Trwa ładowanie...

Ta kombinacja podczas upałów jest zabójcza. Granicę wskaże "mokry termometr"

Avatar placeholder
26.06.2023 12:02
Ta kombinacja podczas upałów może być zabójcza. Granicę wskaże "mokry termometr"
Ta kombinacja podczas upałów może być zabójcza. Granicę wskaże "mokry termometr" (East News)

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaką temperaturę jest w stanie wytrzymać ludzki organizm? Czy istnieje granica, po przekroczeniu której ciepło staje się nie do zniesienia? Okazuje się, że tak, a naukowcy z USA opracowali metodę mierzenia tej granicy za pomocą tzw. "mokrego termometru". Warto jednak pamiętać, że nawet temperatury, które zdrowy człowiek jest w stanie znieść, mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla osób z grup ryzyka, jak ostrzega lekarz rodzinny Magdalena Krajewska.

spis treści

1. Co to jest temperatura "mokrego termometru"?

W badaniach opublikowanych w czasopiśmie Science Advances amerykańscy naukowcy ustalili, że najwyższa temperatura, jaką jest w stanie wytrzymać człowiek, to temperatura "mokrego termometru" wynosząca 35 stopni Celsjusza (95 stopni Fahrenheita). Warto zaznaczyć, że temperatura "mokrego termometru" różni się od aktualnej temperatury powietrza, ponieważ uwzględnia ona zarówno ciepło, jak i wilgotność powietrza. Mierzy się ją za pomocą termometru owiniętego szmatką nasączoną wodą.

Colin Raymond z NASA Jet Propulsion Laboratory, który bada ekstremalne temperatury, wyjaśnia, że jeśli wilgotność powietrza jest niska, a temperatura wysoka (lub odwrotnie), temperatura mokrego termometru prawdopodobnie nie zbliży się do punktu krytycznego. Niebezpieczna sytuacja ma miejsce, gdy zarówno wilgotność, jak i temperatura są bardzo wysokie, co utrudnia parowanie potu z ciała i schłodzenie organizmu.

Zobacz film: "Trujące rośliny w Polsce"

Na przykład, gdy temperatura powietrza wynosi około 46 stopni C, a wilgotność względna wynosi 30%, temperatura mokrego termometru wynosi tylko około 30,5 stopni C. Jednak gdy temperatura powietrza wzrośnie do około 39 stopni C, a wilgotność względna do 77 proc., temperatura mokrego termometru będzie wynosiła już około 35 stopni C. W takiej sytuacji człowiek nie jest już w stanie odpowiednio regulować wewnętrznej temperatury i skutecznie się schłodzić.

2. Krytyczna temperatura

Dr Raymond podkreśla, że temperatura mokrego termometru o wartości 35 stopni C nie spowoduje natychmiastowej śmierci. Szacuje on, że prawdopodobnie potrzeba około trzech godzin, aby upał stał się nie do przeżycia.

Magdalena Krajewska, lekarz rodzinny, zwraca uwagę, że tolerancja organizmu na wysokie temperatury jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć czy waga. Dlatego granice temperatur, w których jesteśmy w stanie funkcjonować, będą różne dla różnych osób.

3. Dla kogo upały są szczególnie niebezpieczne?

Podczas upałów szczególnie ostrożne powinny być osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak choroby serca, nadciśnienie czy otyłość, których objawy mogą nasilać wysokie temperatury. W przypadku osób starszych istnieje dodatkowe zagrożenie związane ze starzeniem się mózgu, prowadzące m.in. do zaburzenia odczuwania pragnienia. W związku z tym podczas upałów bardzo łatwo mogą się odwodnić, bo nie dostarczają odpowiedniej ilości płynów - tłumaczy dr Krajewska.

Warto więc pamiętać, że w przypadku osób z grup ryzyka nawet temperatury, które zdrowy człowiek jest w stanie znieść, mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego warto zachować ostrożność i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, szczególnie podczas ekstremalnych upałów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze