Trwa ładowanie...

Szkliwiak płodowy – rzadki nowotwór, który zagraża zwłaszcza młodym osobom

Szkliwiak płodowy – rzadki nowotwór, który zagraża zwłaszcza młodym osobom
Szkliwiak płodowy – rzadki nowotwór, który zagraża zwłaszcza młodym osobom

O jego istnieniu wie niewielu. Tymczasem szkliwiak płodowy to jeden z tych nowotworów, który szybko daje przerzuty m.in. na węzły chłonne, o ile nie zostanie w porę wykryty. Jest umiejscowiony najczęściej w okolicach zębów trzonowych, dlatego tak ważne są regularne wizyty stomatologiczne. Nowotwór atakuje młodych ludzi przed 40-tką.

1. Nowotwór, który może wykryć dentysta

Szkliwiak płodowy to tzw. nowotwór rzadki. Kto jest w grupie ryzyka? Na to lekarze nie są w stanie odpowiedzieć. Do tej pory nie stwierdzono, jakie są przyczyny rozwoju tego nowotworu.

Szkliwiak pojawia się w pobliżu zębów trzonowych w tyle żuchwy
Szkliwiak pojawia się w pobliżu zębów trzonowych w tyle żuchwy (iStock)

U 80 proc. pacjentów, u których usunięto guz wraz z przylegającymi do niego tkankami dochodzi do nawrotu choroby. Jedynym sposobem na wczesne wykrycie szkliwiaka są regularne kontrole stomatologiczne.

2. Szkliwiak płodowy atakuje okolice zębów

Zobacz film: "11-latka zmarła po umyciu zębów. Jej matka apeluje"

Guz najczęściej pojawia się w okolicy zębów trzonowych. U zdecydowanej większości pacjentów rozwija się w rejonie żuchwy, u 16 proc. chorych w okolicy szczęki, a tylko 4 proc. guzów jest umiejscowiona w rejonie tkanek miękkich.

Nasilone dolegliwości bólowe świadczą o znacznym zaawansowaniu nowotworu
Nasilone dolegliwości bólowe świadczą o znacznym zaawansowaniu nowotworu (iStock)

Nowotwór atakuje młodych ludzi, najczęściej między 25. a 40. rokiem życia. Przez długi czas nie daje żadnych objawów albo daje symptomy, które pacjentom trudno skojarzyć z rakiem. Pierwsze zmiany, które obserwuje się u chorych nie mają charakteru złośliwego, dlatego wykrycie go we wczesnym stadium daje szanse na wyleczenie.

Wybielała zęby w salonie kosmetycznym. Ma zniszczone dziąsła i ostrzega innych
Wybielała zęby w salonie kosmetycznym. Ma zniszczone dziąsła i ostrzega innych [5 zdjęć]

Śnieżnobiały uśmiech niczym u gwiazd Hollywood to marzenie wielu z nas, a wybielanie zębów jest bardzo

zobacz galerię

Niestety, szkliwiak należy do grupy nowotworów, które cechuje wyjątkowo duża tendencja do nawrotów – w 80 proc. przypadków leczenie nie okazuje się w pełni efektywne, a zmiany powracają przed upływem kilku lat. Chorzy po usunięciu szkliwiaka muszą być pod stałą kontrolą lekarską. Późno wykryty nowotwór z reguły powoduje konieczność usunięcia wraz z guzem zmian nowotworowych z rejonu kości. A to wiąże się z potrzebą późniejszej rekonstrukcji żuchwy m.in. za pomocą płyt tytanowych.

Zobacz także: Jakie są choroby zębów i dziąseł?

3. Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

Nowotwór przez długi czas nie daje żadnych sygnałów ostrzegawczych. Później pojawia się niewielkie zgrubienie w okolicach żuchwy. Dopiero kiedy guz staje się duży pacjenci zaczynają odczuwać ból. Rak niszczy tkanki, powodując łamanie i wypadanie zębów. Ewidentnym sygnałem ostrzegawczym jest uginanie kości podczas dotyku wraz z charakterystycznym dźwiękiem, określanym jako chrzęst pergaminowy.

Szkliwiak płodowy może być wykryty podczas wizyty u stomaloga
Szkliwiak płodowy może być wykryty podczas wizyty u stomaloga (iStock)

Dentysta jest w stanie zauważyć niepokojące objawy podczas rutynowej kontroli, dlatego tak ważne są regularne wizyty. Guz da się wykryć na podstawie zdjęcia RTG.

Początkowe stadium choroby to zmiany o charakterze niezłośliwym, które nie powodują przerzutów czy nacieków na okoliczne tkanki. W późniejszym stadium, po uzłośliwieniu, często pojawiają się przerzuty na węzły chłonne.

Zobacz także: Objawy chorób żuchwy – choroby, diagnostyka, leczenie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze