Środowisko domowe a astma
Środowisko domowe a astma – czy mają one ze sobą coś wspólnego? Zdecydowanie tak. Miejsce, w którym mieszkasz może być źródłem uczulających alergenów, które są często przyczyną występowania ataków astmy. Alergia na kurz i roztocza może zostać pokonana jeśli zastosujesz się do rad odnośnie tego jak powinno wyglądać twoje miejsce zamieszkania. Co zrobić, by środowisko domowe był przyjazne dla astmatyka i nie zaostrzało objawów choroby?
1. Objawy astmy
- ataki kaszlu,
- trudności w oddychaniu,
- duszności,
- nieżyt nosa,
- ucisk w klatce piersiowej,
- świszczący oddech.
2. Skuteczna eliminacja alergenów
- Zrezygnuj z dywanów w twoim mieszkaniu. Kurz osiada na jego powierzchni i potem wnika w głąb. Nawet codzienne odkurzanie nie usunie całego kurzu. Jeśli nie umiesz się rozstać ze swoimi dywanami, pamiętaj, by dbać o ich czystość. Warto też zastanowić się nad zakupem lepszego odkurzacza, który będzie skuteczniej usuwał drobinki kurzu. Najlepszą podłogą dla osób z uczuleniem na kurz jest podłoga wykonana z drewna.
- Utrzymuj odpowiednią wilgotność powietrza w domu. Na wilgotność powietrza na zewnątrz niestety nie masz wpływu, ale możesz dbać o odpowiednie nawilżenie w swoim mieszkaniu. Gdy wilgotność jest za mała, błony śluzowe w układzie oddechowym są nadmiernie wysuszone. Jednak zbyt duża wilgotność powietrza także nie jest korzystna, gdyż stwarza środowisko idealne do rozwoju grzybów. Warto kupić dobry nawilżacz powietrza i obserwować, czy poziom nawilżenia jest odpowiedni.
- Zimne powietrze wzmaga ataki astmy. Zadbaj więc o odpowiednie ogrzanie pomieszczenia, w którym mieszkasz.
- Nie pal w domu i nie powalaj na palenie ani innym domownikom, ani gościom. Wdychanie dymu z papierosów (czynne lub bierne) nasila ataki astmy. Dodatkowo unikaj także publicznych miejsc, w których nie ma zakazu palenia.
- Lepiej zrezygnować z trzymania zwierząt w domu. Zwierzęta bardzo często są źródłem alergenów. Jeśli jednak posiadasz zwierzątko w swoim domu i nie chcesz z niego zrezygnować, szczególnie dbaj o higienę zwierzaka, np. poprzez częste szczotkowanie i mycie.
- Częste sprzątanie przynosi ulgę w alergii i astmie. Codzienne ścieranie kurzu jest pomocne, jeśli masz alergię na kurz lub alergię na roztocza. Jednak najlepiej by osoba chorująca nie robiła tego sama i nie przebywała w pomieszczeniu, w którym ktoś inny sprząta.
Większość specjalistów uważa, że za astmę odpowiedzialne są geny oraz czynniki środowiskowe. Wpływu na nasze geny niestety nie mamy, jednak możemy próbować tak kształtować nasze środowisko domowe, by przynieść sobie ulgę w chorobie.
3. Astma a sierść
Niektóre zwierzęta domowe są odradzane astmatykom. Idealnymi pupilami są: ryby, żaby, węże i inne bezwłose zwierzęta, na przykład koty z rasy nieposiadającej sierści. Astmatycy, których objawy astmy nie są zbyt nasilone, mogą odważyć się na zwierzęta, które nie linieją w zbyt wysokim stopniu: pudle, sznaucery i niektóre rodzaje terierów.
Jeśli zdecydujesz się na zwierzę, aby objawy astmy nie nasilały się, często odkurzaj i myj miejsca, gdzie zbiera się sierść swojego pupila. Nigdy też nie śpij z nim w łóżku.
4. Zapobieganie atakom astmy
Istnieją sposoby na radzenie sobie z astmą, są one szczególnie przydatne, jeśli mamy w domu zwierzę z sierścią.
- Naucz się technik relaksacyjnych, mogą pomóc w złagodzeniu ataków astmy.
- Pozbądź się dywanów, na których osadza się kurz, roztocza i sierść. Gładką powierzchnię podłóg łatwiej utrzymać w czystości. Pamiętaj o tym, aby myć podłogę codziennie.
- Zadbaj o to, aby wilgotność w twoim domu nie przekraczała 50 procent.
- Nie pal papierosów.
- Spożywaj probiotyki i kwasy omega 3.
Przyczyny astmy są różne, ale objawy astmy można spróbować złagodzić. Jeśli masz alergię na sierść, zastanów się, czy warto decydować się na zwierzę domowe za wszelką cenę. Polecane są w tym przypadku zwierzęta bezwłose, ale te z kolei nie każdy lubi. Jeżeli bardzo zależy ci na posiadaniu psa lub kota, pamiętaj, aby często sprzątać w domu. W ten sposób nie będziesz narażony na kontakt z dużą ilością alergenów.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.