Skurcze nóg – przyczyny, leczenie

Skurcze nóg to nieprzyjemna dolegliwość, która może dotknąć każdego. Bardzo często skurcze nóg pojawiają się w nocy. Często powracające skurcze mogą sugerować problemy zdrowotne dla przykładu przewlekła niewydolność żylną, ale mogą być też sygnałem, że organizmowi brakuje niektórych witamin. Ponieważ jest to dolegliwość uciążliwa przy nawracających atakach warto wybrać się do lekarza, który powinien zlecić właściwe badania.

Skurcze nóg – przyczyny

Jakie choroby i dolegliwości mogą sugerować skurcze nóg? Na pierwszym miejscu należy przeprowadzić podstawowe badanie, czyli morfologię, ale szerszy obraz wykaże badanie sprawdzające poziom poszczególnych pierwiastków takich jak dla przykładu magnez, wapń czy potas, ponieważ te pierwiastki mogą brać udział w procesie skurczu mięśni. Kiedy pojawiają się skurcze nóg może to być objaw niedoboru tych pierwiastków. Magnez może być wypłukiwany przez duże spożycie kawy, dlatego trzeba należy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Inną przyczyną utraty mikroelementów może być stałe zażywanie leków przeczyszczających np. w przypadku nawracających biegunek.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Skurcze nóg mogą być również spowodowane przewlekłą niewydolnością żylną. Choroba może pojawić się u kobiet w ciąży, przy otyłości, przy zaparciach. Tego rodzaju stany mogą także wpływać na wzrost ciśnienia tętniczego. Skurcze nóg zwłaszcza w porze nocnej to może być objaw choroby zwanej zespołem niespokojnych nóg. Choroba jest częściej diagnozowana u kobiet, ale według badań i statystyk dolegliwość jest przekazywana genetycznie. RLS diagnozowane jest w przypadkach schorzeń przebiegających z dużym niedoborem żelaza dla przykładu przy anemii.

Skurcze nóg – leczenie

Jeśli skurcze nóg nie pojawiają się często wystarczy jedynie rozciągnięcie i rozmasowanie. Natomiast, jeśli skurcze nóg się powtarzają i powodują, że osoba nie może prawidłowo funkcjonować należy poznać przyczynę. W aptekach jest bardzo dużo preparatów, które przede wszystkim uzupełniają ewentualny niedobór witamin. Bardzo ważna jest także właściwie zbilansowana dieta dla przykładu rośliny strączkowe są bogatym źródłem potasu, podobnie banany i pomidory. Wapń powinien być stale dostarczany dla przykładu w produktach mlecznych, a magnez w dużych ilościach jest np. w orzechach. Skurcze nogi mogą zostać zredukowane przez zmiany stylu życia dla przykładu należy unikać dłuższego przebywania w pozycji stojącej, warto codziennie wybrać się na spacer, niezbyt forsujący wysiłek fizyczny jest również wskazany.

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego

Jest to choroba autoimmunologiczna mózgu i kręgosłupa. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w wieku 20-40 lat. Stwardnienie jest powodowane przez...

Skurcze nóg zmniejszą się, a nawet całkowicie znikną, kiedy organizm będzie właściwie nawadniany, dlatego trzeba pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Kobiety powinny również zrezygnować z częstego chodzenia w butach na wysokim obcasie. Przy poważniejszych schorzeniach lekarz oczywiście powinien włączyć odpowiednio dobrane leki i kurację.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortopedia i reumatologia
najnowsze pytania

Artykuły Ortopedia i reumatologia
Ortopedia i reumatologia

Produkty, które należy jeść na zdrowe stawy. Przeczytaj

Produkty, które należy jeść na zdrowe stawy. Przeczytaj

Co jeść na bolące kolana? Bolą cię kolana? Uważaj, bo z pozoru błaha kontuzja może przerodzić się w coś poważniejszego. Staw kolanowy jest jednym z najczęściej nadwyrężanych miejsc w organizmie. Zlekceważenie bólu może wiązać się z pogorszeniem stanu...

Ortopedia i reumatologia

Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Torebki a kręgosłup Kobiety mają w torebkach bardzo dużo potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich noszenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich, jest operacja, która jak wszystkie...

Ortopedia i reumatologia

Choroba Osgood-Schlattera

W. (red.), Ortopedia pediatryczna, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-053-5

Ortopedia i reumatologia

Zwichnięcie prącia

Zwichnięcie prącia jest niezwykle przykrą i bolesną przypadłością. Dotyka mężczyzn w każdym wieku. Przyczyną zwichnięcia prącia są różnego typu urazy. Co ciekawe, do zwichnięcia dochodzi bardzo często podczas stosunku seksualnego, gdy penis znajduje się...