Trwa ładowanie...

Spanie na boku chroni przed chorobą Alzheimera

Spanie na boku chroni przed chorobą Alzheimera
Spanie na boku chroni przed chorobą Alzheimera (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

W ciągu dnia w naszym organizmie gromadzą się toksyny, które mogą być przyczyną chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Pozycja, w której śpimy wpływa na oczyszczenie organizmu ze szkodliwych dla nas substancji. Naukowcy odkryli, że oczyszczanie tkanek mózgu ma istotne znaczenie przy zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym, a najefektywniej przebiega podczas snu w pozycji bocznej.

spis treści

1. Oczyszczanie mózgu z toksyn

Wczesne symptomy, które mogą oznaczać chorobę Alzheimera
Wczesne symptomy, które mogą oznaczać chorobę Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera.

zobacz galerię

Nadmiar toksyn w organizmie sprzyja rozwojowi chorób neurologicznych np. choroby Alzheimera i Parkinsona. Oczyszczanie pomaga w usunięciu nadmiaru amyloidu beta oraz białka tau, co chroni przed schorzeniami neurodegeneracyjnymi.

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

Jak oczyszcza się mózg? Proces odbywa się poprzez tzw. układ glimfatyczny, w którym znajduje się płyn mózgowo-rdzeniowy, pozwlający na szybkie odprowadzenie z mózgu zbędnych złogów oraz transport substancji odżywczych. System glimfatyczny funkcjonuje podobnie jak układ limfatyczny w naszym organizmie, ale zarządzany jest przez komórki gleju. Najbardziej aktywny jest podczas snu. Badania wykazały, że spanie na boku pozwala na najskuteczniejsze pozbycie się toksyn nagromadzonych w czasie czuwania, gdyż ułatwia transport płynu mózgowo-rdzeniowego.

2. Sen w pozycji bocznej a choroby neurodegeneracyjne

Sen w pozycji bocznej usprawnia oczyszczanie mózgu z toksyn
Sen w pozycji bocznej usprawnia oczyszczanie mózgu z toksyn

Naukowcy zauważyli, że zarówno ludzie, jak i zwierzęta najchętniej śpią nie na plecach czy brzuchu, ale w pozycji bocznej. Być może jest to ewolucyjnie wyrobiony system, pozwalający na pozbycie się toksyn z mózgu podczas snu. Proces ten jest tak energochłonny, że gdyby odbywał się w ciągu dnia, to zaburzałby proces myślenia.

Oczyszczanie mózgu ze zbędnych produktów przemiany materii jest biologiczną rolą snu, która ma wpływ na blokadę rozwoju schorzeń neurozwyrodnieniowych: choroby Alzheimera – objawiającej się otępieniem i demencją – oraz choroby Parkinsona – powodującej sztywność, spowolnienie i niesprawność ruchową. Choć na zahamowanie rozwoju tych chorób wpływ ma wiele czynników, to pozycja, w której zasypiamy, jest prostym sposobem na uchronienie mózgu przed atakiem szkodliwych toksyn wpływających na choroby neurologiczne.

3. Jak ochronić mózg?

Układ nerwowy koordynuje pracę wszystkich narządów. Wiele chorób mózgu jest wywołanych przez mikroorganizmy, które atakując tkanki, uniemożliwiają ich prawidłowy rozwój. Aby utrzymać mózg w pełnej sprawności, należy zadbać o dietę bogatą w witaminy i minerały.

Warto ćwiczyć pamięć i stymulować rozwój myślenia. Mózg potrzebuje dużej ilości tlenu, a także odpowiedniej ilości snu. Przyzwyczajenie się do spania w pozycji bocznej to nic niekosztująca, dodatkowa ochrona przed schorzeniami neurozwyrodnieniowymi. Zwiększenie aktywności układu glimfatycznego ogranicza wzrost złogów, a nawet oczyszcza mózg z już istniejących. Dzieje się tak za pomocą płynu mózgowo-rdzeniowego, który pomaga w usunięciu toksyn, a badania potwierdzają, że jego najefektywniejsze działanie ma miejsce, gdy śpimy w pozycji bocznej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze