Strepsils Intensive - skład, działanie, dawkowanie, skutki uboczne, interakcje
Strepsils Intensive to lek w postaci tabletek do ssania, przeznaczonych do krótkotrwałego objawowego leczenia bólu gardła. Produkt może być stosowany przez dzieci powyżej 12. roku życia i osoby dorosłe. Strepsils Intensive działa miejscowo, wykazując właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Co warto wiedzieć o leku Strepsils Intensive?
1. Co to jest Strepsils Intensive?
Strepsils Intensive to lek w formie tabletek do ssania o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Produkt jest przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia bólu gardła.
Substancją czynną Strepsils Intensive jest flurbiprofen, zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie leku rozpoczyna się już po dwóch minutach i utrzymuje się nawet przez 4 godziny. Produkt może być stosowany przez dzieci od 12. roku życia i osoby dorosłe.
2. Skład tabletek Strepsils Intensive
- flurbiprofen (8,75 mg w jednej tabletce),
- syrop sacharozowy,
- syrop glukozowy,
- makrogol 300,
- potasu wodorotlenek,
- aromat cytrynowy,
- lewomentol,
- miód.
3. Dawkowanie Strepsils Intensive
Tabletki do ssania Strepsils Intensive powinny być stosowane zgodnie z informacjami umieszczonymi na ulotce lub według zaleceń lekarza.
Producent sugeruje powolne ssanie jednej tabletki co 3-6 godzin, pamiętając by w ciągu doby nie należy zażywać więcej niż 5 tabletek. W czasie ssania warto zmieniać położenie tabletki w jamie ustnej, by uniknąć miejscowego podrażnienia.
Leczenie nie powinno przekraczać trzech dni, o ile lekarz nie zaleci innego sposobu postępowania. W przypadku braku poprawy lub nasilenia dolegliwości należy zasięgnąć porady specjalisty.
4. Przeciwwskazania
Strepsils Intensive nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na flurbiprofen, kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub na inne składniki preparatu.
Lek nie jest zalecany również dla pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi, przebytą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, ciężkim zapaleniem jelita grubego, ciężką niewydolnością serca, wątroby lub nerek.
Strepsils Intensive nie powinien być zażywany także przez kobiety w trzecim trymestrze ciąży oraz dzieci poniżej 12. roku życia.
Zobacz także:
5. Skutki uboczne po zastosowaniu Strepsils Intensive
- zaburzenia smaku,
- zawroty i ból głowy,
- podrażnienie gardła,
- owrzodzenia i parestezje jamy ustnej,
- nudności,
- ból jamy ustnej,
- ból gardła,
- ból brzucha,
- kserostomia,
- bezsenność,
- zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli,
- duszność i świszczący oddech,
- pęcherze w jamie ustnej,
- niedoczulica gardła,
- zaparcia lub biegunka,
- niestrawność,
- bolesność języka,
- wymioty,
- wysypka,
- świąd,
- szok anafilaktyczny,
- niewydolność serca,
- niewydolność nerek,
- niewydolność wątroby,
- trombocytopenia,
- neutropenia,
- agranulocytozaa,
- anemia aplastyczna,
- anemia hemolityczna,
- zespół Stevensa-Johnsona,
- toksyczna nekroliza naskórka,
- nadciśnienie,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- owrzodzenie przewodu pokarmowego,
- perforacja przewodu pokarmowego,
- rumień wielopostaciowy,
- zapalenie wątroby.
6. Interakcje Strepsils Intensive z innymi lekami
Strepsils Intensive może wchodzić w interakcje z preparatami stosowanymi w przypadku nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca czy dny moczanowej.
Produkt nie powinien być łączony z lekami moczopędnymi, zmniejszającymi krzepliwość krwi, przeciwpłytkowymi, selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) oraz antybiotykami z grupy chinolonów.
Dodatkowo Strepsils Intensive może oddziaływać na właściwości innych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub steroidów (takich jak prednizolon), glikozydów nasercowych, cyklosporyny, fenytoiny, metotreksatu, takrolimusu, zydowudyny oraz litu (lek przeciwdepresyjny).
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.