Trwa ładowanie...

Tamoksyfen - charakterystyka, mechanizm działania, skutki uboczne, interakcje

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
23.05.2023 17:05
Tamoksyfen jest lekiem stosowanym w terapii raka piersi.
Tamoksyfen jest lekiem stosowanym w terapii raka piersi. (Adobe stock)

Tamoksyfen jest lekiem stosowanym w terapii choroby nowotworowej piersi (raka sutka), nowotworu endometrium oraz gruczołu krokowego. Stanowi on alternatywę dla chemioterapii i radioterapii. Co warto o nim wiedzieć? Jakie skutki uboczne może wywoływać ten lek?

spis treści

1. Co to jest tamoksyfen?

Tamoksyfen zaliczany jest do grupy leków antyhormonalnych. Ten syntetyczny, niesteroidowy związek o działaniu antyestrogenowym hamuje kompetytywnie receptory estrogenowe w komórkach nowotworowych, a w niektórych tkankach działa w dokładnie taki sam sposób jak kobiecy hormon płciowy o nazwie estrogen.

2. Mechanizm działania

Tamoksyfen działa głównie poprzez dwa mechanizmy:

  • blokowanie receptorów estrogenowych - tamoksyfen może działać zarówno jako agonista, jak i antagonista receptorów estrogenowych w różnych tkankach. W przypadku tkanek piersiowych tamoksyfen działa jako antagonistareceptorów estrogenowych, wiążąc się z receptorami estrogenowymi i blokując ich aktywację przez estrogeny. Działa to zapobiegając stymulacji wzrostu komórek nowotworowych, które są zależne od estrogenów.
  • aktywacja receptorów tamoksyfenu - substancja wykazuje zdolność do aktywacji receptorów tamoksyfenu, które są związane z hamowaniem wzrostu komórek nowotworowych. Receptory te aktywują szlaki sygnalizacyjne, które prowadzą do zahamowania wzrostu komórek nowotworowych, indukcji apoptozy (programowanej śmierci komórek) oraz hamowania angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych wokół guza).
Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

W rezultacie tamoksyfen wywiera kompleksowy wpływ na komórki nowotworowe, blokując działanie estrogenów na receptory estrogenowe i jednocześnie aktywując receptory tamoksyfenu. To skoordynowane oddziaływanie przyczynia się do zmniejszenia wzrostu komórek nowotworowych, hamowania postępu choroby i poprawy wyników terapeutycznych u pacjentów z rakiem piersi.

3. Tamoksyfen - skutki uboczne i powikłania

Przyjmowanie tamoksyfenu może skutkować wystąpieniem pewnych powikłań i działań niepożadanych. Do najczęściej występujących należą:

  • uderzenia gorąca,
  • mdłości,
  • wymioty,
  • zawroty głowy,
  • dolegliwości bólowe głowy,
  • zaburzenia menstruacji,
  • upławy,
  • bóle kości,
  • nasilenie bólu w okolicy zmian nowotworowych.

Osoby stosujące tamoksyfen, oprócz wyżej wymienionych dolegliwości, mogą spodziewać się: małopłytkowości, obrzęków, hiperkalcemii, zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych, wypadania włosów.

Tamoksyfen - krwawienia to temat, który interesuje wiele pacjentek. Warto zdawać sobie sprawę, że podczas stosowania środków farmakologicznych zawierających tamoksyfen, u niektórych kobiet przed menopauzą może dojść do zahamowania menstruacji.

4. Interakcje tamoksyfenu z innymi lekami

Tamoksyfen jest substancją, która może chodzić w interakcje z wieloma innymi lekami. Konsultacja lekarska przed zastosowaniem leków z tamoksyfenem jest wskazana u pacjentów stosujących:

  • leki z warfaryną (środki te stosowane są w celu rozrzedzenia krwi),
  • ryfampicynę,
  • inhibitory aromatazy takie jak nastrozol, letrozol i ekzemestan (leki te podawane są pacjentkom chorującym na nowotwór piersi,
  • chinidynę (lek wykorzystuje się w terapii zaburzeń rytmu serca),
  • cinakalcet (lek stosowany w leczeniu chorób przytarczyc)

5. Tamoksyfen a alkohol

Tamoksyfen, czyli lek stosowany w terapii nowotworu piersi pod żadnym pozorem nie powinien być łączony z alkoholem. Zapis o zakazie spożywania alkoholu podczas zażywania tego leku znaleźć można na ulotkach leków, które zawierają tę substancję czynną. Alkohol może nie tylko wzmagać objawy chorobowe, ale również prowadzić do nawrotu rozwoju nowotworu. Oprócz tego, alkohol może nasilać działanie substancji czynnej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze