Trwa ładowanie...

Te objawy rzadko są kojarzone z rakiem. To opóźnia diagnozę

Chroniczne zmęczenie, stan podgorączkowy, ból głowy to mogą być mało specyficzne objawy chorób nowotworowych
Chroniczne zmęczenie, stan podgorączkowy, ból głowy to mogą być mało specyficzne objawy chorób nowotworowych (Adobe Stock)

Wiele nowotworów przez długi czas rozwija się w ukryciu, nie wywołując żadnych objawów lub wywołując dolegliwości, które trudno jednoznacznie skojarzyć z rakiem. Nudności, wzdęcia, ból pleców, wysypka, zmiana koloru paznokci lub nagłe chudnięcie - to mogą być sygnały ostrzegawcze, które wysyła nam organizm. - Chroniczne zmęczenie, stan podgorączkowy, ogólne osłabienie to też mogą być mało specyficzne objawy w zasadzie każdej choroby nowotworowej. Zazwyczaj tego typu objawy towarzyszą chłoniakom albo białaczkom, ale nie tylko - ostrzega onkolog. Co jeszcze powinno wzbudzić naszą czujność?

spis treści

1. Ból pleców i kości

Jednym z groźnych nowotworów, które przez długi czas nie dają objawów, jest rak prostaty. O zaawansowanej postaci choroby mogą świadczyć bóle kości wynikające z przerzutów.

Długo utrzymujący się ból pleców to objaw, który większość osób zrzuca na siedzący tryb życia albo przeciążenie. Tymczasem okazuje się, że ból w różnych odcinkach kręgosłupa może być związany również z rozwojem raka wątroby, płuc, rzadziej piersi. W przypadku raka płuc może się też pojawić ból w klatce piersiowej, zwłaszcza jednostronny.

Zobacz film: "Na te nowotwory młodzi chorują coraz częściej"

Onkolog dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld wyjaśnia, że w przypadku nowotworów piersi ból piersi praktycznie nie występuje, za to pojawiają się zmiany w ich obrębie.

- Takim ewidentnym objawem raka piersi jest guz, ale również pogrubienie albo zaczerwienienie skóry piersi, powiększenie węzłów chłonnych i wyciek z brodawki - mówi dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolog kliniczny, specjalistką chemioterapii nowotworów z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

2. Chroniczne zmęczenie, stan podgorączkowy i ból głowy

Ból głowy i zmęczenie to dolegliwości, które występują nagminnie, zwłaszcza w okresie przesilenia. Zaniepokoić powinien nas ból głowy, który utrzymuje się przez dłuższy okres, zwłaszcza jeżeli jednocześnie towarzyszą mu zawroty głowy, zaburzenia pamięci albo nudności. To mogą być objawy świadczące o rozwoju guza mózgu.

- Chroniczne zmęczenie, stan podgorączkowy, ogólne osłabienie to też mogą być mało specyficzne objawy w zasadzie każdej choroby nowotworowej. Zazwyczaj tego typu objawy towarzyszą chłoniakom albo białaczkom, ale nie tylko - wyjaśnia dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Większość osób zakłada, że jest to związane z pogodą, przepracowaniem albo niedosypianiem. Tymczasem jeżeli problem utrzymuje się przez dłuższy czas i nie pomaga zmiana trybu życia - regularne godziny snu, odpoczynek, prawidłowa dieta - to powinno wzbudzić naszą czujność. W przypadku białaczki pierwszymi objawami choroby, poza ogólnym osłabieniem, są powtarzające się stany podgorączkowe oraz często nawracające infekcje.

- Ludzie mają tendencję do całkowitego lekceważenia takich objawów, znajdują różne wytłumaczenia tych problemów. Natomiast uważam, że jeżeli te dolegliwości utrzymują się powyżej czterech tygodni, to powinniśmy to skonsultować - zaznacza onkolog.

Niepokojącym sygnałem są zmiany koloru płytki paznokci
Niepokojącym sygnałem są zmiany koloru płytki paznokci (Adobe Stock)

3. Dolegliwości gastryczne

Nudności, wzdęcia, zgaga, zmiany rytmu wypróżnień - większość zrzuca te dolegliwości na karb niestrawności. Tymczasem lekarze i w tym przypadku zalecają czujność. Być może nasz organizm wysyła nam sygnały świadczące o groźnych zmianach.

- Jeżeli chodzi o raka jajnika, to jest nowotwór, który bardzo długo nie daje żadnych objawów. Objawy, które występują, mogą być bardzo mało charakterystyczne, typu wzdęcia, pobolewania brzucha, szczególnie w dolnej części. Także te pierwsze sygnały mogą skłaniać pacjentkę do podejrzewania, że są to jakieś dolegliwości gastryczne. Jeżeli chodzi o objawy typowo z dróg rodnych, to przy raku jajnika może ich w ogóle nie być - przypomina dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Zgaga, refluks, które utrzymują się przez kilka tygodni, mogą być związane również z rakiem żołądka albo gardła. Podobnie w przypadku wzdęć, które mogą wynikać z nieodpowiedniej diety, ale również świadczyć o poważnych chorobach, jak rak jajnika albo nowotwory układu pokarmowego.

- Takim sygnałem ostrzegawczym jest też nieuzasadnione chudnięcie bez diety. Często jest tak, że ludzie się cieszą, mówią: "W końcu schudłem", ale to jest zawsze objaw niepokojący - podkreśla lekarka.

4. Zmiany na skórze

Nic nie dzieje się bez przyczyny. Jeżeli nagle na skórze pojawiają się siniaki albo wybroczyny, mogą być jednym z sygnałów świadczących o rozwoju białaczki.

Dermatolodzy przyznają, że ważne informacje o kondycji organizmu można też wyczytać z paznokci. W przypadku wielu chorób nowotworowych pojawiają się zmiany na płytce. Jeżeli paznokcie zmieniły kolor na bardzo blady, to może wskazywać m.in. na raka wątroby. Z kolei pojawienie się pod paznokciem ciemnych pionowych linii może sygnalizować rozwój czerniaka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze