Systen Conti – dawkowanie, skład, przeciwskazania
Systen Conti stosowany jest w celu łagodzenia menopauzy. Poznaj skład, działanie substancji czynnych oraz przeciwwskazania, do stosowanie tego leku.
1. Systen Conti – zastosowanie
Systen Conti stosowany jest w hormonalnej terapii zastępczej podczas wystąpienia symptomów niedoboru hormonów żeńskich, które wiążą się z menopauzą. Ma także zastosowanie w przypadku zmian zanikowych w obrębie układu moczowo-płciowego. Systen conti niweluje takie objawy niedoboru hormonów żeńskich, jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu, zmiany zanikowe narządów płciowych, pocenie się. Co więcej, systen Conti zapobiega zmianom miażdżycowym, a także osteoporozie.
2. Systen Conti – skład
Substancjami czynnymi tego leku jest estradiol półwodny oraz noretysteron octan. Substancje pomocniczne stanowi guma guar, środek klejący – kopolimer akrylowo-winylooctowy, folia nośna wykonana z polietylenotereftalanu oraz folia ochronna, którą zdejmuje się przez stosowaniem z polietyenotereftalanem powlekanego silikonem.
Systen Conti zawiera w opakowaniu osiem plastrów o powierzchni 16 cm 2, które są umieszczone w hermetycznie zamkniętych foliowych saszetkach i znajdują się w tekturowym pudełku. Jest to system transdermalny, który zawiera 3,2 mg półwodzianiu estradiolu.
3. Systen Conti – substancje czynne
W odróżnieniu do estrogenów, które zażywa się doustnie, podanie ich dawki przez skórę, pozwala zniwelować stymulację syntezy białek wątrobowych oraz nie wpływa na czynniki krzepnięcia krwi. U kobiet, które przeszły menopauzę estrogenową, terapia zastępcza rekompensuje spadek produkcji estradiolu. Przezskórne podanie estradiolu jest pomocne w leczeniu symptomów menopauzy i zapobiega pomenopauzalnej utracie masy kostnej.
U kobiet stosujących Systen Conti stężenie estradiolu doprowadza do stężenia hormonu na poziomie, jaki panuje we wczesnym i środkowym etapie fazy pęcherzykowej cyklu miesiączkowego. Na skutek tego u kobiet zmniejsza się częstość występowania zaczerwienia twarzy oraz ma to pozytywny wpływ na nabłonek pochwy.
Druga substancja czynna, octan noretysteronu, zostaje hydrolizowany do czynnego progestagenu i noretysteronu. Podanie tej substancji przez skórę, pomaga utrzymać jej poziom na stałym poziomie, co zapewni skuteczność działania w krążeniu krwi i zapobiega to rozrostowi błony śluzowej macicy.
4. Systen Conti – przeciwwskazania
Nie każdy jednak może stosować Systen Conti. Przeciewskazaniem do stosowania tego środka są nowotwory złośliwe piersi i narządów płciowych, a także nowotwory zależne od estrogenów. Nie powinny stosować go kobiety u których występują krwawienia z dróg rodnych bez rozpoznanej przyczyny oraz u których zdiagnozowano ciężkie schorzenia nerek i wątroby.
Systen Conti jest nieodpowiedni dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u osób z czynnym, zakrzepowym zapaleniem żył i chorobami zakrzepowo-zatorowymi. Nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, także wyklucza osobę ze stosowania Systen Conti.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.