Trwa ładowanie...

Spuchnięte palce u rąk – przyczyny, objawy i postępowanie

Avatar placeholder
01.09.2023 20:55
Spuchnięte palce u rąk, czyli objaw gromadzenia się nadmiernej ilości wody w tkankach, nie musi mieć związku z chorobą.
Spuchnięte palce u rąk, czyli objaw gromadzenia się nadmiernej ilości wody w tkankach, nie musi mieć związku z chorobą. (Adobe Stock)

Spuchnięte palce u rąk, czyli objaw gromadzenia się nadmiernej ilości wody w tkankach, nie musi mieć związku z chorobą czy inną patologią. Zdarza się, że to skutek zmęczenia, odwodnienia czy narażenia na działanie wysokiej temperatury. Kiedy sytuacja powinna niepokoić? Jak postępować?

spis treści

1. Spuchnięte palce u rąk – przyczyny

Spuchnięte palce u rąk to objaw gromadzenia się nadmiernej ilości wody w tkankach, poza naczyniami krwionośnymi. Bezpośrednio ma to związek z nadmiernym ciśnieniem onkotycznym w naczyniach, zatrzymywaniem się wody w organizmie, rozszerzeniem naczyń i zwiększoną przepuszczalnością ich ścian, także odwodnieniem i przegrzaniem organizmu.

Dlaczego tak się dzieje? Bywa, że jest to powiązane z różnymi chorobami, nieprawidłowościami, ale nie tylko.

Przyczyny spuchniętych palców dłoni związane z patologiami

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Według specjalistów najczęstsze przyczyny obrzęku dłoni związane z patologiami to:

  • uraz dłoni - stłuczenie, zwichnięcie, złamanie czy naciągnięcie ścięgien,
  • zakrzepica kończyn górnych, zator w żyle pachowej lub podobojczykowej,
  • obrzęk limfatyczny dłoni związany z zablokowanymi naczyniami limfatycznymi, niedrożność limfatyczna,
  • problemy z nerkami. Gdy opuchlizna na palcach pojawia się po nocy i znika w ciągu dnia, może być to znak, że narządy nie funkcjonują poprawnie. Wówczas płyn gromadzi się w tkankach. To powoduje obrzęk,
  • alergia, najczęściej kontaktowa, związana z alergią na substancje obecne w kosmetykach czy biżuterii,
  • zwyrodnienie,
  • zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, septyczne zapalenie stawów,
  • cukrzyca,
  • hipotermia,
  • niedoczynność tarczycy,
  • toczeń rumieniowaty,
  • łuszczycowe zapalenie stawów,
  • zapalne choroby kręgosłupa (spondyloartropatie),
  • mieszana choroba tkanki łącznej.

Przyczyny spuchniętych palców dłoni niezwiązane z chorobą

Zdarza się, że spuchnięte palce u rąk nie są związane z żadną patologią czy schorzeniem. Nie wynikają z problemów ze zdrowiem. Odpowiadać za nie może:

  • wysoka temperatura otoczenia, przegrzanie organizmu, zwłaszcza latem w czasie upałów. Wysoka temperatura prowadzi do nadmiernego rozszerzenia żył i wolniejszego przepływu krwi,
  • nadmiar wody w organizmie,
  • odwodnienie. Kiedy brakuje płynów ciało zaczyna magazynować wodę, co prowadzi do obrzęków,
  • wysiłek. To dlatego tak często podczas wędrówki górskiej dokuczają nie tylko obrzęknięte stopy i nogi, ale także spuchnięte palce u rąk (dzieje się tak zwłaszcza latem, gdy organizm jest odwodniony),
  • duża podaż soli,
  • leki przeciwdepresyjne, hipotensyjne, terapie hormonalne, steroidy.

Spuchnięte palce u rąk są objawem związanym z wahaniami hormonalnymi w przypadku kobiet zarówno w czasie ciąży – tak miesiączką, jak i ciążą (zwykle opuchlizna najbardziej dokucza trzecim trymestrze ciąży).

2. Spuchnięte palce u rąk – objawy i postępowanie

Spuchnięte palce u rąk to przypadłość, której może towarzyszyć wiele dolegliwości i odczuć. Niedyspozycji towarzyszą różne objawy, takie jak:

W większości przypadków spuchnięte palce u rąk to dolegliwość przemijająca, nie stanowiąca zagrożenia zdrowia. Nie wolno jej jednak lekceważyć.

Jeśli objawy są dokuczliwe bądź niepokojące i nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Na obrzęk dłoni należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli towarzyszy wysokiemu ciśnieniu oraz dusznościom, pojawia się ból czy ograniczona ruchomość.

Specjalista zbierze wywiad, przeprowadzi badanie oraz zleci wykonanie badań laboratoryjnych z krwi i moczu. To pozwala na postawienie diagnozy i ewentualne podjęcie leczenia.

W zależności od przyczyny dolegliwości zaleca się stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, preparatów na żylaki czy leków działających przeciwobrzękowo bądź wzmacniająco na ścianki żylne (np. z heparyną czy z rutyną, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, co zapobiega utracie wody z tkanek).

Opuchnięte palce u rąk - domowe sposoby

W sytuacji, gdy opuchlizna palców u rąk nie jest wynikiem stanu chorobowego, wystarczy profilaktyka i zmiana stylu życia na bardziej higieniczny.

Zdarza się, że wystarczy zadać o racjonalną dietę (przede wszystkim wyeliminować produkty bogate w sól i sód oraz zrezygnować z dosalania potraw czy picia alkoholu, zwłaszcza w upalne dni), nawodnienie organizmu (wypijając minimum 2 litry wody w ciągu dnia), stałą i regularną umiarkowaną aktywność fizyczną oraz odpoczynek i czas na regenerację organizmu.

Pomóc może także spożywanie naparów z ziół moczopędnych: korzenia pietruszki, skrzypu polnego, liści brzozy czy pokrzywy. Warto także zadbać o dłonie, na przykład wykonując proste ćwiczenia. Można także korzystać z różnych zabiegów z zakresu fizykoterapii.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze