Skuteczny przeciwko COVID. Mało kto może sobie pozwolić
Skuteczne leki przeciwwirusowe na grypę i COVID-19 są dostępne w Polsce, jednak terapia przeciwko koronawirusowi nie jest refundowana. Brak wsparcia finansowego sprawia, że wielu pacjentów nie stać na kosztowną kurację. Polska jest pod tym względem jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej.
Polska nadal bez leku na COVID-19
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w sezonie 2024/2025 na grypę zachorowało ok. 2 mln osób, z czego ok. tysiąca zmarło. Liczba potwierdzanych przypadków COVID-19 wynosi obecnie ok. 3-4 tys. tygodniowo.
Mimo podobnej skali zagrożenia, dostępność leków przeciwwirusowych znacząco się jednak różni. Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwraca uwagę na problem z dostępem do skutecznych terapii.
- Na skutek pewnych decyzji politycznych jesteśmy jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, gdzie ma miejsce taka sytuacja – zaznaczył wirusolog w rozmowie z TVN24.
Choć istnieją skuteczne leki na grypę i COVID-19 dostępne na receptę, terapia przeciwko SARS-CoV-2 nie jest refundowana. Cena jednego opakowania leku wynosi około 6–7 tys. zł.
Dlatego, jak wskazał wirusolog, w praktyce ten lek właściwie nie jest stosowany, bo mało kto może sobie pozwolić na taki zakup. - W tym momencie nie jest dostępny nawet w leczeniu szpitalnym – podkreślił ekspert.
O problemach z refundacją tego leku pisaliśmy wielokrotnie. O pilną zmianę tej sytuacji lekarze i naukowcy apelowali miesiącami, podkreślając, że brak refundacji tak istotnego leku to skandal.
Zobacz także: COVID-19 znów atakuje. Nie ma ani leku, ani szczepionek
Pacjenci pozbawieni skutecznej terapii
Brak refundacji leku na COVID-19 oznacza, że pacjenci z grup ryzyka są pozbawieni skutecznej terapii. Tymczasem wirusolog zaznaczył, że podanie leku jest bardzo istotne u pacjentów z grup ryzyka, czyli np. z wielochorobowościami, zaburzeniami odporności po transplantacjach czy w wyniku chemioterapii.
Problemem jest również dostępność leku na grypę. Na przełomie stycznia i lutego 2025 roku w hurtowniach farmaceutycznych na terenie całej Polski zabrakło tego preparatu.
Przypomnijmy, że najpierw brakowało oseltamiwiru w dawkach dla dorosłych. Teraz ten problem dotyczy dawek pediatrycznych, choć według informacji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego sytuacja nieco się poprawiła i aktualnie jest dostępnych ok. 15 tys. opakowań leku w dawkach 30 mg i 45 mg.
Zobacz także: "Rekordowe zainteresowanie" tymi lekami. Prawie 5,4 mln sprzedanych opakowań w tydzień
- Z jednej strony to dobry znak, bo oznacza, że lekarze diagnozują grypę i wdrażają skuteczne leczenie, ale z drugiej – ujawnia braki systemowe i nieprzygotowanie na większe zapotrzebowanie – zauważył ekspert.
Jego zdaniem sytuacja wymaga pilnych działań ze strony władz.
- Decyzje te podjęto jeszcze za poprzedniego rządu, jednak obecnie powinny zostać jak najszybciej zmienione – zaapelował Dzieciątkowski.
Źródła
- TVN24
- WP abcZdrowie
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.