Trwa ładowanie...

Szczepienia psa – obowiązkowe szczepienia, kalendarz i przeciwwskazania

Avatar placeholder
25.03.2021 17:29
Szczepienia psa obejmują szczepienia obowiązkowe i dodatkowe - zobacz kalendarz szczepień psa
Szczepienia psa obejmują szczepienia obowiązkowe i dodatkowe - zobacz kalendarz szczepień psa (Shutterstock)

Posiadanie psa to nie tylko przyjemności, ale także obowiązki. Ponieważ chcemy cieszyć się jego zdrowiem musimy przestrzegać np. kalendarza szczepienia psa. Jakie szczepienia psa są obowiązkowe? Kiedy powinniśmy zaszczepić naszego pupila?

spis treści

1. Szczepienia psa – po co szczepić?

Szczepienia psa są bardzo istotne. Zasada lepiej przeciwdziałać niż leczyć jest tutaj jak najbardziej aktualna. Szczepienia są dla naszego pupila zabezpieczeniem przed ewentualanymi chorobami. Jego organizm będzie posiadał przeciwciała i szybciej poradzi sobie z infekcją.

Zadaniem szczepionek nie jest szkodzenie organizmowi, ale przygotowywanie go do obrony przed chorobą. Szczepienia psa moga odbywać się za pomocą szczepionek monowalentnych, które chronią przed jedną chorobą lub szczepionek poliwalentnych (skojarzonych), które chronią przed różnymi chorobami.

2. Szczepienia psa – obowiązkowe szczepienia

Zobacz film: "Pies wyczuł nowotwór. Uratował życie swojej pani"

Zanim rozpoczniemy szczepienia psa należy go odrobaczyć. Szczenięta odrobacza sie w 3. i 5. tygodniu życia ponieważ mogło dojść do zakażenia larwami glist przez łożysko matki jeszcze przed narodzinami. Szczepienia psa można rozpocząć wówczas gdy nasz pupil jest zdrowy i nie ma pasożytów.

Szczepienia psa rozpoczyna się najwcześniej w 2. miesiącu życia. Według przepisów prawa nasz pupil powinien być już zaszczepiony mając 3 miesiące. Obowiązkowym szczepieniem jest oczywiście szczepienie psa przeciw wściekliźnie. Kolejne szczepienia przypominające powinny odbywać się co roku. Jeżeli nie zaszczepimy psa na wściekliznę, możemy liczyć się z mandatem karnym w wysokości 500 zł nałożonym przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii.

Pies a ciąża
Pies a ciąża

Niektórymi infekcjami można zarazić się od zwierząt, dlatego w czasie ciąży należy zachować szczególną

zobacz galerię

3. Szczepienia psa – rodzaje

Szczepienia psa możemy podzielić na szczepienia zasadnicze i szczepienia dodatkowe. Do szczepień zasadniczych należą szczepienia przeciwko wściekliźnie, parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha.

Drugim rodzajem szczepień dla psów są szczepienia dodatkowe. Zależą one do stanu zdrowia oraz trybu życia psa. Do szczepień dodatkowych należą: szczepienie przeciwko boreliozie, leptospirozie, dermatofitozie lub herpeswirozie.

4. Szczepienia psa – kalendarz

Ważne są szczepienia szczeniąt, ponieważ nie są one tak odporne na pewne choroby jak dorosłe zwierzęta. Pomiędzy szczepieniami również powinny być odstępy, ponieważ pies może być osłabiony i łapać infekcje. Abyśmy mogli wiedzieć, kiedy zaszczepić psa, został opracowany kalendarz szczepień psa.

Szczepienia psa według kalendarza możemy podzielić na różne typy. Wyróżniamy następujące rodzaje szczepień psa:

  • szczepienia wczesne;
  • szczepienia standardowe;
  • szczepienia późne.

Szczepienia psa wczesne to np.:

  • 6-7 tydzień: nosówka i parwowiroza;
  • 9-10 tydzień: nosówka, parwowizora, koronowiroza, choroba Rubartha, kaszel kenelowy, leptospiroza;
  • 15 tydzień: wścieklizna.

Z kolei szczepienia psa standardowe to m.in.:

  • 9-10 tydzień: nosówka, parwowiroza, koronowiroza, choroba Rubartha, kaszel kenelowy, leptospiroza;
  • 12-13 tydzień: nosówka, parwowiroza, koronowiroza, choroba Rubartha, kaszel kenelowy, leptospiroza;
  • 15 tydzień – wścieklizna.

Natomiast szczepienia psa późne są następujące:

  • po 12. tygodniu: nosówka, parwowiroza, koronowiroza, choroba Rubartha, kaszel kenelowy, leptospiroza;
  • po następnych 2-4 tygodniach: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza;
  • po kolejnych 2-3 tygodniach – wścieklizna; Nie ważne, na który typ szczepień się zdecydujemy po upływie 12 miesięcy od pierwszego szczepienia należy podać dawkę przypominającą.

Zobacz także:

5. Szczepienia psa – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do szczepienia psa to: choroba, infekcje, choroby pasożytnicze, wszy, pchły oraz kuracja niektórymi lekami (kortykosteroidami). Nie szczepi się psów, które przy wcześniejszych szczepieniach miały niepożądane reakcje. Szczepionek nie podaje się także sukom, które są w ciąży.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze