Trwa ładowanie...

Sulpiryd – skład leku, dawkowanie, skutki uboczne, opinie

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 30.01.2019 13:22
Składnik leku sulpiryd, najczęściej nietolerowany przez pacjentów to laktoza
Składnik leku sulpiryd, najczęściej nietolerowany przez pacjentów to laktoza (123rf.com)

Sulpiryd to lek z rodziny przeciwdepresyjnych oraz przeciwpsychotycznych. Stosuje się go głównie w leczeniu schizofrenii. Jest to lek przepisywany wyłącznie na receptę. Występuje w postaci tabletek, kapsułek oraz syropu. Lek stosuje się w przypadku wystąpienia objawów takich jak: ostre i przewlekłe psychozy schizofreniczne, stany depresyjne w przebiegu schizofrenii, zespoły urojeniowo-depresyjne, przewlekłe psychozy paranoidalne, przewlekłe psychozy alkoholowe oraz zaburzenia psychosomatyczne. Lek Sulpiryd stosuje się również w terapii uzależnienia alkoholowego.

spis treści

1. Sulpiryd – skład leku

Nazwa preparatu Sulpiryd pochodzi od nazwy głównej substancji z której jest złożony. Ma on działanie antyautystyczne, aktywizujące i przeciwdepresyjne. Wśród leków przeciwpsychotycznych jest jednym z najszybciej działających na powstałe omamy, zaburzenia myślenia, zahamowanie psychoruchowe, nastrój depresyjny.

Jest także jednym z silniejszych leków przeciwautystycznych. Na rynku znajdziemy również zamienniki leku sulpiryd. Może być stosowany w leczeniu psychoz z depresją oraz w schizofrenii. Jeśli istnieją wskazania, może być równocześnie stosowany z preparatami o działaniu przeciwlękowym lub przeciwdepresyjnym. Powoduje zahamowanie odruchu wymiotnego i poprawia nastrój.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Składnik leku sulpiryd, najczęściej nietolerowany przez pacjentów to laktoza.

2. Sulpiryd – dawkowanie

Jeśli chcemy rozpocząć stosowanie leku sulpiryd, najlepiej wcześniej skonsultować to z lekarzem. Przekroczenie zlecanej dawki leku sulpiryd jest bardzo niebezpieczne. Preparat Sulpiryd ma postać tabletek, kapsułek lub syropu. Przeznaczony jest do stosowania doustnego.

Sulpiryd stosuje się w zależności od występujących objawów. Do częstszych zaliczamy zaburzenia myślenia, omamy, urojenia, a także przygnębienie, małomówność, apatia, depresja.

Preparat Sulpiryd należy stosować godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku zgodnie z dawką zaleconą przez lekarza.

3. Sulpiryd – skutki uboczne

Przeciwwskazania do stosowania leku sulpiryd pojawiają się w przypadku wystąpienia: guza chromochłonnego, ostrej porfiria, raka piersi oraz w okresie karmienia piersią.

Dawkowania preparatu Sulpiryd jest zróżnicowane, w zależności od choroby na którą cierpi pacjent . Szczególną ostrożność należy zachować u osób: z chorobą Parkinsona, z padaczką lub napadami padaczkowymi, w podeszłym wieku, z niewydolnością nerek.

U niektórych osób Sulpiryd stosowany w dużych dawkach może wywołać pobudzenie ruchowe. Ponadto wystąpić może zwiększenie napięcia mięśniowego, zaburzenie świadomości. Leczenie preparatem Sulpiryd, nagle przerwane przez pacjenta, może spowodować wystąpienie ostrych objawów odstawiennych takich jak: nudności, wymioty, wzmożona potliwość, bezsenność.

Skutki uboczne leku Sulpiryd to między innymi zaburzenia, które nie pozwolą powadzić samochodów i obsługiwać maszyn.

4. Sulpiryd – opinie

Pacjenci stosujący Sulpiryd zwracają uwagę na poprawę samopoczucia, jednak skutkami ubocznymi są głownie wzrost masy ciała oraz spadek libido. U kobiet będących w ciąży pojawiły się wypryski na twarzy oraz podwyższona praca gruczołów mlekowych. Sulpiryd powoduje również poczucie senności oraz problemy związane z erekcją.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze