Socjopata - charakterystyka, przyczyny, terapia

Socjopata to osoba, która nie rozumie co to współczucie czy empatia. Nie potrafi też nawiązać bliskich relacji z innymi osobami. W przypadku socjopaty problemem nie jest zła wola, lecz to, że nie jest on zdolny do zrozumienia innego człowieka i tworzenia trwałych związków. Brak empatii sprawia, że socjopata nie jest wstanie zrozumieć krzywdy innych. Dotykają go tylko rzeczy związane z jego osobą.

Zobacz film: "Czego szukamy u przyszłego partnera?"

spis treści

1. Socjopata – charakterystyka

Socjopata jest egocentrykiem, patrzy na siebie jako na osobę idealną. Jeśli spotyka go jakieś niepowodzenie winą zawsze obarcza innych. Mogłoby się wydawać, że łatwo jest rozpoznać socjopatę. Okazuje się jednak, że osoby te zazwyczaj doskonale dopasowują się do otoczenia. Najczęściej charakteryzują sympatyczną powierzchownością, są zaradne życiowo, mają dobrą pracę oraz rodzinę.

Natura socjopaty sprawia, że jest on bardzo skuteczny w osiąganiu zamierzonych celów. Socjopata nie przejmuje się uczuciami innych, koncentruje się wyłącznie na sobie. Są to osoby zazwyczaj dobrze wykształcone, pełne uroku osobistego i rozmowne. Wszystko to sprawia, że potrafią doskonale manipulować otaczającymi ich ludźmi.

Socjopata jest świetnym obserwatorem, dzięki czemu nie ma trudności w zauważeniu słabości innych osób i ich wykorzystaniu dla własnych korzyści. Najbardziej niebezpieczni są socjopaci o wysokim ilorazie inteligencji.

Jak wyglądają choroby psychiczne? Psycholog na fotografiach ukazał problemy swoich pacjentów
Jak wyglądają choroby psychiczne? Psycholog na fotografiach ukazał problemy swoich pacjentów [8 zdjęć]

W Polsce coraz więcej osób cierpi z powodu depresji. W 2016 roku odnotowano, że Polacy wzięli 9,5 mln...

zobacz galerię

2. Socjopata - przyczyny

Psychologowie określają osobowość socjopatyczną, także, jako osobowość amoralną oraz antyspołeczną. Według specjalistów przyczyną wystąpienia zaburzeń jest nieprawidłowy proces socjalizacji.

Socjopata to osoba, która w dzieciństwie nie nauczyła się lub nie poznała zasad społecznych. Odpowiedzialne mogą być za to zarówno czynniki środowiskowe, jaki i genetyczne, dlatego specjaliści rozróżniają socjopatię nabytą i wrodzoną. Psychologowie są zdania, że socjopatów nie należy się bać, jednak zaburzenie to wymaga każdorazowo specjalistycznej terapii.

3. Socjopata - terapia

Socjopata zazwyczaj nie jest skłonny uczestniczyć regularnie w terapiach. Są to osoby bardzo niechętnie korzystające z pomocy. Dlatego trudno je skłonić do tego by brały udział w profesjonalnej terapii psychologicznej.

W jaki więc sposób można pomóc osobie, u której zauważyliśmy tendencje socjopatyczne? Pomoc polega zazwyczaj na uczestniczeniu takich osób w treningach umiejętności społecznych. Zajęcia tego typu mają na celu nauczenie socjopaty przestrzegania norm społecznych.

Zobacz także:

Psychologowie opierają terapię zazwyczaj na zajęciach behawioralno-poznawczym, bazujących w dużej mierze na zachowaniu człowieka. Głównym celem jest określenie zachowań niepożądanych i przemiana ich w zachowania pożądane. Zadaniem terapeuty jest rozpoznanie problemu, służenie radą, motywowanie do działania oraz wyznaczanie celów do wykonania.

Socjopata jest egocentrykiem, patrzy na siebie jako na osobę idealną
Socjopata jest egocentrykiem, patrzy na siebie jako na osobę idealną (123rf.com)

Dużym problemem w terapii jest brak odpowiedniej motywacji u socjopaty. Niemniej w każdym wypadku należy podejmować próby pomocy takiej osobie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy