Skleroza - objawy, przyczyny

Czujemy się zmęczeni. Nie potrafimy skupić uwagi, jesteśmy rozdrażnieni. Mamy mniejszą sprawność fizyczną. Z czasem coraz częściej zapominamy. Diagnoza? Skleroza. Chorują na nią głównie osoby starsze. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Choć skleroza kojarzy się z problemami z pamięcią, jest to dużo bardziej złożona, poważna i nieuleczalna choroba. Prowadzi do otępienia. W skrajnych przypadkach dochodzi do częściowego paraliżu i niedowładów.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Przyczyny

Jak dbać o mózg?

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z nim związanych rozwija się w sposób bezobjawowy lub...

Skleroza to miażdżyca naczyń. Na skutek odkładania się złogów cholesterolowo-wapniowych zmniejsza się przekrój tętnicy. Naczynia krwionośne znacznie mniej dostarczają do mózgu tlenu. Przez co staje się niedotleniony.

Komórki odpowiedzialne za uczucia czy pamięć obumierają. Osoba, która cierpi na sklerozę odczuwa zaburzenia psychiczne i neurologiczne, które wraz z rozwojem choroby nasilają się. Skleroza dotyczy głównie osób starszych, po 60 roku życia.

Objawy wczesne

Przez dłuższy czas choroba nie daje żadnych objawów. Na początku chory czuje się zmęczony. Potem pojawiają się problemy ze snem. Następnie trudności w koncentracji i skupieniu dłuższej uwagi. Chory zauważa u siebie słabszą pamięć. Nie pamięta zdarzeń, które wydarzyły niedawno, kilkanaście minut wcześniej.

Rozwój choroby

Gdy chhoroba rozwija się luki w pamięci pogłębiają się. Dodatkowo chory staje się niestabilny emocjonalnie. Wybucha nagle płaczem, złości się.

Pojawiają się problemy z mową. Brakuje mu słów, nie potrafi ich wyp0wiedzieć. Jego ruchy stają nieskordynowane. Najprostsza czynność może sprawiać trudność. Zdarza się, że tłucze i strąca rzeczy. Mimika twarzy staje się uboższa.

Wraz z postępem sklerozy, zmienia się charakter chorego. Staje złośliwy, egoistyczny.

Traci zainteresowanie światem zewnętrznym. Izoluje się. Nie wychodzi z domu. Potrafi wiele godzin siedzieć w bezruchu.

W nocy cierpi na bezsenność, jest zbyt pobudzony. Ale po wstaniu nie zdaje sobie gdzie się znajduje. Rano nie pamięta, co wydarzyło się nocą. W miarę obumierania kolejnych komórek mózgowych stan chorego pogarsza się. Pojawiają się niedowłady i porażenia kończyn.

Leczenie

Skleroza jest nieuleczalna. Wczesna diagnoza i szybkie podjęcie leczenia może opóźnić postęp choroby. Schorzenie diagnozuję się m.in na podstawie wywiadu lekarskiego, testów pamięci i tomografii komputerowej mózgu. Lekarz zaleca leki, które zmniejszają objawy.

Ważna jest zmiana diety. Nie wskazane są dania tłuste, które mogą podwyższać cholesterol. Niezbędna jest także aktywność fizyczna i wysiłek intelektualny.

Profilaktyka

Dieta niskotłuszczowa to istotny czynnik, który może zapobiec chorobie. Unikanie produktów które zawierają szkodliwe tłuszcze zwierzęce powodujące m.in. wzrost cholesterolu. Dieta obniżająca cholesterol jest bogata w owoce i warzywa, w błonnik i pierwiastki takie jak magnez, cynk. Należy jeść więcej ryb i produkty bogate w witaminę C.

Wskazane jest także ćwiczenie pamięci. Niezależnie od wieku. Nauka języków, rozwiązywanie krzyżówek, uczęszczanie na kursy - ćwiczą umysł.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 10 miesięcy temu

Zaburzenia pamięci i intelektu

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia pamięci i intelektu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia pamięci i intelektu
Zaburzenia pamięci i intelektu

Zaburzenia koncentracji i pamięci (WIDEO)

Zaburzenia koncentracji i pamięci (WIDEO) Odtwórz wideo

. Nie bez znaczenia jest tez opinia psychiatry czy neurologa. Pozwoli to zbadać zaburzenia pamięci i postawić właściwą diagnozę. Po rozpoznaniu zazwyczaj (...) . Przy zaburzeniach pamięci...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Amnezja

jednak znacznie poważniejsze problemy z zapamiętywaniem. Patologiczne zaburzenia pamięci to między innymi amnezja. Co to jest i jakie są jej przyczyny (...) Każdemu z nas zdarzają się chwilowe zaniki pamięci....

Zaburzenia pamięci i intelektu

Leczenie zaburzeń koncentracji

czasie. Tymczasem nawet cicha muzyka lub perspektywa weekendu mogą doprowadzić do zaburzenia koncentracji i zmniejszyć efektywność wykonywanej pracy (...) . Przyczyny i leczenie zaburzeń koncentracji Problemy z koncentracją...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Poprawa pamięci - czy to możliwe?

jeszcze przez długi czas. Aby poprawić pamięć, pozostaje tylko ćwiczyć w ten i w każdy inny sposób każdego dnia. Ćwiczenia pamięci na co dzień (...) Istnieją różne ćwiczenia, dzięki którym poprawa pamięci jest możliwa,...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Pigułka na pamięć

z pamięcią Na zaburzenia pamięci wpływ ma między innymi kortyzol - hormon stresu. Wysoki poziom tego hormonu sprzyja degeneracji mózgu. Z kolei (...) i sprawiają, że osoba starsza kwestionuje swoje zdolności umysłowe....

Zaburzenia pamięci i intelektu

Jedzenie tych produktów poprawia pamięć i odmładza mózg

Jedzenie tych produktów poprawia pamięć i odmładza mózg

. Jedzenie konkretnych warzyw może opóźnić procesy starzenia się i zapobiegać utracie pamięci. Jedzenie na pamięć Pogorszenie pamięci i stopniowy (...) owoców a poprawą pamięci. Jedynie zwiększenie...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Zaburzenia pamięci u osób starszych (WIDEO)

Zaburzenia pamięci u osób starszych (WIDEO) Odtwórz wideo

może bowiem przebadać pacjenta i poznać przyczynę takich zachowań, a także podjąć działania mające na celu złagodzenie objawów zaburzeń pamięci. (...) zewnętrznym może przysporzyć niemałych problemów. To dzięki pamięci...