Trwa ładowanie...

Substancje w szamponach przeciwłupieżowych

Avatar placeholder
15.01.2016 11:48
Substancje w szamponach przeciwłupieżowych
Substancje w szamponach przeciwłupieżowych

Najpopularniejsze środki na łupież to szampony przeciwłupieżowe. Zawierają one różne substancje działające na przyczyny łupieżu lub na jego objawy. Najlepszym sposobem na wybranie odpowiedniego kosmetyku jest zapoznanie się z jego składem i wypróbowanie go na sobie.

spis treści

1. Siarczek selenu na łupież

Siarczek selenu (na opakowaniach możesz także znaleźć angielską nazwę Selenium Sulfide) to substancja stosowana zarówno w szamponach przeciwłupieżowych, jak i lekach przeciw grzybicy. Dzięki działaniu przeciwgrzybiczemu, leczniczy szampon przeciwłupieżowy zawierający tę substancję zwalcza infekcję drożdżakami – najczęstszą przyczynę powstawania łupieżu.

Dowiedz się więcej

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jeśli zastanawiasz się, jaki kosmetyk wybrać, na początek spróbuj zastosować taki, który zawiera siarczek selenu. Poza działaniem przeciwgrzybicznym (co oznacza, że usuwa przyczynę łupieżu), ma również działanie przeciwzłuszczające i zmniejszające świąd skóry (czyli cytostatyczne – usuwające objawy łupieżu).

Szampon na łupież z siarczkiem selenu w rzadkich przypadkach może wywołać reakcję alergiczną. Przyniesie więcej szkody niż pożytku, jeśli na głowie pojawia się wysięk lub stan zapalny. Nie należy go używać w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią i u dzieci poniżej 5. roku życia.

2. Pirytionian cynku na łupież

Szampony przeciwłupieżowe zawierające pirytionian cynku także działają na drożdżaka wywołującego łupież, czyli na przyczynę, a nie objawy. Ta substancja na dość długo po umyciu pozostaje na skórze głowy, co sprawia, że ma wyjątkowo długotrwałe działanie.

3. Inne substancje w szamponach

Inne substancje zawarte w szamponach na łupież, zmniejszające objawy (czyli świąd i łuszczenie się skóry) to:

  • dziegcie,
  • siarka,
  • mocznik,
  • ichtiol,
  • kwas salicylowy.

Powyższe substancje wbrew pozorom mogą okazać się skuteczniejsze niż te, które działają na przyczynę łupieżu. Dzieje się tak dlatego, że nie zawsze wywołują go drożdżaki. Może się on równie dobrze pojawić z powodu wahań hormonalnych i stresu. Wtedy leczenie przeciwgrzybicze może nie być skuteczne.

Jak pozbyć się łupieżu? Dbanie o włosy i ich odpowiednia higiena to oczywiście podstawa profilaktyki. Niebanalną rolę odgrywa również dieta – niedobór cynku, witamin i złe odżywianie może wywołać tę dolegliowść i wypadanie włosów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze