Stosujesz magnez? Taki ma wpływ na ciśnienie krwi
Badania wskazują, że ten powszechny minerał odgrywa niebagatelną rolę w normalizowaniu ciśnienia krwi. Jego niedobór potwierdzono bowiem u pacjentów chorujących na nadciśnienie. Wiadomo również, jaka dawka chroni, a nawet leczy nadciśnienie.
1. Suplementuj magnez. Jaka dawka obniża ciśnienie?
Magnez to pierwiastek, który bierze udział między innymi w syntezie DNA i białek, metabolizmie glukozy i lipidów, pełni funkcję w procesie magazynowania i wykorzystania energii, a także działa neuroprotekcyjnie. Nie bez powodu nazywany jest zatem pierwiastkiem życia. Jak się okazuje, ma też ogromny wpływ na normalizowanie ciśnienia tętniczego krwi.
To oznacza, że może być potężnym sojusznikiem w walce z nadciśnieniem, chorobą, która dotyczy od dziesięciu do nawet 12 mln osób w Polsce. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co trzecia osoba na świecie zmaga się ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Konsekwencje schorzenia nazywanego "cichym zabójcą" obejmują m.in. zawał serca czy udar mózgu.
Society for Magnesium Research wskazuje, że "przy podawaniu 10-20 mmol (ok. 360 mg, przyp. red.) magnezu dziennie (...) uzyskano średnie obniżenie rozkurczowego ciśnienia krwi o 10 mm/hg". Niektóre badania sugerują także, że niespełna 370 mg magnezu dziennie po trzymiesięcznym okresie suplementacji odpowiada za obniżenie ciśnienia.
2. Niezbędny w leczeniu nadciśnienia tętniczego
"Leczenie magnezem ma sens w wielu przypadkach, także w połączeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi" - zwracają uwagę eksperci z Towarzystwa Badań nad Magnezem. Zalecają, by w leczeniu stosować dawki w wysokości 300 do 600 miligramów magnezu dziennie.
To szczególnie istotne w przypadku chorych, u których farmakoterapia obejmuje stosowanie leków diuretycznych. Obniżają one ciśnienie krwi, ale z uwagi na działanie moczopędne mogą również sprzyjać niedoborom pierwiastków, w tym magnezu. Tworzy to błędne koło, bo magnez jest kluczowy dla mięśnia sercowego.
"Badanie pokazuje, że zwiększone spożycie magnezu mogłoby odnieść korzyść szczególnie u pacjentów, u których leczenie przeciwnadciśnieniowe nie przyniosło większych sukcesów" – czytamy w komunikacie prasowym Niemieckiej Ligi ds. Nadciśnienia.
Zdaniem ekspertów suplementacja magnezu to prosty, tani i bezpieczny sposób wsparcia walki z podstępną chorobą układu krążenia. Warto jednak pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar może być groźny. Ostrożność w suplementacji powinny zachować osoby, których nerki nie pracują prawidłowo i nie usuwają nadmiaru pierwiastka z organizmu.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.