Trwa ładowanie...

Stan przedzawałowy - charakterystyka, objawy, pierwsza pomoc

 Kinga Olchowy
16.03.2020 14:59
Stan przedzawałowy to informacja, żeby szybko zacząć działać
Stan przedzawałowy to informacja, żeby szybko zacząć działać (iStock)

Stan przedzawałowy brzmi jak wyrok, jednak nie zawsze wiąże się z ryzykiem faktycznego zawału serca. W ten sposób nazywa się nagłe zmniejszenie ilości krwi dostarczanej do serca, co zaburza jego pracę. Stan przedzawałowy określa się także niedokrwieniem mięśnia serca. W przypadku jego wystapienia ważna jest szybka reakcja, która może uchronić przed poważnymi konsekwencjami.

spis treści

1. Co to jest stan przedzawałowy

Stan przedzawałowy to sytuacja, w której do serca nagle zaczyna docierać mniej krwi, przez co nie może ono prawidłowo jej pompować do organizmu. Jest wynikiem zaostrzenia choroby wieńcowej i może wystapić, kiedy jedna z tętnic jest zwężona lub jej światło całkowicie zamknięte.

Stan przedzawałowy często jest pierwszym objawem zbliżających się zmian w strukturach komórek mięśnia sercowego. Jest to jednocześnie sygnał, że należy zacząć dbać o swoje zdrowie. Jeśli zingornujemy objawy stanu przedzawałowego, po jakimś czasie może dojść do obumierania komórek, co może ostatecznie skutkować zawałem serca.

Zobacz film: "Niemy zawał serca"

Czasem trudno określić, czy objawy są wynikiem postępującej choroby niedokrwiennej, czy już wczesnymi oznakami zbliżającego się zawału, dlatego odpowiednio szybka reakcja jest bardzo ważna.

1.1. Czynniki ryzyka

Stan przedzawałowy zwykle występuje u osób otyłych, które prowadzą niezdrowy tryb życia i borykają się z nadciśnieniem. Ryzyko zwiększa się także w przypadku pacjentów, u których stwierdzono podwyższony poziom cholesterolu. Objawy stanu przedzawałowego i choroby niedokrwiennej serca znacznie częściej pojawiają się także u cukrzyków i czynnych palaczy. Czynnikiem ryzyka jest także wiek - takie objawy częściej pojawiają się u osób, które są już blisko czterdziestki i starszych. U młodszych pojawiają się rzadziej, choć również mogą wystąpić.

Zdrowy tryb życia jest więc kluczowy do zminimalizowania ryzyka pojawienia się niebezpiecznych zmian w organizmie.

2. Stan przedzawałowy u młodych ludzi

Niestety tempo i styl naszego obecnego życia sprawia, że coraz więcej młodych ludzi boryka się z problemem otyłości, nadciśnienia, a w ich organizmie postepują zmiany miażdżycowe. Z tego powodu stan przedzawałowy może pojawić się także u osób bardzo młodych, które niezdrowo sie odżywiają i rezygnują z aktywności fizycznej.

Przyczyną wystąpienia stanu przedzawałowego u młodych osób moga być także niektóre choroby, przede wszystkim nadczynność tarczycy i choroba Kawasaki. Wpływ na to może mogą mieć także zaburzenia gospodarki lipidowej organizmu.

Jednak ponad wszystko przyczyną takiego stanu nawet u dwudziestolatków jest siedząca praca, brak ruchu, postępująca nadwaga i fatalny sposób odżywiania się. Im szybciej zmienimy nasz styl życia, tym lepiej dla naszego zdrowia.

3. Objawy stanu przedzawałowego

Objawy stanu przedzawałowego często pojawiają się podczas aktywności fizycznej i objawiają bólem w klatce piersiowej (po jej lewej stronie lub na środku). Ból ma charakter piekący i dławiący. Chory ma wrażenie, że coś uciska mu klatkę i serce. Czasem dolegliwość promieniuje do barku i palców lewej dłoni.

Stan taki może utrzymywać się kilkanaście minut, mogą mu towarzyszyć także duszności, choć najczęściej są one konsekwencją silnego stresu związanego z nagłym pogorszeniem się naszego samopoczucia.

Objawy towarzyszące to przede wszystkim nudności i obfite pocenie się, a także bóle w nadbrzuszu. Często w takich przypadkach badanie EKG nie wykazuje nieprawidłowości w przypadku osób, które już borykają się z chorobą wieńcową.

4. Pierwsza pomoc i leczenie stanu przedzawałowego

Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż 20 minut, należy wezwać pomoc medyczną. W tym czasie należy odpoczywać i starać się uspokoić. Można przyjąć kwas acetylosalicylowy lub nitroglicerynę, choć nie jest to konieczne. Służby medyczne podejmą odpowiednie kroki po przyjeździe na miejsce. Dobrze jest także zadzwonić po kogoś bliskiego, jeśli akurat jesteśmy sami w domu.

Leczenie opiera się przede wszystkim na profilaktyce. Stan przedzawałowy nie jest osobną jednostką chorobową, a jedynie objawem zbliżających się kłopotów. To, co możemy zrobić, to przede wszystkim zdrowo się odżywiać i regularnie uprawiać sporty. Wystarczy już godzina ruchu dziennie, aby nasz organizm zaczął pracować lepiej. Nie zapominajmy także o regularnym piciu wody i jedzeniu dużej ilości warzyw i owoców.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze