym może świadczyć ból kręgosłupa lędźwiowego? [5 zdjęć]

Problemy z kręgosłupem ma już od 60 do 80 proc. społeczeństwa. Najczęściej ból ignorujemy i łykamy

zobacz galerię

2. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Podobnie jak w przypadku innych leków istnieją przeciwskazania do stosowania preparatu Sirdalud. Podstawowym przeciwskazaniem jest uczulenie lub nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku. Preparatu Sirdalud nie należy stosować również w przypadku:

 • zaburzonej czynności wątroby,
 • stosowania inhibitorów izoenzymu 1A2 cytochromu P450 (np. cyprofloksacyna, fluwoksamina),
 • ciąży,
 • karmienia piersią.
 • Nie zaleca się stosowanie Leku Sirdalud przez osoby, które nie ukończyły jeszcze osiemnastego roku życia.

W przypadku niektórych schorzeń należy zachować szczególną uwagę podczas stosowania leku Sirdalud. Chorobami takimi są między innymi: niskie ciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, zaburzenia czynności wątroby.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Działania niepożądane Sirdaludu

Preparat Sirdalud należy stosować ściśle według zaleceń lekarskich. Nagłe przerwanie terapii może być powodem wystąpienia objawów niepożądanych takich jak na przykład: nadciśnienie tętnicze i wzrost akcji serca. Odstawienie leku musi następować pod kontrolą lekarza, przez stopniowe zmniejszanie dawki leku.

Przyjmowanie leku Sirdalud może powodować skutki uboczne. Najczęściej występującymi są: zawroty głowy, nadmierna senność, suchość w ustach, osłabienie siły mięśniowej, zmęczenie, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zaburzenia snu, obniżenie ciśnienia tętniczego, niskie tętno i nudności.

Mogą też wystąpić: zaburzenia równowagi, omamy, splątanie, zaburzenia widzenia, zapalenie lub niewydolność wątroby, omdlenia, osłabienie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza