Trwa ładowanie...

Skutki palenia. Depresja i uzależnienia jako skutki rzucenia papierosów

Avatar placeholder
02.09.2019 22:11
123RF Rzucenie palenia może powodować depresję
123RF Rzucenie palenia może powodować depresję

Depresja może mieć związki z paleniem papierosów. Naukowcy ostrzegają, że tytoń może szkodzić nie tylko ciału. Co gorsza, zauważono niekorzystny wpływ również po rzuceniu palenia.

1. Rzucenie palenia może powodować depresję

Nowe badania przeprowadzone przez National Survey on Drug Use and Health wykazały, że palenie wyrobów tytoniowych może mieć wpływ nie tylko na stan zdrowia ciała, ale i na zaburzenia emocjonalne. Co ciekawe, zaobserwowano zaburzenia depresyjne u osób rzucających nałóg palenia tytoniu. Część badanych natomiast zastępowała palenie innym uzależnieniem.

Nikotyna, jak dowiedziono, może działać toksycznie nie tylko na ciało. Zgodnie z opublikowanym w "American Journal of Preventive Medicine" badaniem, nikotynizm może być wstępem do dalszych zaburzeń na płaszczyźnie psychicznej**. Byli palacze tytoniu są bardziej narażeni na depresję, późniejsze palenie marihuany lub nadużywanie alkoholu.

Wskaźnik depresji narastał z 4,8 proc. do ponad 6 proc. Regularne upijanie się wzrastało z 17,2 do 22,3 proc. Palenie marihuany deklarowało 10,09 proc. byłych palaczy tytoniu i tylko 5,35 proc. aktywnych palaczy tytoniu. Według badań nawet 12 proc. rzucających tytoń zamienia go na marihuanę.

Zobacz film: "Urlop Tacierzyński: cechy idealnego fotelika samochodowego"

Przyczyną destruktywnych zachowań była negatywna reakcja na rzucenie palenia. Oznacza to, że mechanizm uzależniający charakteryzujący nikotynę jest jeszcze silniejszy niż przypuszczano.

W analizach wzięła udział bardzo liczna grupa ponad 67 tys. palaczy i byłych palaczy ze Stanów Zjednoczonych. Zdaniem naukowców tylko w USA blisko 500 tys. ludzi rocznie umiera z powodu palenia. W Polsce to ok. 380 tys. ludzi każdego roku. Na całym świecie nawet 7 milionów zgonów rocznie powodowanych jest paleniem tytoniu.

Naukowcy przyznają, że w najnowszych badaniach bazowano na deklaracjach uczestników analiz. Nie sprawdzano, na ile odpowiedzi są zgodne z prawdą. Może to jednak oznaczać, że skala nowych uzależnień lub depresji po rzuceniu palenia jest prawdopodobnie jeszcze większa niż badani zadeklarowali w odpowiedziach.

Niezbędna dla jasności wyników badań byłaby również analiza stanu zdrowia psychicznego i podatności na uzależnienia wszystkich uczestników analiz. Prawdopodobnie przynajmmniej część z nich może wykazywać zaburzenia emocjonalne i/lub skłonność do nałogów, czego skutkiem było palenie papierosów. W takich przypadkach palenie nie jest podłożem późniejszych zaburzeń, ale również jednym z objawów skłonności do uzależnień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze