Trwa ładowanie...

Szczepienia dla uchodźców z Ukrainy (PORADNIK)

Uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z opieki medycznej w Polsce, dotyczy to również kwestii szczepień. Wszyscy powyżej piątego roku życia mogą za darmo w dowolnym punkcie przyjąć szczepienia przeciwko COVID. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, osoby poniżej 19. roku życia, które zostaną w Polsce powyżej trzech miesięcy, zostaną objęte obowiązkiem wykonania szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na 2022 r.

Tekst powstał w ramach akcji "Bądź zdrów!" WP abcZdrowie, gdzie oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy i umożliwiamy szybkie dotarcie do specjalistów Polakom.

spis treści

1. Szczepienia dla uchodźców. Kto i gdzie może z nich skorzystać?

Uchodźcy przybywający z Ukrainy mogą przyjąć w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19. Procedura jest bardzo prosta: wystarczy, że dana osoba będzie miała dokument potwierdzający tożsamość. Może to być dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC. Skierowanie wystawia lekarz za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl.

Jeżeli mamy już e-skierowanie możemy zarejestrować się na szczepienie: za pośrednictwem infolinii 989 lub w najbliższym punkcie szczepień.

Uchodźcy z Ukrainy mogą przyjąć szczepienia w dowolnym punkcie szczepień, jak również w mobilnych szczepionkobusach. Przed przyjęciem szczepienia trzeba wypełnić krótki kwestionariusz wstępnego wywiadu - jest on dostępny również w języku ukraińskim.

Darmowe szczepienia w Polsce dla osób uciekających z Ukrainy
Darmowe szczepienia w Polsce dla osób uciekających z Ukrainy (Getty Images)

2. Jakie szczepienia są w Polsce obowiązkowe?

Do szczepień obowiązkowych w naszym kraju należą szczepienia przeciwko:

 • gruźlicy,

 • zakażeniom pneumokokowym,

 • błonicy,

 • krztuścowi,

 • polio (poliomyelitis),

 • odrze,

 • śwince,

 • różyczce,

 • tężcowi,

 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,

 • zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B.

Szczepienia obowiązkowe są w Polsce bezpłatne.

Program szczepień ochronnych na rok 2022 r. w Polsce
Program szczepień ochronnych na rok 2022 r. w Polsce (PZH)

3. Obowiązkowe szczepienia dla dzieci z Ukrainy

Jeżeli dziecko nie przyjęło wcześniej w Ukrainie obowiązkowych szczepień, a zostanie w Polsce powyżej trzech miesięcy, będzie musiało je uzupełnić.

- Kalendarz szczepień dzieci w Ukrainie jest bardzo zbliżony do tego, który u nas obowiązywał jeszcze trzy lata temu, czyli na liście szczepień obowiązkowych mają wszystkie preparaty, które są zalecane u nas, oprócz szczepionek przeciwko rotawirusom i pneumokokom - wyjaśnia dr hab. Henryk Szymański, pediatra oraz członek Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

4. Które szczepienia dzieci z Ukrainy będą musiały uzupełnić?

W przypadku dzieci, które przyjęły wszystkie obowiązkowe szczepienia w Ukrainie, w Polsce powinny dodatkowo przyjąć szczepienie przeciwko pneumokokom i rotatwirusom.

U części dzieci z Ukrainy uzupełnienia będzie wymagało również szczepienie przeciwko Haemophilus influenzae typu b (Hib), które w Ukrainie jest podawane w schemacie 2+1, a w Polsce 3+1. Możliwe, że dzieci szczepione przeciwko błonicy i tężcowi (DT) w Ukrainie, będą miały uzupełniane szczepienia o preparat zawierający komponent przeciwkrztuścowy. Uzupełnienie będzie potrzebne również w przypadku nastolatków, które nie otrzymały dawki przypominającej szczepionki Tdap - w Polsce jest podawana 15-latkom.

Szczegóły najlepiej uzgodnić z lekarzem POZ, który podejmie decyzję o rozpoczęciu lub kontynuacji szczepień ochronnych w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza