Trwa ładowanie...

Symptomy nietolerancji glutenu

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną wywoływaną przez gluten, którego organizm nie przetwarza. W ostatnich latach na sklepowych półkach pojawiły się produkty bezglutenowe, które poprawiają jakość życia osób cierpiących na to schorzenie. Niestety, ilość nowych artykułów bez glutenu świadczy tylko o tym, jak wiele osób choruje. Szacuje się, że w Polsce z nietolerancją glutenu zmaga się obecnie 400 tys. osób.

Zobacz film: "Wpływ diety na wygląd skóry"

1. Nietolerancja glutenu

Gluten znajdziemy np. w pszenicy, życie i jęczmieniu. U osób z nietolerancją wywołuje on reakcje alergiczne, zwłaszcza w układzie pokarmowym. Toksyczne białko wpływa na zanik kosmków jelitowych, których zadaniem jest wchłanianie składników odżywczych. Skutkiem tego może być uszkodzenie części jelita cienkiego. Jakie objawy mogą świadczyć o celiakii?

 

2. Biegunka

Najczęściej przewlekła tłuszczowa lub wodnista. Uszkodzenia jelita cienkiego związane z nietolerancją glutenu powodują niewłaściwe wchłanianie substancji odżywczych do organizmu. W związku z tym pacjenci cierpią na wiele zaburzeń i dolegliwości trawiennych, które negatywnie wpływają na jakość życia.

3. Zmiany masy ciała

 

Utrata lub zwiększenie masy ciała są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego oraz ciągłymi biegunkami. Częstym objawem jest również zwiększenie się obwodu brzucha bez konkretnej przyczyny.

4. Chroniczne zmęczenie

 

Zmęczenie, które nie mija, wynika z obecności glutenu w organizmie, który nie jest przetwarzany. Pacjenci skarżą się na brak energii, senność i szybko się męczą. Osłabiony organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Często objawy nie występują razem, co utrudnia diagnostykę celiakii. Niektóre osoby odczuwają jedynie chroniczne zmęczenie.

5. Zaburzenia płodności

 

Osoby cierpiące na nietolerancję glutenu zmagają się z problemami układu rozrodczego. Kobiety mają większą skłonność do poronień i niepłodności, natomiast mężczyźni cierpią na zaburzenia erekcji oraz obniżone libido. Zaburzenia ginekologiczno-urologiczne występują u 20 proc. chorych na celiakię.

6. Anemia

Osoby z celiakią lub nietolerancją glutenu mają zaburzone wchłanianie składników mineralnych oraz witamin, co prowadzi do niedoborów wielu ważnych substancji. Chorym brakuje również żelaza, co prowadzi do pojawienia się objawów anemii.

 

Istnieje wiele symptomów nietolerancji glutenu
Istnieje wiele symptomów nietolerancji glutenu (123rf)

7. Sposoby diagnozy

Nietolerancja glutenu może zostać rozpoznana w każdym wieku, jednak najczęściej diagnozuje się ją u osób w wieku 30-35 lat. Dwukrotnie zwiększone ryzyko zachorowalności mają kobiety. Niektórzy eksperci są zdania, że celiakia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie.

Istnieją testy krwi, dzięki którym lekarze stwierdzają bądź wykluczają schorzenie. W tym celu bada się przeciwciała IgA EmA, IgA tTG i GAF.

Pozytywny wynik badania oznacza 75 proc. prawdopodobieństwa nietolerancji. Zalecana jest także biopsja jelita cienkiego w celu sprawdzenia wewnętrznych uszkodzeń.

8. Leczenie

Celiakia jest chorobą nieuleczalną, z którą trzeba żyć. Chorzy muszą unikać glutenu w swojej diecie, by zniwelować niektóre objawy. Obecnie w fazie testów są również szczepionki, których zadaniem jest wzmacnianie odporności na gluten. Testowane są także tabletki rozbijające białka, które być może pomogą pacjentom z celiakią.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.