Trwa ładowanie...

Jak pomóc Ukrainie? Akcje Wirtualnej Polski i inne sprawdzone zbiórki dla uchodźców

 Karolina Rozmus
18.03.2022 11:02
Jak pomóc Ukrainie? Akcje Wirtualnej Polski i inne sprawdzone zbiórki dla uchodźców
Jak pomóc Ukrainie? Akcje Wirtualnej Polski i inne sprawdzone zbiórki dla uchodźców (Getty Images)

Każdego dnia polską granicę przekracza tysiące Ukraińców. Polacy ochoczo zaangażowali się w pomoc, by wspólnie przejść przez ten kryzys. Również Wirtalna Polska aktywnie pomaga naszym gościom ze Wschodu. Chciałbyś włączyć się w pomoc uchodźcom? Możliwości jest naprawdę wiele, a każdy, nawet pozornie najbardziej niepozorny gest pomocy – na wagę złota.

spis treści

1. Jak pomaga Wirtualna Polska Ukrainie?

Wirtualna Polska każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom aktualne wieści z frontu. Dodatkowo zaangażowaliśmy się w pomoc uchodźcom.

  • Otworzyliśmy nowy serwis – Vpolshchi.pl z myślą o społeczności ukraińskiej. Jego celem jest publikowanie w języku ukraińskim aktualnych i wiarygodnych informacji na temat ataku Rosji na Ukrainę.
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
  • Razem z Funduszem Obywatelskim uruchomiliśmy Fundusz Wsparcia Uchodźców z Ukrainy w Polsce. To zbiórka pieniężna, której celem jest zapewnienie bezpiecznego schronienia i godnych warunków życia dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie do Polski.
  • We wszystkich spółkach Grupy Wirtualnej Polski przeprowadzone zostały zbiórki rzeczy dla uchodźców z Ukrainy oraz Ukraińców przebywających w swojej ojczyźnie. Łącznie udało się zebrać około trzech ton najpotrzebniejszych produktów.
  • Zespół Operations WP przeprowadził zbiórkę rzeczy dla Kijowa i Czernichowa, które obecnie są odcięte od świata i otoczone przez wojsko rosyjskie.
  • Z funduszu holdingu przekazano kilkanaście tysięcy euro na zakup noktowizorów bezpośrednio dla obrońców Ukrainy.
  • Wakacje.pl są otwarte na pracowników z Ukrainy i Białorusi. Aktualne oferty pracy w Wakacje.pl i dane kontaktowe znajdują się na stronie Wakacjetomy.pl.
  • Spółki Totalmoney.pl, Extradom.pl i Homebook.pl zdecydowały się na opłacenie mieszkań dla trzech potrzebujących rodzin z Ukrainy. Grupa Domodi zorganizowała Tydzień Wolontariatu – każdy pracownik będzie mógł dodatkowy dzień wolny wykorzystać na dowolne działania w ramach wolontariatu na rzecz Ukraińców. Podobna inicjatywa powstała w ekipie Nocowanie.pl, która także zapewniła dodatkowe dni wolne dla swoich pracowników pochodzących z Ukrainy.
  • Na stronie głównej WP pojawiła się nowa zakładka – Pomóż Ukraińcom. Pod tym adresem można znaleźć szczegółowe informacje na temat potrzebnej pomocy oraz linki do aktualnie trwających zbiórek.

2. Jak pomóc uchodźcom?

Pomocy może udzielić każdy, zwłaszcza że jest wiele sposobów. Oto część z nich.

  • Apteczka dla Ukrainy - apteczki pierwszej pomocy to jedna z najpilniejszych potrzeb tych, którzy zostali walczyć w obronie Ukrainy. Dzięki prywatnej inicjatywie Marcina Gugały, w którą włączyli się ludzie dobrego serca, udało się dostarczyć bohaterom z Ukrainy już 60 apteczek. Teraz trzeba kupić kolejne 400.

"26 lutego ruszyliśmy do Dorohuska wraz z Aleksandrem, który bardzo chciał coś zrobić i z własnej kieszeni sfinansował zakup 60 apteczek pierwszej pomocy. Cel był jeden — zawieść je na granicę dla najbardziej potrzebujących. Teraz chcę kupić ponad 400 takich apteczek, ponieważ sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna. Przybywa rannych żołnierzy i przede wszystkim cywilów — w tym dzieci. Wracając z granicy, pomożemy w transporcie potrzebującym pomocy" - pisze Marcin Gugała na stronie zbiórki.

  • Pomoc medyczna "Medycy dla Ukrainy". W jej ramach w mediach społecznościowych ponad 15 tys. medyków stworzyło sieć dla osób potrzebujących pomocy z zakresu usług medycznych. By otrzymać pomoc, wystarczy napisać mail pod adres: kontakt.medycydlaukrainy@gmail.com. Wsparcie psychologiczne oferują Ukraińcom członkowie grupy na Facebooku "Psychologowie i psycholożki dla Ukraińców".
  • Bezpłatne świadczenia medyczne dla Ukraińców – Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia zapewniają, że Ukraińcy przybywający do Polski mogą korzystać ze świadczeń medycznych na takich samych zasadach jak Polacy. Dodatkowo wiele prywatnych placówek oferuje darmowe porady i teleporady. To m.in. Grupa LUX MED, która dla ułatwienia uruchomiła specjalną infolinię w języku ukrańskim - 22 45 87 007.
  • Zbiórki żywności – zbiórkę organizują m.in. niektóre z Banków Żywności – w Trójmieście oraz w Warszawie. Również lokalnie działające grupy w mediach społecznościowych apelują o przygotowanie np. kanapek czy paczek z kanapkami i butelkami wody lub owocowymi musami do rozdania na dworcach, na które przybywa uchodząca z Ukrainy ludność. Wśród takich grup jest m.in. "Pomoc dla Ukrainy", gdzie osoby chętne mogą udzielić wsparcia w postaci żywności, ubrań, środków higienicznych i innych, a nawet transportu.

Organizowane są także zbiórki pieniężne. Warto wybierać te sprawdzone - takie, co do których nie mamy żadnych wątpliwości.

Do nich należą zbiórki na dwóch portalach: Pomagam.pl oraz siepomaga.pl, który zebrał już ponad 36 mln złotych na wsparcie dla wschodnich sąsiadów.

Inne zbiórki pieniężne, które zostały założone w ramach takich organizacji, to:

  • Polska Akcja Humanitarna – na stronie można dokonać wpłaty, która ma być przeznaczona na zaopatrzenie w żywność, niezbędne artykuły higieniczne oraz opiekę medyczną.
  • Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – uruchomiło indywidualny rachunek bankowy. Wpłacając dowolną kwotę na numer 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 i w tytule przelewu wpisując "Pomoc dla Ukrainy", pomagamy finansować wsparcie humanitarne, psychologiczne dla dzieci, a nawet ewakuację Ukraińców z zagrożonych terenów.
  • Polski Czerwony Krzyż – m.in. przez stronę internetową PCK można wpłacać pieniądze, których przeznaczeniem jest w pierwszej kolejności zakup żywności czy materiałów opatrunkowych bądź innych najpilniejszych rzeczy.
  • UNICEF Poland – zbiera fundusze na zapewnienie dzieciom schronień, a także opłacenie wsparcia psychologicznego czy środków higienicznych. Podobną inicjatywę prowadzi organizacja SOS Wioski Dziecięce, która także zbiera fundusze dla dzieci, które ucierpiały wskutek wojny.
  • Caritas - ogłasza zbiórkę pod hasłem "Pomoc dla Ukrainy". Wpłacone na konto środki mają wspomóc zakup żywności, środków higienicznych i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej.

Wspomóc można nie tylko ludzi, ale także zwierzęta z Ukrainy, które z powodu wojny znalazły się w dramatycznej sytuacji.

  • Fundacja Viva! – w warszawskim biurze organizacji można zostawiać najpotrzebniejsze przedmioty. To karma, smycze i obroże oraz transportery dla zwierząt. Fundacja podaje też numer konta dla tych, którzy chcą przekazać wsparcie finansowe na zakup potrzebnych rzeczy.
  • lokalne fundacje oraz schroniska – warto skontaktować się z nimi telefonicznie i zapytać, jakiego rodzaju wsparcia potrzebują.

Ci, którzy mają wątpliwości, w jaki sposób mogą pomóc, a także ci, którzy wymagają pomocy, ale nie wiedzą, gdzie się po nią zwrócić, mogą skorzystać z rządowej strony – Pomagam Ukrainie. Wystarczy wypełnić wniosek, zaznaczając, czy chcemy pomocy udzielić, czy też jej potrzebujemy, a koordyntorzy przekierują naszą prośbę do konkretnej jednostki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze