Trwa ładowanie...

Sulpiryd – skład leku, dawkowanie, skutki uboczne, opinie

Sulpiryd to lek z rodziny przeciwdepresyjnych oraz przeciwpsychotycznych. Stosuje się go głównie w leczeniu schizofrenii. Jest to lek przepisywany wyłącznie na receptę. Występuje w postaci tabletek, kapsułek oraz syropu. Lek stosuje się w przypadku wystąpienia objawów takich jak: ostre i przewlekłe psychozy schizofreniczne, stany depresyjne w przebiegu schizofrenii, zespoły urojeniowo-depresyjne, przewlekłe psychozy paranoidalne, przewlekłe psychozy alkoholowe oraz zaburzenia psychosomatyczne. Lek Sulpiryd stosuje się również w terapii uzależnienia alkoholowego.

Zobacz film: "Leki przeciwdepresyjne"

spis treści

1. Sulpiryd – skład leku

Nazwa preparatu Sulpiryd pochodzi od nazwy głównej substancji z której jest złożony. Ma on działanie antyautystyczne, aktywizujące i przeciwdepresyjne. Wśród leków przeciwpsychotycznych jest jednym z najszybciej działających na powstałe omamy, zaburzenia myślenia, zahamowanie psychoruchowe, nastrój depresyjny.

Jest także jednym z silniejszych leków przeciwautystycznych. Na rynku znajdziemy również zamienniki leku sulpiryd. Może być stosowany w leczeniu psychoz z depresją oraz w schizofrenii. Jeśli istnieją wskazania, może być równocześnie stosowany z preparatami o działaniu przeciwlękowym lub przeciwdepresyjnym. Powoduje zahamowanie odruchu wymiotnego i poprawia nastrój.

Składnik leku sulpiryd, najczęściej nietolerowany przez pacjentów to laktoza.

2. Sulpiryd – dawkowanie

Jeśli chcemy rozpocząć stosowanie leku sulpiryd, najlepiej wcześniej skonsultować to z lekarzem. Przekroczenie zlecanej dawki leku sulpiryd jest bardzo niebezpieczne. Preparat Sulpiryd ma postać tabletek, kapsułek lub syropu. Przeznaczony jest do stosowania doustnego.

Sulpiryd stosuje się w zależności od występujących objawów. Do częstszych zaliczamy zaburzenia myślenia, omamy, urojenia, a także przygnębienie, małomówność, apatia, depresja.

Preparat Sulpiryd należy stosować godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku zgodnie z dawką zaleconą przez lekarza.

Warto obejrzeć:

3. Sulpiryd – skutki uboczne

Przeciwwskazania do stosowania leku sulpiryd pojawiają się w przypadku wystąpienia: guza chromochłonnego, ostrej porfiria, raka piersi oraz w okresie karmienia piersią.

Dawkowania preparatu Sulpiryd jest zróżnicowane, w zależności od choroby na którą cierpi pacjent . Szczególną ostrożność należy zachować u osób: z chorobą Parkinsona, z padaczką lub napadami padaczkowymi, w podeszłym wieku, z niewydolnością nerek.

U niektórych osób Sulpiryd stosowany w dużych dawkach może wywołać pobudzenie ruchowe. Ponadto wystąpić może zwiększenie napięcia mięśniowego, zaburzenie świadomości. Leczenie preparatem Sulpiryd, nagle przerwane przez pacjenta, może spowodować wystąpienie ostrych objawów odstawiennych takich jak: nudności, wymioty, wzmożona potliwość, bezsenność.

Składnik leku sulpiryd, najczęściej nietolerowany przez pacjentów to laktoza
Składnik leku sulpiryd, najczęściej nietolerowany przez pacjentów to laktoza (123rf.com)

Skutki uboczne leku Sulpiryd to między innymi zaburzenia, które nie pozwolą powadzić samochodów i obsługiwać maszyn.

4. Sulpiryd – opinie

Pacjenci stosujący Sulpiryd zwracają uwagę na poprawę samopoczucia, jednak skutkami ubocznymi są głownie wzrost masy ciała oraz spadek libido. U kobiet będących w ciąży pojawiły się wypryski na twarzy oraz podwyższona praca gruczołów mlekowych. Sulpiryd powoduje również poczucie senności oraz problemy związane z erekcją.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.