Przejdź na WP

Pneumokoki - zakażenie, ochrona

Pneumokoki wzbudzają w każdym rodzicu strach o zdrowie swojego dziecka. Obecnie zakażonych pneumokokami jest ok. 2 mln dzieci i 1 mln dorosłych. Zakażenie jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować wiele różnych niebezpiecznych chorób, które zagrażają życiu.

Zobacz film: "Pneumokoki"

spis treści

1. Pneumokoki - zakażenie

Zakażenie pneumokokami odbywa się przez drogę kropelkową. Dlatego można zakazić się w bardzo prosty sposób – wystarczy, aby osoba zarażona kichnęła lub zakasłała. Zakażenie lokuje się w śluzówce nosa i gardła, a stamtąd przenika z łatwością do płuc i mózgu. Najbardziej narażone na zakażenie pneumokokami są osoby, które mają słaby system odpornościowy. Są to przede wszystkim dzieci oraz osoby starsze – których organizm wolniej zwalcza zakażenie.

Zakażenie pneumokokami powoduje:

Do chorób, które są mniej groźne i wywoływane są przez pneumokoki, należą:

6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie
6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie [9 zdjęć]

Szczepienia kojarzą nam się głównie z dziećmi, ale istnieją także szczepionki dla dorosłych, które mogą...

zobacz galerię

Zapalenie ucha środkowego zazwyczaj jest powiązane z przeziębieniem i grypą i dotyczy dzieci. Do objawów sygnalizujących, że może to być zapalenie ucha, należą:

  • płacz dziecka bez powodu,
  • przytłumienie słuchu,
  • tarcie ucha,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • nudności.

Jeżeli zignorujemy zapalenie ucha, może to spowodować częściową utratę słuchu.

Zapalenie zatok przynosowych, czyli przeziębienie – przy zakażeniu pneumokokami pojawia się ropna wydzielina z nosa, uczucie zatkania nosa, ból głowy, gorączka, upośledzenie węchu, nieprzyjemny zapach z ust i kaszel. W czasie przeziębienia objawy astmy i alergii ulegają zaostrzeniu. Nieleczenie przeziębienia może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych i kości szczękowej.

Zapalenie płuc w 40% przypadków u dzieci jest wywoływane pneumokokami. Do zakażenia dochodzi przez nos i gardło. Objawami zapalenia płuc są:

Przy zapaleniu płuc pojawia się płyn w pęcherzykach płucnych, który utrudnia oddychanie. Nieleczone zapalenie płuc może spowodować niewydolność oddechową, która może zagrażać życiu.

Zobacz także:

Pneumokoki są niebezpieczną bakterią
Pneumokoki są niebezpieczną bakterią (123rf.com)

2. Pneumokoki - ochrona

Kiedyś stosowano antybiotyki z grupy penicyliny. Obecnie najskuteczniejsze są szczepionki dla dzieci. Zalecana jest szczepionka siedmiowalentna. Dla dzieci powyżej 2 roku życia i osób starszych zalecane są szczepionki polisacharydowe. Niestety szczepionka na pneumokoki tego typu nie zapewnia długotrwałej ochrony. Inną szczepionką jest szczepionka skoniugowana, która uodparnia na 10-15 lat. Zaleca się ją osobom starszym powyżej 65 roku życia i dzieciom powyżej 2 roku życia.

Pneumokoki są niebezpieczną bakterią, która może okazać się groźna dla życia naszego dziecka. Dlatego warto zaszczepić dziecko, zanim dopadną je pneumokoki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy