Trwa ładowanie...

Skomentował pomoc medyczną podczas meczu Węgry-Szkocja . "Ratownicy nigdy nie powinni tego robić"

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 24.06.2024 12:09
Groźny wypadek na Euro 2024. "Zawodnicy powinni kontrolować nerwy"
Groźny wypadek na Euro 2024. "Zawodnicy powinni kontrolować nerwy" (Getty Images, archiwum prywatne)

Do poważnego wypadku doszło podczas spotkania Węgry-Szkocja, które odbyło się 23 czerwca. Po silnym zderzeniu z Angusem Gunnem, Barnabas Varga został przetransportowany prosto z murawy do szpitala w Stuttgarcie. Piłkarze i internauci mają jednak dużo do zarzucenia ratownikom obecnym na boisku. Słusznie?

spis treści

1. Wypadek na meczu Węgry-Szkocja

Podczas niedzielnego meczu doszło do poważnego zderzenia zawodnika reprezentacji Węgier - Barnabasa Vargi ze szkockim bramkarzem – Angusem Gunnem. Na nagraniach ze spotkania widać wyraźnie, że ogłuszony Węgier nie był w stanie samodzielnie podnieść się z murawy. Wypadek był na tyle poważny, że akcja ratownicza została zasłonięta kocami przed oczami widzów i kamer.

Kilka godzin później media obiegła informacja, że Varga jest w stanie stabilnym i pozostaje przytomny, choć uległ poważnym obrażeniom w postaci złamania kilku kości twarzy i wstrząsu mózgu.

2. Zarzuty wobec sanitariuszy Euro 2024

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

W sieci nie brakuje jednak głosów krytyki wobec zespołu ratowników medycznych, którzy sprawiali wrażenie bardzo spokojnych – jak na powagę sytuacji. Zbyt długi czas reakcji zarzucił im także kapitan drużyny Węgier Dominik Szoboszlai, który pospieszał ratowników podczas interwencji na boisku, a następnie skrytykował ich postawę po zakończonym spotkaniu.

- Jeśli nasi lekarze mówią, że potrzeba natychmiastowej pomocy, to wydaje mi się, że ratownik nie powinien spokojnie iść, ale biec - skomentował piłkarz, wychwalany przez internautów za odpowiedzialną i prawdziwie liderską postawę.

Takim twierdzeniom stanowczo sprzeciwia się jednak ratownik medyczny Jakub Poświata.

- To bardzo dobrze, że nie biegli, bo ratownicy nigdy nie powinni tego robić. Przede wszystkim dlatego, że podczas biegu sami mogą ulec urazowi i wtedy stają się bezużyteczni. Zawodnicy podeszli tu do tematu emocjonalnie, co jest w pełni zrozumiałe, ale jednocześnie powinni kontrolować nerwy - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie.

- Przy tego typu rozgrywkach wygląda to tak, że jest lekarz drużyny, są zespoły noszowych i jest zespół lekarza boiska. Na takich spotkaniach to zawsze sędzia decyduje, kiedy na boisko może wejść ratownik medyczny - dodaje.

3. Czym grożą poważne zderzenia i upadki?

Choć stan Barnabasa Vargi jest stabilny, urazy tego typu stanowią nawet zagrożenie dla życia.

- Często urazy dotyczące złamań w obrębie twarzoczaszki mogą wiązać się z uszkodzeniem drożności początkowego układu oddechowego, więc należy przede wszystkim zabezpieczyć pacjenta na czas oczekiwania na karetkę i upewnić się, że może on oddychać. W urazach w obrębie twarzoczaszki największym zagrożeniem są wszelkie uszkodzenia mózgu, ale może tu także dojść do poważnych uszkodzeń kręgosłupa szyjnego. Najczęściej są to jednak urazy skrętne, które dotyczą naciągnięcia tkanek tworzących aparat kręgosłupa szyjnego, czyli mięśni, więzadeł itd. - wyjaśnia ortopeda dr n. med. Konrad Słynarski w rozmowie z WP abcZdrowie.

- To są uszkodzenia, które wiążą się z wielotygodniową, a nawet wielomiesięczną rekonwalescencją. Po każdym urazie w obrębie głowy, który wiąże się nawet z chwilową utratą przytomności, należy zgłosić się do szpitala. Często bywa tak, że pacjent na początku czuje się dobrze, ale objawy występują z czasem. Wtedy jest już za późno i dochodzi do powikłań - dodaje.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze