Trwa ładowanie...

Terapia czynnikami wzrostu – wskazania, przebieg, zalecenia

Terapia czynnikami wzrostu to proces naturalnej regeneracji tkanek, które są zawarte w osoczu bogatopłytkowym i pozyskiwane są z krwi pacjenta. Terapia czynnikami wzrostu to skuteczna i bezpieczna metoda leczenia przede wszystkim urazów mięśni, ścięgien, więzadeł oraz w odbudowie chrząstki stawowej czy leczeniu zwyrodnień stawów.

spis treści
Co szkodzi naszym stawom?
Co szkodzi naszym stawom? [5 zdjęć]

Myślisz, że bóle stawów mogą pojawić się tylko w przebiegu poważnej choroby lub są wynikiem urazu fizycznego?

zobacz galerię

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

1. Co to jest terapia czynnikami wzrostu?

Czynniki wzrostu pochodzą ze skoncentrowanych płytek krwi w niewielkiej ilości osocza. Terapia czynnikami wzrostu polega na zastosowaniu krwi własnej pacjenta, która wpływa na usprawnienie funkcji tkanek miękkich i kostnych, poprzez pobudzenie ich do regeneracji.

Coraz częściej w ortopedii i medycynie sportowej stosuje się terapię czynnikami wzrostu. Mechanizm tej terapii wykorzystuje się miedzy innymi do leczenia takich schorzeń jak: łokieć tenisisty czy kolano skoczka, ale również do leczenia uszkodzeń ścięgien Achillesa, uszkodzeń chrząstki stawowej, ostróg piętowych, uszkodzeń i zapaleń mięśni, stawów oraz ścięgien. Bardzo często stosuje się terapię czynnikami wzrostu do stymulacji wzrostu tkanki kostnej.

2. Jak wygląda taka terapia?

Kwalifikacje do terapii czynnikami wzrostu przeprowadza lekarz, kierując na badanie USG. Do leczenia w tej terapii wykorzystywana jest krew biologiczna pacjenta, poprzez odwirowanie, gdzie oddzielone zostają jej poszczególne elementy. Do przeprowadzenia terapii czynnikami wzrostu niezbędne jest pozyskanie osocza bogatopłytkowego, które jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej ilości osocza. Zawiera ono uwolnione czynniki wzrostu, które odpowiadają za procesy regeneracyjne tkanek.

Terapia czynnikami wzrostu to metoda mało inwazyjna. Nie wymaga nacinania skóry czy otwartej operacji i przeprowadzana jest poprzez wstrzyknięcie substancji bezpośrednio w miejsce, gdzie widoczne są zmiany chorobowe. Czynniki wzrostu po przejściu przez błonę komórki od razu wiążą się z odpowiednimi receptorami i stymulują odpowiednie elementy do procesu gojenia. W celu otrzymania i przeprowadzenia terapii czynnikami wzrostu pacjent musi oddać maksymalnie kilkaset militrów krwi. Sama terapia czynnikami wzrostu trwa około 30 minut.

Zobacz także:

3. Zalecenia do terapii czynników wzrostu

Terapia czynnikami wzrostu nie ma skutków ubocznych, ponieważ preparat otrzymuje się z krwi własnej pacjenta. Nie stanowi ona źródła zakażenia wirusami, dodatkowo preparat podawany jest w sterylnej strzykawce. Jak wygląda skuteczność terapii czynnikami wzrostu? Daje ponad 90% skuteczności. Rezultaty jednak będą widoczne po kilku dniach, maksymalnie do 3 tygodni, jest to uzależnione od rozległości, lokalizacji i natężenia urazu.

Czasami zaleca się w przypadku kuracji dotyczącej tkanek miękkich, aby bezpośrednio po zabiegu unieruchomić kończynę na okres około tygodnia. Po tym czasie przeprowadzana jest kontrola. Lekarz może zlecić dodatkowe leczenie uzupełniające. Dodatkowo przed i po zastosowaniu terapii czynnikami wzrostu zaleca się, aby nie stosować leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych przez co najmniej 48 godzin.

Przeciwwskazania do terapii czynnikami wzrostu to między innymi przewlekłe choroby wątroby czy nerek, choroby krwi, nowotwór, ciąża, ostre zakażenia wirusowe lub posocznica.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza