Trwa ładowanie...

Telmizek – działanie, wskazania, dawkowanie i skutki uboczne

Avatar placeholder
20.12.2023 13:42
Telmisartan hamuje zwiększenie ciśnienia tętniczego, obniża ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi
Telmisartan hamuje zwiększenie ciśnienia tętniczego, obniża ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi (Adobe Stock)

Telmizek to lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi. Jest wykorzystywany w terapii nadciśnienia tętniczego u dorosłych, ale i wdrażany w celu zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym. Jak go dawkować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Jakie są skutki uboczne stosowania Telmizeku?

spis treści

1. Co to jest Telmizek?

Telmizek to lek, którego substancją czynną jest telmisartan należący do grupy antagonistów receptora angiotensyny II. Ponieważ ogranicza działanie angiotensyny II, substancji powodującej skurcz naczyń oraz pobudzającej uwalnianie aldosteronu, wykorzystuje się go w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Telmisartan hamuje zwiększenie ciśnienia tętniczego, obniża ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi (bez wpływu na częstotliwość rytmu serca). Kiedy pojawiają się efekty terapii? Obniżenie ciśnienia tętniczego pojawia się stopniowo w ciągu 3 godzin po przyjęciu pojedynczej dawki telmisartanu i utrzymuje się dłużej niż 24 godziny.

Zobacz film: "To często bagatelizowany problem. Eksperci ostrzegają"

Jak długo trwa leczenie przy użyciu Telmizeku? Pełne działanie przeciwnadciśnieniowe preparatu uzyskuje się po 4-8 tygodniach leczenia.

Telmizek – zamienniki i preparaty

W aptekach dostępne są tabletki Telmizek 40 mg (każda tabletka zawiera 40 mg telmisartanu) i tabletki Telmizek 80 mg (każda tabletka zawiera 80 mg telmisartanu). Leki wydawane są po okazaniu recepty. Telmizek bez recepty nie jest dostępny.

Jakie są alternatywne leki dla Telmizeku? Można kupić inne preparaty zawierające telmisartan. To tabletki (także tabletki powlekane) Telmisartan EGIS, Telmisartan EGIS, Telmisartan Viatris (Telmisartan Mylan), Telmisartan Bluefish, Telmisartan Genoptim, Actelsar, Micardis, Polsart, Pritor, Telmabax, Telmisartan Orion, Telmix, Tezeo, Tolura, Toptelmi i Zanacodar.

2. Wskazania do stosowania leku Telmizek

Do czego służy lek Telmizek? Wskazaniem jest:

3. Stosowanie i dawkowanie Telmizeku

Telmizek ma postać tabletek do stosowania doustnego, które można przyjmować niezależnie od posiłku, popijając płynem. Należy go zażywać raz dziennie, o tej samej porze każdego dnia.

Dawkowanie leku Telmizek zależy od wskazań. I tak pierwotne nadciśnienie tętnicze u dorosłych wymaga podania 40 mg leku raz na dobę. Jest to jednak kwestia indywidualna. Niektórzy pacjenci potrzebują bowiem dawki 20 mg 1 raz na dobę, a inni nawet 80 mg na dobę.

Gdy Telmizek jest włączany w celu zmniejszenia częstości zachorowań z przyczyn sercowo-naczyniowych, podaje się 80 mg raz na dobę. Nie ma konieczności dostosowania dawkowania u osób w podeszłym wieku. Lek stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

4. Telmizek skutki uboczne, przeciwwskazania i środki ostrożności

Leku Telmizek nie mogą stosować wszyscy pacjenci, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, także ciężkie zaburzenia czynności wątroby oraz zaburzenia w odpływie żółci.

Preparat jest przeciwwskazany w II i III trymestrze ciąży (nie zaleca się stosowania preparatu w I trymestrze ciąży) oraz w okresie karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania telmisartanu u pacjentów poniżej 18. roku życia.

Czy Telmizek jest bezpieczny? Tak, lek jest dobrze tolerowany, niemniej z jego stosowaniem leku wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak duszność, kaszel, ból brzucha, biegunka, niestrawność, wzdęcia, nudności, wymioty, świąd, wysypka, ból w klatce piersiowej, objawy wywołane niedociśnieniem tętniczym, w tym ortostatycznym obniżeniem ciśnienia tętniczego (np. zawroty głowy, osłabienie, zaburzenia równowagi), zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i zatok), zakażenia dróg moczowych (w tym zapalenie pęcherza moczowego).

Inne możliwe skutki uboczne to niedokrwistość, hiperkaliemia, depresja, bezsenność, omdlenie, zawroty głowy, zmniejszenie częstotliwości rytmu serca (bradykardia), osłabienie, obfite pocenie się, bóle i kurcze mięśni, bóle pleców, zaburzenia czynności nerek, w tym ostra niewydolność nerek, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi.

Stosując Telmizek należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Istotne jest, by wyjmować je blistra bezpośrednio przed zastosowaniem (tabletki mają właściwości higroskopijne). Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy poinformować lekarza chorobach i przyjmowanych lekach.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze