Trwa ładowanie...

Ten objaw alzheimera zauważysz w kuchni. Nie ignoruj

 Katarzyna Prus
18.02.2023 09:34
Objawy choroby Alzheimera można zauważyć w kuchni
Objawy choroby Alzheimera można zauważyć w kuchni (Adobe Stock)

Choroba Alzheimera atakuje powoli i bardzo podstępnie. Początkowo objawy są na tyle łagodne, że chory może ich w ogóle nie dostrzegać lub traktować jak zwykłe przemęczenie. Tymczasem reagować należy jak najwcześniej, by nie dopuścić do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. Czujność powinny wzbudzić problemy z prostymi domowymi pracami.

spis treści

1. Choroba daje o sobie znać w kuchni

Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do wyniszczenia struktury mózgu. Postępujący proces jest związany z obecnością białek patologicznych: beta-amyloidu i tau.

Objawy choroby Alzheimera można zauważyć w kuchni
Objawy choroby Alzheimera można zauważyć w kuchni (Getty Images)

- Proces neuropatologiczny zaczyna się na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat przed wystąpieniem choroby. Białka beta-amyloid i tau pojawiają się w mózgu na 20 lat przed wystąpieniem choroby. Dopiero kiedy zostanie zniszczone ok. 50 proc. tkanki mózgu i zostanie wyczerpana tzw. rezerwa poznawcza, pacjenci zaczynają mieć objawy choroby - tłumaczyła w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Anna Filipek-Gliszczyńska, neurolog z Grupy LUX MED.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Warunkiem skutecznego leczenia jest wczesne wykrycie choroby, kiedy nie doszło jeszcze do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. To nie jest jednak takie łatwe.

W początkowej fazie choroby jej objawy, takie jak np. zaniki pamięci, mogą być łagodne i często mylące. Chory nie zdaje sobie sprawy z problemu i nie widzi powodu, by zgłosić się do lekarza. Pewne symptomy mogą się pojawić nawet podczas wykonywania domowych czynności, np. gotowania. Dlatego warto zachować czujność.

2. Choroba Alzheimera a domowe obowiązki

Co konkretnie powinno wzbudzić niepokój? Według Alzheimer's Association, objawy, które mogą wskazywać na rozwijającą się chorobę Alzheimera, można zaobserwować podczas gotowania. Mogą to być problemy w skoordynowaniu czynności związanych z przygotowaniem posiłku czy koncentracją, przez co potrzeba na to więcej czasu.

Na związek choroby Alzheimera z domowymi obowiązkami wskazują też badania opublikowane na łamach czasopisma "Neurology". Okazuje się, że zaangażowanie w prace domowe może wręcz spowolnić starzenie mózgu.

Z badań wynika, że ci, którzy nie stronią od obowiązków domowych, są o 21 proc. mniej narażeni na ryzyko rozwoju demencji. Pozornie zwykłe czynności łączą aktywność fizyczną i umysłową, a to zbawienny trening dla mózgu.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze