Polacy "rzucili się" na ten lek. "Z dnia na dzień jest coraz gorzej"
Jakimi lekami i suplementami najbardziej interesują się Polacy? Redakcja WP abcZdrowie pozyskała nowe dane, z których wynika, że styczeń ubiegł w aptekach pod znakiem noworocznych postanowień i panoszących się infekcji.
W tym artykule
Cel na 2025? Odchudzanie i rzucanie palenia
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ariadnę dla Wirtualnej Polski, 20 proc. Polaków zadeklarowało postanowienie, że od nowego roku będą prowadzić "bardziej aktywne życie dla zdrowia". 12 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich celem na 2025 rok jest zrzucenie niechcianych kilogramów, a 9 proc. - rzucenie palenia.
O to, czy Polacy próbują wspierać swoje postanowienia lekami i suplementami, zapytaliśmy farmaceutkę i analityczkę GdziePoLek mgr Angelikę Talar-Śpionek.
- Co roku w styczniu obserwujemy wzrost zainteresowania preparatami wspomagającymi rzucenie palenia - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie.
Jakie jest zastosowanie kwasu acetylosalicylowego z popularnej aspiryny?
Ekspertka podkreśla jednak, że na prowadzenie zdecydowanie wysuwają się leki wspomagające utratę wagi z kategorii GLP-1, a więc przede wszystkim Ozempic, Saxenda, Trulicity, Wegovy czy Mounjaro. Co ciekawe, ich poprawiająca się ostatnio dostępność wpłynęła na zainteresowanie suplementami diety wspomagającymi odchudzanie – jak dotąd, bardzo popularnymi wśród Polaków.
- Jesienią zeszłego roku Ozempic był dostępny w zaledwie 1 procencie aptek, ale już po nowym roku, nawet w 26 procentach. Widzimy, że rosnące zainteresowanie tymi lekami odbija się na suplementach wspomagających utratę wagi. Z reguły były one bardzo chętnie kupowane, zwłaszcza w styczniu, a teraz jednak pacjenci przekierowują uwagę na farmakologiczne leczenie otyłości i tracą zainteresowanie “lekkimi wspomagaczami” - tłumaczy Angelika Talar-Śpionek.
Tracimy kontrolę nad infekcjami
Ekspertka z GdziePoLek zwraca uwagę, że obserwuje się obecnie ogromne zapotrzebowanie na leki przeciwwirusowe stosowane zwłaszcza w celu zwalczenia wirusa grypy.
- Zaczyna brakować oseltamiwiru w dawce 75 mg dla dorosłych, a kolejne dostawy leków z tą substancją planowane są dopiero na przełom lutego i marca. Bardzo nieciekawie to wygląda, bo zamienniki oryginalnego leku z oseltamiwirem też są coraz gorzej dostępne i za chwilę nie będzie czym leczyć dorosłych z objawami grypy - alarmuje Angelika Talar-Śpionek.
- Ebilfumin, czyli najbardziej popularny lek z oseltamiwirem był standardowo dostępny nawet w 70-80 proc. aptek. Obecnie? Tylko w 17 proc. i z dnia na dzień jest coraz gorzej - dodaje.
Farmaceutka podkreśla, że infekcji jest pełno, co widać również po ilości sprzedawanych testów.
- Bardzo wiele osób korzysta z testów combo do diagnostyki infekcji wirusowych, a nawet zamawia je z ekspresową dostawą z apteki w godzinę z usługą Wolt dostępną na portalu GdziePoLek. Wielu pacjentów diagnozuje się samodzielnie, ale też widać, że bardzo wielu się nie szczepiło. Woleli przeczekać i liczyć na to, że nie zachorują, a jeśli już, to szybko zrobią test, potem wezmą tabletkę i przejdzie. Niestety, wielu się przeliczyło, bo grypa atakuje w tym roku agresywnie - zaznacza ekspertka.
Co jeszcze kupują Polacy?
Z danych wynika również ogromne zainteresowanie pacjentów medyczną marihuaną.
- Artykuły na ten temat mają u nas tysiące wyświetleń tygodniowo, a zapytań o dostępność jest jeszcze więcej - informuje mgr Talar-Śpionek.
Poza tym, niezmiennie królują środki przeciwbólowe, zarówno te silne bazujące na opioidach, jak i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), a więc m.in. ibuprofen, ketoprofen czy aspiryna.
- Już od dawna wiemy, że polscy pacjenci mają tendencje do nadużywania leków przeciwbólowych, także tych z uzależniającą kodeiną. Choć lekarze i farmaceuci uprzedzają, że należy je stosować możliwie jak najkrócej i jedynie w przypadku wyraźnej potrzeby, Polacy kupują i stosują je na potęgę - ocenia farmaceutka.
Nie zmienia się także grupa leków najczęściej zamawianych drogą internetową i są to środki na potencję, o czym pisaliśmy już w tekście Kupują, choć się wstydzą. "Chowają szybko, żeby nikt nie widział".
- Tutaj pierwsze miejsce zajmuje sildenafil i tadalafil, czyli popularne leki na potencję w tabletkach. Nie dziwi nas to, bo jednak problemy z wywołaniem i utrzymaniem erekcji są dla mężczyzn wstydliwym tematem. Jeśli tylko mają taką możliwość, wolą nabywać te leki on-line, bez konieczności wizyty w aptece i konsultacji z farmaceutą. Na naszym forum Zapytaj Farmaceutę na Gdziepolek.pl wielu mężczyzn anonimowo zadaje nam pytania odnośnie działania tych leków, interakcji, przeciwwskazań, dlatego jest to znany nam temat - podsumowuje Angelika Talar-Śpionek.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- Dane GdziePoLek
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.