Trwa ładowanie...

Stanowisko szpitali, w których nie stosuje się znieczulenia ogólnego

Wrocław, Poznań, Kraków, Kielce oraz Katowice. Pięć ośrodków medycznych, w których mali pacjenci nie otrzymują znieczulenia ogólnego przy bolesnym zabiegu punkcji lędźwiowej. Dzieci podczas badania wiją się z bólu, krzyczą i płaczą. Dlaczego szpitale odmawiają znieczulenia ogólnego?

Sprawdź koniecznie:

Zobacz jak wygląda zabieg punkcji lędźwiowej

O kontrowersyjnej sprawie pisaliśmy tutaj. Na blogu: białaczka.org prowadzonego przeze Szymona Grabowskiego, ojca dziecka chorującego na białaczkę, jedna z internautek zapytała o dostępność znieczulenia ogólnego. Otrzymała odpowiedź, że znieczulenie ogólne dziecka przy tak bolesnym badaniu jest standardem we wszystkich placówkach. Okazało się, że nie we wszystkich.

Zobacz film: "Onkologia dziecięca"

1. Dlaczego nie ma znieczuleń ogólnych przy punkcji lędźwiowej?

W czwartek (22.06) większość szpitali nie udzieliła informacji, dlaczego w placówce medycznej przy punkcji lędźwiowej nie stosuje się znieczulenia ogólnego.

Sprawdź koniecznie:

Objawy białaczki u dziecka

Na nasze pytania o brak znieczulenia dla małych dzieci, odpowiedziały szpitale:

Oświadczenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach:

"Sprawa jest aktualnie wyjaśniana przez dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.  W przyszły tygodniu odbędą się w tej sprawie narady, z udziałem szefów klinik. Postaramy się zrobić wszystko, co będzie możliwe dla dobra dzieci hospitalizowanych w naszej placówce" - pisze rzecznik prasowy Anna Mazur- Kałuża.

Oświadczenie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie:

"W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie punkcje lędźwiowe i pobrania szpiku kostnego do badań wykonywane są w znieczuleniu ogólnym lub po podaniu leków dożylnych, które mają działanie uspokajające i zmniejszające ból, z dodatkowym miejscowym znieczuleniem. Każde dziecko traktowane jest w sposób indywidualny tak, aby znaleźć dla niego najlepsze rozwiązanie.

Zorganizowanie wykonywania punkcji lędźwiowych i pobrań szpiku do badań w znieczuleniu ogólnym u wszystkich pacjentów z chorobami nowotworowymi, którzy tego potrzebują, jest sporym wyzwaniem dla szpitala. Obecnie zespół Oddziału Onkologii i Hematologii w porozumieniu z dyrekcją i specjalistami z anestezjologii pracują nad rozwiązaniem, które może to umożliwić" - stanowisko przesłane przez rzecznika prasowego Natalię Adamską-Golińską.

Rodzaje i leczenie białaczki
Rodzaje i leczenie białaczki

Białaczka to rodzaj choroby układu krwionośnego, która polega na zmianie ilości leukocytów we krwi,

zobacz galerię

Oświadczenie Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka:

"W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami dotyczącymi rodzaju znieczulenia stosowanego do znieczulenia stosowanego do zabiegu biopsji szpiku informujemy, że wywołany temat został przeanalizowany w odniesieniu do naszego ośrodka. W wyniku tej analizy podjęto decyzję, iż biopsje szpiku będą wykonywane u wszystkich pacjentów w znieczuleniu ogólnym, w przypadku których rodzice wyrażą zgodę na jego zastosowanie.

Dotychczas w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka u pacjęntów stosowaliśmy znieczulenie miejscowe z płytką sedacją, które - w ocenie personelu medycznego - było wystarczające. Jeśli dziecko prezentowało wysoki poziom lęku, wykonywane było wówczas znieczulenie ogólne. Podobne zasady funkcjonowały w przypadku punkcji lędźwiowych.

Jak dotąd do Dyrekcji Szpitala, Kierownika Oddziału czy lekarzy prowadzących nie docierały żadne uwagi rodziców na temat stosowanego znieczulenia, które w przeciwnym wypadku z całą pewnością nie zostałby zleceważone.

Pojawiające się obecnie w mediach informacje, iż problem znieczulenia przed zabiegami wykonywanymi w oddziałach onkologii dziecięcej w całej Polsce wzbudził emocje rodziców chorych dzieci spowodowały, że Szpital podjął decyzję o wprowadzeniu procedury znieczulenia ogólnego jako standardu przy wykonywaniu zabiegów biopsji szpiku kostnego. Znieczulenie ogólne zostanie zastosowane po uzyskaniu zgody rodziców pacjentów, którzy otrzymają rzetelną informację o charakterze zastosowanego znieczulenia i jego możliwych następstw. W przypadku wątpliwości rodziców przedstawiona zostanie możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego z płytką sedacją.

Wyrażamy nadzieję, iż ta decyzja ograniczy niepokój rodziców naszych pacjentów" - oświadczenie przesłane przez rzecznika prasowego Wojciecha Gumułkę.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu:

- Oświadczenie szpitala w sprawie znieczuleń ogólnych przy punkcji lędźwiowej będzie przesłane w poniedziałek - mówi rzecznik prasowy Urszula Małecka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza