Trwa ładowanie...

Tapioka - wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

 Paula Jakubasik
06.12.2022 13:25
Tapioka to produkt hipoalergiczny i bezglutenowy.
Tapioka to produkt hipoalergiczny i bezglutenowy. (Adobe Stock)

Tapioka to bezglutenowy i hipoalergiczny produkt pozyskiwany z manioku jadalnego, bezpieczny dla dzieci i osób starszych. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne i przeciwutleniające, ma korzystny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia. Tapioka wspomaga pracę układu nerwowego, krwionośnego i pokarmowego, może zastępować inne produkty skrobiowe w diecie, takie jak ryż, makaron, kasza czy ziemniaki. Jakie właściwości zdrowotne ma tapioka?

spis treści

1. Co to jest tapioka?

Tapioka to produkt skrobiowy wytwarzany z manioku jadalnego, czyli egzotycznej rośliny uprawianej w Peru, Boliwii, Brazylii, Nigerii, Tajlandii oraz w Wietnamie.

Maniok jest porównywany do ziemniaka i jest jednym z najczęściej spożywanych warzyw w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Jadalne są jego bulwy, ale również nasiona i liście, produkuje się z niego mąkę, olej, paszę dla zwierząt oraz mleczko niezbędne do powstania kauczuku.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Surowa roślina jest trująca, wymaga długiego moczenia w wodzie, wysuszenia lub podgrzewania. Tapioka to skrobia z manioku, powstająca w procesie mielenia bulwy na mąkę, płatki lub perełki. Jest stosowana do zagęszczenia sosów, puddingów i musów, a także jako alternatywa dla zwykłej mąki.

2. Wartości odżywcze tapioki

Wartość odżywcza100 g
białko0,19 g
tłuszcz0,02 g
węglowodany88,69 g
błonnik0,9 g
witamina B10,004 mg
witamina B60,008 mg
kwas foliowy4 µg
wapń20 mg
żelazo1,58 mg
magnez1 mg
fosfor7 mg
potas11 mg
sód1 mg
cynk0,12 mg

W 100 gramach surowej tapioki znajduje się 358 kalorii. Po ugotowaniu wartość energetyczna spada do 159 kalorii w 100 gramach produktu.

3. Właściwości zdrowotne tapioki

Tapioka jest hipoalergiczna i nie zawiera glutenu, w związku z czym może być spożywana przez osoby z celiakią. W jej składzie znajduje się lekkostrawne białko i skrobia oporna, która jest pożywką dla bakterii probiotycznych i pozytywnie wpływa na układ trawienny oraz stężenie cukru we krwi, jednocześnie zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę.

Tapioka łagodzi problemy żołądkowo-jelitowe, zapobiega powstawaniu wzdęć, choroby wrzodowej, stanów zapalnych trzustki, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna.

Jej zaletą jest również zerowy poziom cholesterolu oraz działanie antyoksydacyjne i przeciwutleniające. Za sprawą flawonoidów i alkaloidów zmniejsza ryzyko występowania schorzeń układu krążenia, miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu.

Zawarty w składzie tapioki potas sprzyja redukcji stresu i obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi, z kolei witamina K ma korzystny wpływ na pracę mózgu, wspomaga zdolność zapamiętywania i koncentracji, a także chroni przez chorobami neurodegradacyjnymi.

Zawartość żelaza zapobiega anemii, zmniejsza uczucie zmęczenia i wspomaga produkcję czerwonych krwinek, natomiast wapń ma korzystny wpływ na gęstość i kondycję kości.

Tapioka może być stosowana przez dzieci, seniorów, osoby z nadwagą i otyłością, borykające się z nietolerancją glutenu lub problemami trawiennymi.

4. Jak ugotować tapiokę?

Tapiokę należy namoczyć na minimum 24 godziny w wodzie, odcedzić i dodać do zagotowanej wody (2-3 łyżki produktu na szklankę wrzątku). Zmniejszamy gaz do minimum, mieszamy i gotujemy przez 15-20 minut, aż kuleczki tapioki staną się przezroczyste.

Dostępna jest również tapioka instant, gotowa do spożycia w zaledwie 5 minut. Mąka z tapioki może być stosowana jako zagęstnik do zup i sosów, natomiast perełki wykorzystuje się do budyniu, ciast, deserów, sałatek i herbat. Produkt ten może również zastąpić makaron, ziemniaki lub kaszę w diecie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze