Trwa ładowanie...

Objaw zauważysz na głowie. Znak, że cholesterol zapycha tętnice

 Katarzyna Prus
08.10.2023 12:36
Nietypowy objaw wysokiego cholesterolu. Zwróć uwagę na głowę
Nietypowy objaw wysokiego cholesterolu. Zwróć uwagę na głowę (Getty Images)

Cholesterol potrafi się świetnie maskować i odkładać w naczyniach nawet latami. Często nie daje przy tym żadnych objawów, a jeśli się pojawią, są nietypowe. Jeden z sygnałów, których nie należy lekceważyć dotyczy włosów.

spis treści

1. Wypadanie włosów świadczy o wysokim cholesterolu

Cholesterol jest niezbędny do tego, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować. To kluczowy składnik komórek, działa jako prekursor w syntezie niektórych hormonów, takich jak estrogen, testosteron i kortyzol.

Jest też niezbędny w produkcji witaminy D.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Wypadanie włosów może świadczyć o wysokim cholesterolu
Wypadanie włosów może świadczyć o wysokim cholesterolu (Getty Images)

Nadmiar "złego" cholesterolu LDL jest jednak bardzo szkodliwy. Może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów i latami odkładać w tętnicach prowadząc do miażdżycy, zawału serca oraz udaru mózgu.

Takim nietypowym objawem może być m.in. wypadanie włosów.

"Wiele badań pokazuje, że wysoki poziom cholesterolu, zwaszcza LDL, zwanego "złym cholesterolem", może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Może prowadzić do gromadzenia się złogów tłuszczu w tętnicach, zwiększając ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Ale podwyższony poziom cholesterolu może być również powiązany z wypadaniem włosów" - ostrzega dr Zayn Majeed z Harley Street Hair Clinic, cytowany przez express.co.uk.

Lekarz wskazuje na badania naukowe, które wykazały, że dyslipidemia występuje częściej u kobiet i mężczyzn z łysieniem androgenowym.

"Kobiety i mężczyźni cierpiący na łysienie androgenowe wykazywali znacznie wyższe wartości trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i LDL" - zaznacza dr Majeed.

2. Nie lekceważ wypadania włosów

Dodatkowo wykazano, że mężczyźni z wypadaniem włosów mają wyższy poziom cholesterolu w surowicy i wyższe ciśnienie krwi w porównaniu do mężczyzn, którzy nie mają problemu z włosami.

"Wpisuje się to w szerszy obraz istotnego związku między zespołem metabolicznym, a łysieniem androgenowym zarówno u mężczyzn, jak i kobiet" - tłumaczy lekarz.

Wypadanie włosów może mieć też wiele innych przyczyn m.in. stres, zmiany hormonalne (np. w okresie menopauzy lub po porodzie) czy niedobory witamin. Dlatego ważne, by nie bagatelizować tego problemu.

"Jeśli doświadczasz wypadania włosów, radzę udać się do lekarza rodzinnego w celu sprawdzenia poziomu cholesterolu. Wczesna interwencja może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia" - podkreśla dr Majeed.

"Lekarz rodzinny może zalecić zmiany w diecie, takie jak spożywanie zdrowszych tłuszczów, znajdujących się w oliwie z oliwek i orzechach, ograniczenie tłuszczów nasyconych i trans oraz nadanie priorytetu żywności bogatej w rozpuszczalny błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3 i sterole roślinne" - dodaje ekspert.

Pomóc mogą także inne zmiany stylu życia, m.in. zwiększnie aktywności fizycznej, a także ograniczenie alkoholu i rzucenie palenia.

Dr Majeed tłumaczy, że szybka reakcja jest konieczna, zwłaszcza gdy wypadanie włosów jest nadmierne (ponad 50-100 włosów dziennie) i widać je np. na poduszce, pod prysznicem i podczas czesania. Warto wtedy skonsultować się nie tylko z lekarzem rodzinnym, ale też specjalistą, który zajmuje się tym problemem.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze