Trwa ładowanie...

Jak samemu zmierzyć ciśnienie w oku?

Avatar placeholder
14.11.2023 16:29
Jak samemu zmierzyć ciśnienie w oku? Czy to w ogóle możliwe?
Jak samemu zmierzyć ciśnienie w oku? Czy to w ogóle możliwe? (Adobe stock)

Jak samemu zmierzyć ciśnienie w oku? Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak, choć rzeczywiście zdecydowanie częściej ciśnienie w oku jest określane w gabinecie okulistycznym. Można tego dokonać metodą impresyjną, aplanacyjną czy badaniem palpitacyjnym. A w domu? Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Jak samemu zmierzyć ciśnienie w oku?

Jak samemu zmierzyć ciśnienie w oku, którego poziom zależy od równowagi pomiędzy wytwarzaniem a odpływem cieczy wodnistej oka? Wystarczy posiadać elektroniczny tonometr w wersji dla pacjenta. To urządzenie, które jest zalecane do monitorowania ciśnienia wewnątrzgałkowego w warunkach domowych.

Samodzielne mierzenie ciśnienia w oku w domu to rozwiązanie, z którego korzystają osoby wymagające regularnego monitorowania ciśnienia wewnątrzgałkowego według zaleceń okulisty, ponieważ została u nich rozpoznana bądź jest podejrzewana jaskra, a które nie mogą lub nie chcą pojawiać się w gabinecie okulistycznym (np. mają kłopot z poruszaniem się lub są zapracowani).

2. Jak można zmierzyć ciśnienie w oku u okulisty?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Badanie ciśnienia w oku, które polega na ustaleniu poziomu równowagi między wytwarzaną a odpływającą cieczą wodnistą oka, wykonywane jest podczas wizyty u okulisty, czasem także optometrysty. Mierzy się je:

  • metodą impresyjną (wgłębiającą) przy użyciu tonometru Schiotza,
  • metodą aplanacyjną (spłaszczającą) przy użyciu tonometru Goldmanna, tonometru bezkontaktowego,
  • metodą palpitacyjną, polegająca na delikatnym naprzemiennym uciskaniu oka palcami. Podczas badania pacjent patrzy w dół, nie zamykając powiek, a lekarz układa palce wskazujące na powiece górnej, opierając palce środkowe obu rąk na czole badanego.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego najczęściej jest wykonywane w opcji tonometria bezkontaktowa air puff, tonometria oka aplanacyjna, tonometria impresyjna.

3. Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oku?

Jakie powinno być ciśnienie w oku? Przyjmuje się, że prawidłowe wartości znajdują się w przedziale od 10 do 21 milimetrów słupka rtęci, czyli w skrócie – mmHG (u dorosłych zwykle wynosi około 15 mmHg). Wartość przekraczająca 21 mm Hg oznacza nadciśnienie.

Warto wiedzieć, że ciśnienie zmienia się w ciągu doby. Fizjologicznie wahania ciśnienia mogą wynosić od 2 do 6 mmHg. Najwyższe wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego obserwuje się nad ranem.

4. Wysokie ciśnienie w oku – przyczyny

Ponieważ prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe warunkuje prawidłowa produkcja cieczy wodnistej przez nabłonek rzęskowy oraz prawidłowa szybkość odpływu cieczy przez kąt przesączania, do wzrostu ciśnienia może prowadzić:

  • nadprodukcja cieczy wodnistej przez ciałko rzęskowe, zbyt małe wydzielanie cieczy wodnistej,
  • zwężenie, nieprawidłowości anatomiczne lub uszkodzenie takich struktur narządu wzroku jak otwór źreniczny czy kąt przesączania, co powoduje, że ciecz wodnista odpływa w zmniejszonej ilości a ciśnienie wewnątrzgałkowe wzrasta. Zwiększonym ryzykiem rozwoju nadciśnienia wewnątrzgałkowego obciążone są osoby po 40. roku życia, z cieńszą rogówką oraz historią nadciśnienia lub jaskry w rodzinie. Czynniki związane z nadciśnienie ocznym to także:
  • przyjmowanie leków, np. sterydowych,
  • urazy oka,
  • choroby oczu (np. choroba rogówki).

5. Podwyższone ciśnienie w oku objawy – objawy i leczenie

Wysokie ciśnienie w oku jest skutkiem nadmiaru cieczy wodnistej w gałce ocznej. Choć przypadłość sama w sobie nie jest groźna ani uciążliwa, nie wolno jej lekceważyć. Bardzo ważna jest kontrola parametru.

Kluczowe jest regularne poddawanie się badaniom okulistycznym, co pozwala trzymać rękę na pulsie i kontrolować, czy na tle nadciśnienia ocznego nie rozwijają się inne schorzenia.

Wskazaniem do leczenia nadciśnienia ocznego są różne niepokojące objawy. Jak rozpoznać wysokie ciśnienie w oku? Typowe dla choroby są takie symptomy jak:

W leczeniu nadciśnienia ocznego stosuje się krople do oczu na obniżenie ciśnienia w oku, które wpływają na zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej oraz poprawiają jej wchłanianie. Bardzo ważne jest, by przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ich nieprawidłowe stosowanie może prowadzić do wzrostu ciśnienia ocznego, a zaniedbana choroba może być niebezpieczna. Za wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe jest główną przyczyną jaskry, która nieleczona prowadzi do utraty wzroku i ślepoty.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze