Trwa ładowanie...

Skleroza - objawy, przyczyny

Czujemy się zmęczeni. Nie potrafimy skupić uwagi, jesteśmy rozdrażnieni. Mamy mniejszą sprawność fizyczną. Z czasem coraz częściej zapominamy. Diagnoza? Skleroza. Chorują na nią głównie osoby starsze. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Choć skleroza kojarzy się z problemami z pamięcią, jest to dużo bardziej złożona, poważna i nieuleczalna choroba. Prowadzi do otępienia. W skrajnych przypadkach dochodzi do częściowego paraliżu i niedowładów.

1. Przyczyny

Jak dbać o mózg?
Jak dbać o mózg? [6 zdjęć]

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z

zobacz galerię
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Skleroza to miażdżyca naczyń. Na skutek odkładania się złogów cholesterolowo-wapniowych zmniejsza się przekrój tętnicy. Naczynia krwionośne znacznie mniej dostarczają do mózgu tlenu. Przez co staje się niedotleniony.

Komórki odpowiedzialne za uczucia czy pamięć obumierają. Osoba, która cierpi na sklerozę odczuwa zaburzenia psychiczne i neurologiczne, które wraz z rozwojem choroby nasilają się. Skleroza dotyczy głównie osób starszych, po 60 roku życia.

2. Objawy wczesne

Przez dłuższy czas choroba nie daje żadnych objawów. Na początku chory czuje się zmęczony. Potem pojawiają się problemy ze snem. Następnie trudności w koncentracji i skupieniu dłuższej uwagi. Chory zauważa u siebie słabszą pamięć. Nie pamięta zdarzeń, które wydarzyły niedawno, kilkanaście minut wcześniej.

3. Rozwój choroby

Gdy chhoroba rozwija się luki w pamięci pogłębiają się. Dodatkowo chory staje się niestabilny emocjonalnie. Wybucha nagle płaczem, złości się.

Pojawiają się problemy z mową. Brakuje mu słów, nie potrafi ich wyp0wiedzieć. Jego ruchy stają nieskordynowane. Najprostsza czynność może sprawiać trudność. Zdarza się, że tłucze i strąca rzeczy. Mimika twarzy staje się uboższa.

Wraz z postępem sklerozy, zmienia się charakter chorego. Staje złośliwy, egoistyczny.

Traci zainteresowanie światem zewnętrznym. Izoluje się. Nie wychodzi z domu. Potrafi wiele godzin siedzieć w bezruchu.

W nocy cierpi na bezsenność, jest zbyt pobudzony. Ale po wstaniu nie zdaje sobie gdzie się znajduje. Rano nie pamięta, co wydarzyło się nocą. W miarę obumierania kolejnych komórek mózgowych stan chorego pogarsza się. Pojawiają się niedowłady i porażenia kończyn.

4. Leczenie

Skleroza jest nieuleczalna. Wczesna diagnoza i szybkie podjęcie leczenia może opóźnić postęp choroby. Schorzenie diagnozuję się m.in na podstawie wywiadu lekarskiego, testów pamięci i tomografii komputerowej mózgu. Lekarz zaleca leki, które zmniejszają objawy.

Ważna jest zmiana diety. Nie wskazane są dania tłuste, które mogą podwyższać cholesterol. Niezbędna jest także aktywność fizyczna i wysiłek intelektualny.

5. Profilaktyka

Dieta niskotłuszczowa to istotny czynnik, który może zapobiec chorobie. Unikanie produktów które zawierają szkodliwe tłuszcze zwierzęce powodujące m.in. wzrost cholesterolu. Dieta obniżająca cholesterol jest bogata w owoce i warzywa, w błonnik i pierwiastki takie jak magnez, cynk. Należy jeść więcej ryb i produkty bogate w witaminę C.

Wskazane jest także ćwiczenie pamięci. Niezależnie od wieku. Nauka języków, rozwiązywanie krzyżówek, uczęszczanie na kursy - ćwiczą umysł.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza