Szybki sposób na zaparcia. Jak skutecznie wyleczyć zatwardzenie?
Zaparcia to powszechny problem, pojawiający się u osób w różnym wieku, częściej wśród kobiet. Szacuje się, że przewlekłe zaburzenia wypróżniania ma co ósmy Polak. Na zatwardzenie cierpią przede wszystkim osoby starsze i z ograniczoną możliwością poruszania się, ale rzadkie oddawanie stolca może być też wynikiem niewłaściwej diety i stresu. Co na zaparcia? Czy istnieje szybki sposób na zaparcia? Co pomaga w wypróżnianiu się?
- 1. Co to są zaparcia?
- 2. Przyczyny i objawy obstrukcji
- 3. Diagnostyka zaparć
- 4. Domowe sposoby na zaparcia
- 4.1. Ćwiczenia na zaparcia
- 5. Szybki sposób na zaparcia - środki przeczyszczające
- 6. Co na zaparcia w ciąży?
- 7. Bezpieczne sposoby na zatwardzenie u dzieci
- 8. Zaparcia – powikłania i skutki przewlekłych obstrukcji
1. Co to są zaparcia?
Zaparcia to powszechne zaburzenie wypróżniania, polegające na rzadkim oddawaniu stolca (mniej niż trzy razy w tygodniu).
Zatwardzeniu często towarzyszy ból oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. Przewlekłe zaparcia u dorosłych dotyczą ok. 10-15% populacji, częściej diagnozowane są wśród kobiet i osób starszych.
2. Przyczyny i objawy obstrukcji
Problemy z wydalaniem mogą pojawić się w każdym wieku, również wśród dzieci. Najczęściej jest to niegroźna przypadłość spowodowana zmianą diety, stresem, długą podróżą, małą ilością wypijanych płynów, siedzącym trybem życia lub niewystarczającą ilością aktywności fizycznej.
Obstrukcja może być również wynikiem częstego powstrzymywania potrzeby wypróżnienia, nadużywania środków przeczyszczających lub ciąży.
Problem z wypróżnianiem się może być spowodowany niektórymi lekami - przeciwbólowymi, przeciwdepresyjnymi, przeciwdrgawkowymi, przeciwnadciśnieniowymi, a nawet tabletkami antykoncepcyjnymi.
Silne zaparcia bywają również objawem chorób okrężnicy, odbytu i odbytnicy, nowotworu, przepukliny, guza jajnika i miednicy, endometriozy, szczeliny lub uchyłku odbytnicy.
Problem z oddaniem stolca to częsty problem osób z depresją, jadłowstrętem psychicznym, chorobami tkanki łącznej, stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, uszkodzeniami mózgu czy neuropatią autonomiczną.
Zdarza się również, że uporczywe zaparcia są diagnozowane u pacjentów chorych na cukrzycę, niedoczynność tarczycy lub przysadki.
Objawy obstrukcji to rzadkie oddawanie stolca, które wymaga dużego wysiłku, sprawia ból i dyskomfort, a także uczucie niepełnego wypróżnienia oraz wydalanie twardych mas kałowych.
3. Diagnostyka zaparć
Zgodnie z Kryteriami Rzymskimi rozpoznanie czynnościowego zaparcia u dorosłych wymaga istnienia co najmniej 2 z poniższych warunków, które utrzymują się minimum tydzień w miesiącu:
- wzmożony wysiłek podczas oddawania stolca,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- oddawanie twardego lub grudkowatego stolca,
- potrzeba ręcznego wspomagania oddania stolca,
- wrażenie przeszkody w odbycie,
- oddawanie stolca rzadziej niż 3 razy w tygodniu.
Diagnostyka przyczyny problemów z załatwianiem się (obstrukcji jelit) wymaga wykonania badania kału, USG brzucha lub kontrastowego badania jelita grubego.
4. Domowe sposoby na zaparcia
Jak się pozbyć zaparcia? Domowe sposoby na szybkie przeczyszczenie opierają się na wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. U wielu osób dobry sposób na wypróżnienie to picie dużej ilości wody i zielonej herbaty, bardzo często rytm wypróżnień zmienia się z powodu zbyt małej ilości wypijanych płynów w ciągu dnia.
Zaparcia - jak sobie radzić? Poranny pośpiech sprawia, że często wstrzymujemy wypróżnianie, a to właśnie wtedy nasz organizm domaga się posiedzenia w toalecie. Warto poświęcić trochę więcej czasu na wsłuchanie się w potrzeby naszego ciała.
Jeżeli ten odruch już u nas zanikł, należy wypić na czczo szklankę wody z cytryną i łyżeczką miodu. Nieprawidłowa dieta, czyli składająca się z dużej ilości węglowodanów i tłuszczów zwierzęcych, sprzyja zaparciom. Są one ciężkostrawne i długo zalegają w żołądku i jelitach.
Co pomaga na zaparcia? Przede wszystkim błonnik, który działa jak szczoteczka dla jelit. „Wymiata” on wszystkie niestrawione resztki pokarmu z organizmu i pobudza przewód pokarmowy do aktywności.
Do swojego codziennego jadłospisu warto wprowadzić więcej produktów zawierających błonnik, warzywa, owoce, produkty ze sfermentowanego mleka, a białe pieczywo lepiej zamienić na razowe.
Jedzeniem należy się delektować, w pozycji siedzącej, powoli przeżuwać małe kęsy. Pokarm nieprzeżuty jest wolniej i gorzej trawiony. Długo zalega w jelitach i fermentuje, co utrudnia jego transport. Najlepsze jest przyjmowanie pokarmów o stałych porach.
Lepiej unikać gazowanych słodkich napojów, gdyż mogą powodować wzdęcia. Najzdrowsza jest niegazowana woda i słaba herbata, która wspomaga procesy trawienne i stanowi skuteczny sposób na wypróżnienie.
Jak wywołać wypróżnienie? Ćwiczenia są swoistym masażem dla jelit, wzmagają ruchy robaczkowe. Nie trzeba uprawiać forsownych ćwiczeń, wystarczy spacer, pływanie, jazda na rowerze czy lekka gimnastyka.
4.1. Ćwiczenia na zaparcia
Co na zatwardzenie? Niezwykle skuteczne mogą okazać się proste ćwiczenia, które sprzyjają regularnemu wypróżnianiu. Zaleca się, by wykonywać je codziennie, nie powinny zająć więcej niż 15-20 minut.
Regularna aktywność fizyczna jest skutecznym sposobem na zaparcia i na rozluźnienie stolca. Najlepiej poruszać się rano lub wieczorem, nie tylko w dni, kiedy występuje problem z załatwianiem. Systematyczność jest skuteczną profilaktyką przewlekłych, ciężkich zaparć.
Pierwsze ćwiczenie najwygodniej wykonywać na krześle, z wyprostowanymi plecami, a dłońmi opuszczonymi wzdłuż ciała. W trakcie głębokiego wdechu napinamy mięśnie brzucha na kilka sekund i je rozluźniamy. Całość powtarzamy kilka razy.
Przenosimy się na podłogę, opieramy się na wyprostowanych dłoniach i kolanach, rozsuniętych na szerokość bioder. Z opuszczoną głową wyginamy kręgosłup ku górze, napinając mięśnie brzucha i przytrzymujemy pozycję kociego grzbietu przez kilka sekund. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
Kładziemy się na plecach, podczas powolnego wdechu przyciągamy ugięte nogi do klatki piersiowej, a w trakcie wdechu stopy opieramy na podłodze. Zestaw powtarzamy 5 razy.
Przekręcamy się na prawy bok, jedną rękę układamy pod głową, a drugą wyciągamy przed siebie. Lewą nogę podnosimy do góry 10 razy, a następnie zmieniamy stronę i powtarzamy ćwiczenie.
5. Szybki sposób na zaparcia - środki przeczyszczające
Zatwardzenie - co robić? W aptekach nie brakuje preparatów na zatwardzenia, zawierających ziołowe włókna i ekstrakty. Niestety przyjmowanie ich wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, takich jak ból brzucha, wzdęcia czy nudności.
Warto w pierwszej kolejności wypróbować domowe środki przeczyszczające (domowe środki na przeczyszczenie), które nie mają negatywnego wpływu na stan zdrowia, a są równie skutecznym sposobem na zatwardzenie. Co jest dobre na zaparcia? Naturalne środki na przeczyszczenie i zioła na zaparcia dla dorosłych to:
- kefir,
- nasiona chia (szałwia hiszpańska),
- siemię lniane,
- jarmuż,
- śliwki (szczególnie suszone),
- rodzynki,
- buraki,
- kiszona kapusta,
- zielona fasolka szparagowa,
- jabłka,
- olej rycynowy,
- korzeń mniszka,
- ocet jabłkowy,
- zielona herbata,
- korzeń lukrecji,
- mięta,
- melisa,
- rumianek,
- glistnik.
6. Co na zaparcia w ciąży?
Zatwardzenia w ciąży to powszechny problem, który może pojawić się na każdym etapie, choć u większości kobiet nasila się w II i III trymestrze.
Problemy z załatwieniem się wynikają ze zmian hormonalnych (przede wszystkim podwyższonego poziomu progesteronu), które osłabiają pracę jelit.
Nie bez znaczenia jest również nacisk wywierany na jelita przez macicę, choć ogromny wpływ na wypróżnienie ma dieta. Domowe sposoby na zatwardzenie w ciąży to przede wszystkim jadłospis bogaty w błonnik pokarmowy (25-40 g/dobę).
Co zjeść, żeby się wypróżnić? Kobieta w tym szczególnym czasie powinna sięgać po produkty pełnoziarniste, kaszę gryczaną, jęczmienną oraz brązowy ryż. W diecie nie powinno zabraknąć również śliwek, pestek dyni, jabłek oraz nabiału (maślanka, jogurty, zsiadłe mleko na zaparcia).
Co jest dobre na zaparcia? Wypijanie dużej ilości wody, a także codzienna aktywność fizyczna ułatwia wypróżnianie, polecane są spacery, joga, pilates czy wizyta na basenie. Mocne zaparcia i bolesne zaparcia są natomiast wskazaniem do zastosowania czopka glicerynowego lub wykonania lewatywy (doraźna pomoc w zaparciach).
7. Bezpieczne sposoby na zatwardzenie u dzieci
Jak zwalczyć zaparcia? U większości dzieci efekt pożądany efekt przynoszą domowe sposoby na zatwardzenie (domowe sposoby na przeczyszczenie jelit), takie jak zmiana diety i zwiększenie ilości ruchu w ciągu dnia. Domowe sposoby na zaparcia u dzieci to:
- dieta bogata w błonnik pokarmowy (produkty pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce),
- zwiększenie spożywanych płynów w ciągu dnia,
- sadzanie dziecka na nocnik lub toaletę rano i po posiłkach.
- chwalenie dziecka i nagradzanie go za każdą próbę wypróżnienia,
- dłuższe spacery, aktywne zabawy.
W przypadku, gdy naturalne sposoby na zaparcia nie będą skuteczne należy zabrać dziecko na wizytę do pediatry, który zaleci dodatkowe postępowanie.
8. Zaparcia – powikłania i skutki przewlekłych obstrukcji
Domowe sposoby na problemy z wypróźnianiem nie zawsze okazują się skuteczne, a brak możliwości oddania stolca sprawia coraz większy dyskomfort w obrębie jamy brzusznej.
Wiele osób kontynuuje stosowanie naturalnych metod na zaparcia, z nadzieją, że rytm wypróźnień wróci do normy. Niestety problem z zatwardzeniem sprzyja rozwojowi chorób jelita grubego, szczeliny odbytu (bolesnego pęknięcia błony śluzowej), uchyłków czy hemoroidów.
Silne zatwardzenie (bolesne zaparcia) może doprowadzić do wytworzenia się kamieni kałowych, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wydalić. W efekcie może dojść do niedrożności układu pokarmowego, a nawet perforacji jelit, co wymaga pilnej interwencji chirurga.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.