Trwa ładowanie...

Syrop sosnowy – jak zrobić? Właściwości, zastosowanie, skutki uboczne

 Katarzyna Kurek
12.01.2023 15:48
Syrop sosnowy ma przyjemny, słodki smak, działa wykrztuśnie i bakteriobójczo
Syrop sosnowy ma przyjemny, słodki smak, działa wykrztuśnie i bakteriobójczo (Adobe Stock)

Syrop sosnowy od dawna stosowany jest w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości, zwłaszcza na choroby układu oddechowego. Wykorzystuje się go w leczeniu zarówno kaszlu suchego, jak i mokrego. Jakie inne właściwości posiada lecznicza mikstura? Jakie są przeciwwskazania do jej przyjmowania? Jaki jest najlepszy przepis na syrop sosnowy?

spis treści

1. Co to jest syrop sosnowy?

Syrop sosnowy to gęsta, lepka ciecz o właściwościach leczniczych, którą przygotowuje się najczęściej z młodych pędów sosny, cukru oraz wody. Syrop wykorzystywany jest głównie w leczeniu kaszlu oraz przeziębienia.

Ten ziołowy suplement można kupić w postaci gotowego preparatu. Często wówczas jest wzbogacony witaminą C. Miksturę można także przygotować samodzielnie w domu.

2. Właściwości syropu sosnowego

Zobacz film: "Jak zrobić syrop z młodych pędów sosny?"

Pędy sosny zawierają witaminę C, flawonoidy, sole mineralne oraz olejki eteryczne. Dlatego też przygotowany z nich syrop wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim działa wykrztuśnie i bakteriobójczo, przez co zwykle stosuje się go w problemach z górnymi drogami oddechowymi.

Mikstura nie tylko działa dobroczynnie na gardło, ale też wspiera odporność w sezonie grypowym. Może działać także uspokajająco.

Syrop sosnowy:

  • wzmacnia organizm,
  • wspomaga leczenie przeziębienia,
  • łagodzi kaszel suchy i mokry,
  • niweluje podrażnienie gardła,
  • ułatwia odkrztuszanie wydzieliny,
  • łagodzi ból gardła i chrypkę.

Syrop sosnowy na kaszel suchy czy mokry?

Syrop z pędów sosny wykorzystuje się zarówno w leczeniu kaszlu suchego, jak i mokrego. W pierwszym przypadku substancja hamuje nieefektywny kaszel, który bywa męczący zwłaszcza nocą.

Syrop sosnowy działa jednocześnie wykrztuśnie. Oznacza to, że w przypadku kaszlu mokrego ułatwia odkrztuszanie wydzieliny.

3. Syrop sosnowy – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania syropu z pędów sosny jest astma, krztusiec lub uczulenie na olejek eteryczny sosny. Ponadto, z uwagi na dużą zawartość cukru, nie jest on polecany osobom zmagającym się z cukrzycą. Kobiety ciężarne i karmiące piersią stosowanie syropu powinny zawsze uzgodnić z lekarzem.

Spożycie syropu w nadmiernych ilościach może działać przeczyszczająco. Skutkiem ubocznym może być także podrażnienie błon śluzowych i skóry.

Syrop sosnowy dla dzieci

Syrop sosnowy ma przyjemny, słodki smak, dlatego też jest chętnie przyjmowany przez dzieci. Jednak podawanie mikstury najmłodszym, dobrze jest wcześniej uzgodnić z lekarzem.

4. Przepis na domowy syrop sosnowy

Przepis na syrop z sosny jest bardzo prosty. Do jego przygotowania potrzebne są:

  • młode pędy sosny,
  • cukier,
  • woda
  • duży słoik.

Młode pędy sosny myjemy, kroimy lub rozgniatamy drewnianym tłuczkiem. Przekładamy do słoja, zasypujemy cukrem, tworząc naprzemienne warstwy (w proporcji 1:1). Na końcu dodajemy odrobinę wody.

Słoik zakręcamy, odstawiamy w nasłonecznione miejsce na 1-3 tygodnie. Po upływie tego czasu miksturę zlewamy przez sitko, pasteryzujemy i przechowujemy w chłodnym miejscu (najlepiej w butelce z ciemnego szkła).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze