Trwa ładowanie...

Tabex – charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 19:13
Tabex pomaga w rzuceniu palenia
Tabex pomaga w rzuceniu palenia (123rf.com)

Tabex to środek, który wspomaga leczenie uzależnienia od nikotyny. A co za tym idzie tabex może wspomóc rzucenie palenia. Jakie składniki zawiera tabex? Jak należy stosować tabex? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania tabex?

spis treści

1. Charakterystyka leku Tabex

Tabex to środek, który wspomaga rzucenie palenia, gdyż poprzez zmniejszanie dawki nikotyny, pomaga się od niej uwolnić. Tabex zawiera substancję czynną w postaci alkaloidu roślinnego cytyzyny, które są zawarte także w złotokapie. Substancja ta posiada budowę podobną do nikotyny, ale jest od niej słabsza. Co więcej, cytyzyna w mniejszym stopniu pobudza receptory i słabiej wnika do ośrodkowego układu nerwowego.

Cytyzyna zawarta w preparacie tabex, w sposób umiarkowany zwiększa stężenie dopaminy w mózgu. Dzięki temu łagodzi objawy odstawienia nikotyny. Co więcej, cytyzyna w obwodowym układzie nerwowym pobudza ciśnienie i pobudza wydzielanie katecholamin. Dzięki temu rzucenie palenia jest mniej bolesne.

Zobacz film: "Jak skutecznie rzucić palenie?"

Tabex ma za zadanie zmniejszenia uzależnienia do nikotyny, aby rzucenie palenia było możliwe bez syndromu odstawienia.

2. Leczenie od uzależnienia od nikotyny

Tabex jest dostępny w tabletkach do przyjmowania doustnego. Jedno opakowanie tabex zawiera 100 tabletek. Czas leczenia preparatem tabex to 25 dni. Podczas przyjmowania tabletek tabex należy przestrzegać informacji zawartych w ulotce.

Kurację rzucenia palenia i leczenie uzależnienia od nikotyny należy rozpocząć od przyjmowania 6 tabletek tabex na dobę. Jedną tabletkę stosujemy, co 2 godziny. Ten proces trwa od pierwszego do trzeciego dnia stosowania kuracji.

Od czwartego do dwunastego dnia kuracji należy przyjmować jedną tabletkę, co 2,5 godziny. W tym czasie na dobę przyjmujemy już 5 tabletek tabex. Od trzynastego do szestnastego dnia dawkę dobową zmniejsza się do 4 tabletek. Należy wówczas przyjmować jedną tabletkę tabex, co 3 godziny.

Od siedemnastego do dwudziestego dnia dawkę dobową tabex zmniejsza się do 3 tabletek. Wówczas przyjmujemy jedną tabletkę, co 5 godzin. Koniec kuracji to przyjmowanie 1 – 2 tabletek tabex w 21 do 25 dnia kuracji.

Ważne jest, aby najpóźniej do piątego dnia stosowania kuracji tabex całkowicie zrezygnować z palenia papierosów. Efekt kuracji zależy, czy będziemy stosować się do wskazań zawartych w ulotce.

Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z kuracji tabex w trakcie jej stosowania, możemy przerwać leczenie. Kolejną próbę podjęcia walki z uzależnieniem od nikotyny za pomocą tabletek tabex, można jednak rozpocząć dopiero po dwóch, a nawet trzech miesiącach.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku Tabex

Nie należy stosować tabex jeżeli jest się uczulonym na jakikolwiek składnik leku, ani na substancje pomocnicze w nim zawarte. Tabex nie powinien być także stosowany u osób z zaburzeniami rytmu serca, po przebytym zawale serca, a także u osób po przebytym udarze mózgu. Tabex nie może być stosowany u kobiet w ciąży, a także u kobiet karmiących piersią.

Należy również pamiętać, że tabex jest przeznaczony dla osób, które chcą rzucić palenie. Jednoczesne zażywanie tabex i kontynuowanie palenia może przyczynić się do zwiększenia niepożądanych oddziaływań nikotyny na nasz organizm.

Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tabex, jeżeli mamy problemy z niewydolnością serca, nadciśnienie tętnicze, cierpimy na miażdżycę tętnic, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, cukrzycę, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek i niewydolność wątroby. W powyższych przypadkach, lepiej przed rozpoczęciem kuracji tabex najpierw należy skonsultować się z lekarzem.

Tabex nie powinien być stosowany przez osoby poniżej 18. roku życia, a także przez osoby starsze – powyżej 65. roku życia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Skutki uboczne

Tabex może powodować takie skutki uboczne jak: zmęczenie, łzawienie, złe samopoczucie, przyspieszenie pracy serca, spowolnienie pracy serca, ból głowy, wzrost ciśnienia tętniczego, zawroty głowy, rozdrażnienie, bezsenność, senność, koszmary, ospałość, lęk, zmiany nastroju, problemy z koncentracją, nudności i wymioty, zaparcia, biegunka, zgaga, zwiększenie masy ciała, wzdęcia, suchość w ustach, ból mięśni, wysypka, większa potliwość i inne.

W przypadku wystąpienia skutków ubocznych należy skonsultować się z lekarzem i odstawić preparat.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze