Trwa ładowanie...

Sukraloza - czy jest szkodliwa?

Avatar placeholder
31.01.2024 16:48
Sukraloza to słodzik pozyskiwany z sacharozy.
Sukraloza to słodzik pozyskiwany z sacharozy. (Adobe Stock)

Sukraloza to słodzik pozyskiwany z sacharozy, który poprawia smak jedzenia, a nie dostarcza kalorii i nie podnosi poziomu glukozy oraz insuliny. Stosują ją przede wszystkim osoby chorujące na cukrzycę, będące na diecie redukcyjnej lub dbające o linię. Czy sukraloza jest szkodliwa? Jakie są jej właściwości?

spis treści

1. Co to jest sukraloza?

Sukraloza to pochodna sacharozy, w której trzy grupy hydroksylowe zastąpiono chlorem. Jest syntetycznym słodzikiem, zamiennikiem cukru. Wytwarza się ją z cukru w wieloetapowym procesie chemicznym, tak zwanym chlorowaniu sacharozy.

Jako dodatek do żywności sukraloza obecna jest w pożywieniu, żywności medycznej i suplementach diety. Oznaczono ją symbolem E955. Po raz pierwszy otrzymano ją w 1976 roku. Do użycia została dopuszczona najpierw w Kanadzie, w 1991 roku. Na rynku europejskim pojawiła się w roku 2004.

2. Właściwości sukralozy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Jakie właściwości ma sukraloza? Substancja bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i etanolu oraz jest odporna na działanie wysokich i niskich temperatur. Jest przy tym kilkaset razy słodsza od cukru. Co ważne, nie pozostawia gorzkiego posmaku w ustach, jak wiele innych syntetycznych słodzików.

Co sprawia, że po sukralozę sięgają diabetycy, osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy, jak i te, które dbają o linię? Substancja ma wiele zalet. Z uwagi na to, że organizm nie traktuje jej jak węglowodanu, sukraloza po spożyciu nie podnosi poziomu cukru we krwi i insuliny.

Sukraloza w większości nie jest trawiona i metabolizowana w organizmie. Zostaje wydalona w niezmienionej postaci.
Sukraloza ma jeszcze jedną zaletę: jej kaloryczność (kcal) i indeks glikemiczny (IG) wynoszą zero.

Choć substancja nie wykazuje właściwości zdrowotnych, a i nie powoduje obniżania wagi ciała, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne pozwala zastąpić nią sacharozę u pacjentów z nadwagą, nietolerancją glukozy czy cukrzycą typu 2.

3. Zastosowanie sukralozy

Sukraloza jest słodzikiem obecnym w wielu produktach spożywczych, głównie bezcukrowych lub o obniżonej zawartości cukru. Te są przeznaczone dla cukrzyków i osób odchudzających się. Można ją znaleźć także w lekach, żywności medycznej i suplementach diety.

Substancję zawierają syropy, dżemy i lody, jogurty i desery mleczne, odżywki białkowe i gotowe koktajle, a także cukierki, żelki i gumy do żucia czy napoje gazowane.

Można również kupić czystą sukralozę lub słodziki z jej dodatkiem, głównie w postaci proszku, ale i granulek, tabletek czy płynu. Stosuje się je do słodzenia napojów, takich jak herbata czy kawa, a także domowych deserów (nie należy używać jej do wypieków, ponieważ może rozpadać się do szkodliwych związków).

4. Sukraloza — skutki uboczne

Czy sukraloza jest szkodliwa? Zasadniczo substancja jest uznawana za bezpieczną, niemniej należy stosować ją z umiarem. Nie zaleca się, by słodzik stosowały dzieci, kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Pozostali konsumenci powinni pamiętać, że maksymalna dobowa dawka substancji nie może przekraczać 15 mg na kg wagi ciała.

Zarówno z długotrwałym stosowaniem sukralozy, jak i jej nadużywaniem, wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. To:

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wzdęcia, gazy i bóle brzucha, zaburzenia mikroflory jelitowe,
  • zaburzenie wchłaniania różnych substancji czy leków,
  • negatywny wpływ na funkcjonowanie szlaków metabolicznych,
  • choroby układu sercowo naczyniowego, cukrzyca typu 2 i zespół metaboliczny.

Czy sukraloza jest rakotwórcza?

Sama sukraloza nie jest szkodliwa, ale może być rakotwórcza. Ma to związek z tym, że w temperaturze powyżej 120 Celsjusza rozpada się na szkodliwe dla organizmu ludzkiego chloropropanole: chloroglukozę i chlorofruktozę, które są uznawane za toksyczne i rakotwórcze.

5. Jaki jest najzdrowszy zamiennik cukru ?

Jaki zamiennik cukru wybrać? W Polsce, ale i Unii Europejskiej, do stosowania w żywności dopuszczone są takie substancje słodzące jak:

  • sukraloza (E955),
  • glikozydy stewiolowe (E960),
  • erytrytol (E968),
  • aspartam (E951),
  • sól aspartam–acesulfam (E962),
  • acesulfam-K (E950),
  • cyklaminian (E952),
  • neohesperydyna DC (E959),
  • sacharyna (E954),
  • taumatyna (E957),
  • neotam (E961),

Jaki zamiennik białego cukru jest najzdrowszy? Lepsza jest sukraloza czy erytrytol? Cóż — wybierając słodziki najlepiej decydować się na te, które są naturalne, nie syntetyczne. Najlepszą opcją jest ksylitol i stewia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze