Trwa ładowanie...

Skurcze nóg – przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
30.09.2021 12:02
Skurcze nóg – przyczyny, leczenie
Skurcze nóg – przyczyny, leczenie (adobestock)

Skurcze nóg to nieprzyjemna dolegliwość, która może dotknąć każdego. Bardzo często skurcze nóg pojawiają się w nocy. Często powracające skurcze mogą sugerować problemy zdrowotne dla przykładu przewlekła niewydolność żylną, ale mogą być też sygnałem, że organizmowi brakuje niektórych witamin. Ponieważ jest to dolegliwość uciążliwa przy nawracających atakach warto wybrać się do lekarza, który powinien zlecić właściwe badania.

spis treści

1. Przyczyny skurczów nóg

Jakie choroby i dolegliwości mogą sugerować skurcze nóg? Na pierwszym miejscu należy przeprowadzić podstawowe badanie, czyli morfologię, ale szerszy obraz wykaże badanie sprawdzające poziom poszczególnych pierwiastków takich jak dla przykładu magnez czy potas, ponieważ te pierwiastki mogą brać udział w procesie skurczu mięśni. Kiedy pojawiają się skurcze nóg może to być objaw niedoboru tych pierwiastków. Magnez może być wypłukiwany przez duże spożycie kawy, dlatego trzeba należy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Inną przyczyną utraty mikroelementów może być stałe zażywanie leków przeczyszczających np. w przypadku nawracających biegunek.

Skurcze nóg mogą mieć wiele przyczyn
Skurcze nóg mogą mieć wiele przyczyn
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Skurcze nóg mogą być również spowodowane przewlekłą niewydolnością żylną. Choroba może pojawić się u kobiet w ciąży, przy otyłości, przy zaparciach. Tego rodzaju stany mogą także wpływać na wzrost ciśnienia tętniczego]. Skurcze nóg zwłaszcza w porze nocnej to może być objaw choroby zwanej zespołem niespokojnych nóg. Choroba jest częściej diagnozowana u kobiet, ale według badań i statystyk dolegliwość jest przekazywana genetycznie. RLS diagnozowane jest w przypadkach schorzeń przebiegających z dużym niedoborem żelaza dla przykładu przy anemii.

To też warto wiedzieć

2. Jak leczyć skurcze w nogach?

Jeśli skurcze nóg nie pojawiają się często wystarczy jedynie rozciągnięcie i rozmasowanie. Natomiast, jeśli skurcze nóg się powtarzają i powodują, że osoba nie może prawidłowo funkcjonować należy poznać przyczynę. W aptekach jest bardzo dużo preparatów, które przede wszystkim uzupełniają ewentualny niedobór witamin. Bardzo ważna jest także właściwie zbilansowana dieta dla przykładu rośliny strączkowe są bogatym źródłem potasu, podobnie banany i pomidory. Wapń powinien być stale dostarczany dla przykładu w produktach mlecznych, a magnez w dużych ilościach jest np. w orzechach. Skurcze nogi mogą zostać zredukowane przez zmiany stylu życia dla przykładu należy unikać dłuższego przebywania w pozycji stojącej, warto codziennie wybrać się na spacer, niezbyt forsujący wysiłek fizyczny jest również wskazany.

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego
Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego [7 zdjęć]

Jest to choroba autoimmunologiczna mózgu i kręgosłupa. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w wieku

zobacz galerię

Skurcze nóg zmniejszą się, a nawet całkowicie znikną, kiedy organizm będzie właściwie nawadniany, dlatego trzeba pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Kobiety powinny również zrezygnować z częstego chodzenia w butach na wysokim obcasie. Przy poważniejszych schorzeniach lekarz oczywiście powinien włączyć odpowiednio dobrane leki i kurację.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze