Trwa ładowanie...

Suplementujesz? Lekarz ostrzega na TikToku. Istnieją lepsze sposoby na sen

Avatar placeholder
04.09.2023 10:08
Lekarz na TikToku ostrzega przed suplementacją melatoniny. Zdradza 3 lepsze triki
Lekarz na TikToku ostrzega przed suplementacją melatoniny. Zdradza 3 lepsze triki (Getty Images, TikTok)

Przybywa osób cierpiących na zaburzenia snu. Wiele z nich coraz częściej sięga po różnego rodzaju suplementy takie jak melatonina. - Istnieją trzy potwierdzone naukowo sposoby na szybsze zasypianie i lepszy sen - przekonuje w krótkim filmie dr Charles, lekarz, który promuje wiedzę o zdrowiu na Tik Toku.

spis treści

1. Melatonina i jej rola w regulacji snu

Melatonina została przez niektórych okrzyknięta wybawieniem od bezsenności. To hormon naturalnie wytwarzany przez szyszynkę w odpowiedzi na zmrok. Rozpoznawana również jako "hormon ciemności" melatonina, odgrywa kluczową rolę w regulacji wewnętrznego zegara biologicznego, czyli cyklu dobowego.

Hormon sygnalizuje ciału, że nadchodzi czas na odpoczynek i sen, a więc pomaga utrzymać prawidłowy rytm snu i czuwania. Nieodpowiednie poziomy melatoniny, na przykład spowodowane przez zmianę stref czasowych lub pracę na nocną zmianę, mogą wpływać na jakość i długość snu.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Suplementacja melatoniny rzeczywiście sprawdza się w wymienionych wyżej sytuacjach, nie musi być jednak odpowiedzią na regularne problemy ze snem.

2. Trzy sposoby na dobry sen

Odpowiednia temperatura otoczenia jest kluczowa dla dobrego snu. Badania dowodzą, że optymalna temperatura do snu dla większości dorosłych wynosi około 16-22 stopni Celsiusza. Zbyt ciepłe lub zbyt zimne otoczenie może powodować niepokój i częste budzenie się w nocy.

Dobrze jest zatem dostosować klimatyzację, ogrzewanie i rodzaj pościeli do osiągnięcia optymalnej temperatury w sypialni.

Sypialnia powinna być miejscem wyłącznie snu i intymności. Przebywanie w łóżku podczas dnia, na przykład w trakcie pracy zdalnej lub oglądania telewizji, może zaburzać odczucia i skojarzenia dotyczące tego miejsca, co z kolei może wpływać na sen. Nasz mózg powinien kojarzyć sypialnię i łóżko wyłącznie z nocnym relaksem.

  • Oszukaj swój mózg, żeby myślał, że łóżko służy tylko do spania. Żadnych telefonów i telewizorów! Nawet nie wchodź do sypialni, dopóki nie będziesz gotowy do spania - przekonuje dr Charles.

Suplementacja magnezu może poprawić jakość snu, zwłaszcza u osób cierpiących na bezsenność. Magnez wpływa na regulację neuroprzekaźników i pomaga organizmowi przygotować się do snu.

Produkty bogate w magnez to m.in. orzechy, nasiona, ciemnozielone warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe.

@drcharlesmd1 Not melatonin. Dr Charles discusses 3 sleep hacks :) #sleep #dreams #doctor #health #medicine #bedtime #insomnia #dream ♬ Aesthetic - Tollan Kim

3. Jak sen wpływa na zdrowie?

Dobry, jakościowy sen jest kluczowy dla ogólnego zdrowia i samopoczucia, przyczynia się do regeneracji ciała i umysłu, poprawia koncentrację i wydajność, wspomaga układ odpornościowy, poprawia nastrój, pomaga kontrolować apetyt i utrzymanie zdrowej wagi, a także zmniejsza ryzyko wielu schorzeń, w tym chorób serca i cukrzycy.

Sen to jeden z najważniejszych filarów zdrowego stylu życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze