Mit, w który wierzono od lat. Naukowcy mówią o efekcie placebo
Wśród wielu pacjentów od dawna funkcjonuje przekonanie, że wapno może łagodzić objawy alergii (wysypkę, obrzęk czy swędzenie skóry). Jednak najnowsze badania naukowe kategorycznie obalają ten mit!
1. Badania naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Wyniki badań przeprowadzonych przez zespół lekarzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Feleszko, stawiają pod znakiem zapytania dotychczasowe przekonania.
Badanie, które przeprowadzali m.in. Klaudia Matysiak i Michał Matuszewski, wykazało, że działanie preparatów wapnia w leczeniu objawów alergicznych jest zbliżone do efektu placebo. To oznacza, że obserwowane łagodzenie objawów może wynikać bardziej z przekonania pacjenta o skuteczności leku, niż z rzeczywistego działania biologicznego wapnia.
2. Potencjalne skutki nadużywania wapna
Z badań wynika, że nadmierna ilość wapna w organizmie może zaburzać wchłanianie innych leków, co osłabia ich efektywność. To szczególnie istotne w przypadku leczenia alergii, gdzie precyzyjnie dobrane leki antyhistaminowe lub inne specyfiki są kluczowe dla skutecznej terapii.
Gdyby tak nie było, pacjenci przekonani o skuteczności preparatów z wapnem mogliby rzeczywiście odczuć w objawach alergicznych ulgę, która byłaby pozbawiona skutków ubocznych. W świetle naukowych doniesień jasne jest, że krótkotrwała ulga wywołana przez efekt placebo nie jest pozbawiona negatywnych konsekwencji – nadużywanie wapna może niekorzystnie wpływać na cały proces leczenia alergii, a więc potencjalnie pogłębiać problem.
3. Jak leczyć alergię?
Nie warto stosować metod, które nie są potwierdzone naukowo. Pacjenci z alergią powinni skonsultować się z alergologiem w celu opracowania skutecznego planu leczenia. Leczenie alergii wymaga indywidualnego podejścia i często wykorzystania specjalistycznych leków, które są dopasowane do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Zachowanie ostrożności w stosowaniu suplementów jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności terapii alergicznych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.