Trwa ładowanie...

Skutki usunięcia migdałków podniebiennych. Kiedy zabieg jest konieczny?

 Katarzyna Kurek
Katarzyna Kurek 15.05.2023 16:58
Skutkiem usunięcia migdałków  jest pozbycie się nawracających infekcji bakteryjnych
Skutkiem usunięcia migdałków jest pozbycie się nawracających infekcji bakteryjnych (Adobe Stock)

Skutkiem usunięcia migdałków podniebiennych jest między innymi pozbycie się nawracających infekcji bakteryjnych migdałków. Jednak zabieg oprócz istotnych korzyści, może prowadzić także do pewnych powikłań. Kiedy warto usunąć migdałki? Jakie powikłania mogą pojawić się po zabiegu?

spis treści

1. Wskazania do usunięcia migdałków

Usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillektomia) to zabieg polegający na ich całkowitym wycięciu. Podczas zabiegu usuwa się całą tkankę migdałka. Tonsillektomia przeprowadzana jest wtedy, gdy migdałki stają się powodem nawracających chorób oraz utrudniają pacjentowi codzienne funkcjonowanie.

Zabieg może być wykonany zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W określonych przypadkach całkowite usunięcie migdałków podniebiennych można przeprowadzić także z usunięciem migdałka gardłowego.

Zobacz film: "Wycięto ci migdałki w dzieciństwie? Nie mamy dobrych wieści"

Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia migdałków podniebiennych są:

Tonsillektomia wykonywana jest także czasem wtedy, gdy pacjenci cierpią z powodu nawracających ostrych, bakteryjnych infekcji migdałków podniebiennych, a metody zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Usunięcie migdałków może być konieczne też, gdy ich przerost utrudnia mowę i połykanie oraz w przypadku uporczywego zapachu z ust, który jest wynikiem obfitego wytwarzania czopów migdałkowych. Lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu zabiegu także wtedy, gdy istnieje podejrzenie, że migdałki stanowią ognisko zapalne innych schorzeń ogólnych.

Ile kosztuje tonsillektomia?

Pacjenci mogą zdecydować się na usunięcie migdałków na NFZ, jak i wykonać zabieg prywatnie. Cena uzależniona jest od wybranej metody, placówki, czy miasta. Średnio za zabieg należy zapłacić ok. 4000 zł.

2. Usunięcie migdałków – korzyści z zabiegu

Tonsillektomia usuwa ognisko infekcji, pozwala na stałe pozbyć się problemu przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych, który powoduje ich patologiczny przerost.

Inne korzyści, które mogą wynikać z zabiegu to:

  • zmniejszenie częstotliwości infekcji,
  • lepsza jakość snu (ograniczenie chrapania, bezdechu),
  • poprawa oddychania,
  • prawidłowy rozwój mowy,
  • usunięcie przykrego zapachu z ust.

3. Możliwe następstwa i powikłania po wycięciu migdałków

Najczęstszym powikłaniem po usunięciu migdałków jest przedłużające się krwawienie. Może pojawić się ono zarówno w czasie operacji, jak i po jej zakończeniu. Ponadto przez kilkanaście dni po zabiegu może też utrzymywać się nieprzyjemny zapach z ust.

Inne możliwe powikłania po usunięciu migdałków:

  • włóknik (element procesu gojenia),
  • ból pooperacyjny,
  • czasowa zmiana barwy głosu, chrypka, nosowanie,
  • obrzęk łuków podniebiennych i języczka,
  • suchość jamy ustnej,
  • ból ucha,
  • czasowe zaburzenia połykania,
  • wymioty na skutek znieczulenia, narkozy,
  • miejscowe odczyny zapalne.

W rzadkich przypadkach w czasie zabiegu usunięcia migdałków może dojść do przypadkowego uszkodzenia innych struktur.

Często mówi się także o tym, że zabieg zwiększa skłonność do zapadania na infekcje górnych dróg oddechowych. Migdałki podniebienne mają bowiem chronić organizm przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, które wnikają do organizmu drogą pokarmową, czy oddechową. Dlatego też zabieg wskazany jest tylko wobec pacjentów, których nie da się leczyć zachowawczo. A o konieczności usunięcia migdałków zawsze decyduje lekarz.

Usunięcie migdałków – jak długo boli?

Jak długo trwa ból po usunięciu migdałków? Po zabiegu gardło może być obolałe przez ok. dwa tygodnie. Pacjenci w tym czasie mogą przyjmować środki łagodzące ból, np. ibuprofen, czy paracetamol.

4. Przeciwwskazania do zabiegu usunięcia migdałków

Do przeciwwskazań zalicza się m.in.:

5. Co jeść po usunięciu migdałków?

Dieta po usunięciu migdałków ma na celu złagodzić nieprzyjemne dolegliwości (wymioty, nudności), zmniejszać ryzyko krwawień oraz skrócić rekonwalescencję. Dlatego też bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza.

Najczęściej kilka godzin po zabiegu stosuje się dietę płynną. Potem zaleca się dietę półpłynną, w której przeważają produkty miękkie, o papkowatej konsystencji, np. kasze w postaci rzadkich kleików, musy owocowe, kisiele i budynie, zupy kremy, przeciery.

Na czas rekonwalescencji zaleca się unikanie produktów, które mogą podrażniać gardło, np. gorących napojów, twardych, pikantnych, czy bardzo słonych potraw. Wskazane jest także unikanie palenia papierosów i spożywania alkoholu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze