Bądź zdrów! Будь здоровий!

Wojna w Ukrainie odbija się na naszym zdrowiu. Permanentny stres i uczucie strachu dewastują psychikę dorosłych i dzieci. Bardzo ważne jest stawić czoła tym emocjom. Dlatego stworzyliśmy zupełnie nowe miejsce pomocowe zarówno dla osób z Ukrainy, jak i Polaków.

Wraz z partnerami oferujemy nieodpłatną pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy. Umożliwiamy również szybkie dotarcie do specjalisty Polakom. Sprawdź dostępne opcje.

Darmowe świadczenia medyczne

Chcemy pomagać tu i teraz, dlatego wraz z partnerami WP przygotowaliśmy dla naszych przyjaciół z Ukrainy pakiet darmowych świadczeń medycznych.

Teleporady Skorzystaj
Teleporady Skorzystaj
Video czat lub czat Skorzystaj
Video czat Skorzystaj

Zadbaj o komfort swojej rodziny

Od dwóch lat żyjemy w permanentnym stresie. Zmęczeni pandemią stanęliśmy w obliczu wojny. To wszystko potęguje w nas lęk, który sprawia, że trudno radzić sobie z własnymi myślami i wyzwaniami codzienności. Pamiętaj, że nie jesteś z tym sam. Nie kumuluj w sobie strachu - nie bój się dzielić obawami. Razem z ekspertami postaramy się dodać Ci sił i zadbamy o stworzenie bezpiecznej strefy komfortu. Wspólnie łatwiej będzie nam przejść przez ten trudny czas.


Mamo, co się dzieje?

Dzieci doskonale wyczuwają emocje. Nie musisz nic mówić, by dostrzegły Twój niepokój. Zadbaj o spokój w Twoim domu. Najmłodsi także muszą czuć się bezpiecznie w tej sytuacji. Rozmawiaj z nimi o tym, co dzieje się na świecie. Uspokajaj, że im nic nie grozi. Jeśli zamieszkają z Wami Ukraińcy, najpierw przygotuj dzieci na nową sytuację. Powiedz, dlaczego i jak długo będą z Wami mieszkać oraz wytłumacz, jak mają traktować nowych współlokatorów.

Azyl w naszym domu

Jak rozmawiać z ofiarami konfliktu na wschodzie?

Wielu Polaków otworzyło swoje domy dla gości z Ukrainy. Kierował nami odruch serca i chęć jak najszybszej pomocy. Kiedy już emocje opadły, pojawiły się pytania: jak stworzyć strefę, w której nasi nowi znajomi poczują się bezpiecznie? Jak komunikować się, gdy nie znamy języka? Co robić, a czego unikać, by obie strony czuły się w tej sytuacji komfortowo?

Nasza komunikacja musi być na tu i teraz. Powinniśmy naszych gości ściągnąć do strefy bezpieczeństwa. Mówić np. "wiem, że się denerwujesz i boisz się o swojego męża, rozumiem to! To jest ważne, że ty i twoje dziecko jesteście już bezpieczni. Tutaj, w naszym domu, w naszym kraju - przy mnie jesteście bezpieczni". Tego zdania możemy nauczyć się po ukraińsku. Za jego pomocą możemy budować pierwszy kontakt.

To wysłuchanie jest niezwykle ważne. Jeśli ktoś zaczyna mówić w języku, którego nie rozumiemy, jeśli ktoś zaczyna płakać, bądźmy po prostu przy tej osobie. My i tak czujemy, co ona mówi.

Maria Rotkiel

Psycholog

Nasi goście są w silnym kryzysie zarówno emocjonalnym, jak i materialnym, na który mogą reagować w różny sposób. Niektórzy z nich ujawniają emocje na zewnątrz, a inni nie chcą rozmawiać, wycofują się i przeżywają w samotności to, co się dzieje. Dlatego należy bardzo uważać, obserwować i nie spieszyć się.

Niektóre osoby mogą się wycofywać i zamykać, wówczas nie naciskamy. Pamiętajmy, że każdy mówi wtedy, kiedy chce i ile chce. Jeśli ktoś bardzo przeżywa te trudne sytuacje, to może zaniedbać potrzeby fizjologiczne. W takiej sytuacji zadbajmy o ich komfort fizyczny.

Anna Siudem

Psycholog


abczdrowie

Porady psychologiczneabczdrowie

Informacje dla Ukraińców dotyczące POMOCY