Terapia czynnikami wzrostu – wskazania, przebieg, zalecenia
Terapia czynnikami wzrostu to proces naturalnej regeneracji tkanek, które są zawarte w osoczu bogatopłytkowym i pozyskiwane są z krwi pacjenta. Terapia czynnikami wzrostu to skuteczna i bezpieczna metoda leczenia przede wszystkim urazów mięśni, ścięgien, więzadeł oraz w odbudowie chrząstki stawowej czy leczeniu zwyrodnień stawów.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
1. Terapia czynnikami wzrostu – wskazania
Czynniki wzrostu pochodzą ze skoncentrowanych płytek krwi w niewielkiej ilości osocza. Terapia czynnikami wzrostu polega na zastosowaniu krwi własnej pacjenta, która wpływa na usprawnienie funkcji tkanek miękkich i kostnych, poprzez pobudzenie ich do regeneracji.
Coraz częściej w ortopedii i medycynie sportowej stosuje się terapię czynnikami wzrostu. Mechanizm tej terapii wykorzystuje się miedzy innymi do leczenia takich schorzeń jak: łokieć tenisisty czy kolano skoczka, ale również do leczenia uszkodzeń ścięgien Achillesa, uszkodzeń chrząstki stawowej, ostróg piętowych, uszkodzeń i zapaleń mięśni, stawów oraz ścięgien. Bardzo często stosuje się terapię czynnikami wzrostu do stymulacji wzrostu tkanki kostnej.
2. Terapia czynnikami wzrostu – przebieg
Kwalifikacje do terapii czynnikami wzrostu przeprowadza lekarz, kierując na badanie USG. Do leczenia w tej terapii wykorzystywana jest krew biologiczna pacjenta, poprzez odwirowanie, gdzie oddzielone zostają jej poszczególne elementy. Do przeprowadzenia terapii czynnikami wzrostu niezbędne jest pozyskanie osocza bogatopłytkowego, które jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej ilości osocza. Zawiera ono uwolnione czynniki wzrostu, które odpowiadają za procesy regeneracyjne tkanek.
Terapia czynnikami wzrostu to metoda mało inwazyjna. Nie wymaga nacinania skóry czy otwartej operacji i przeprowadzana jest poprzez wstrzyknięcie substancji bezpośrednio w miejsce, gdzie widoczne są zmiany chorobowe. Czynniki wzrostu po przejściu przez błonę komórki od razu wiążą się z odpowiednimi receptorami i stymulują odpowiednie elementy do procesu gojenia. W celu otrzymania i przeprowadzenia terapii czynnikami wzrostu pacjent musi oddać maksymalnie kilkaset militrów krwi. Sama terapia czynnikami wzrostu trwa około 30 minut.
Zobacz także:
3. Terapia czynnikami wzrostu – zalecenia
Terapia czynnikami wzrostu nie ma skutków ubocznych, ponieważ preparat otrzymuje się z krwi własnej pacjenta. Nie stanowi ona źródła zakażenia wirusami, dodatkowo preparat podawany jest w sterylnej strzykawce. Jak wygląda skuteczność terapii czynnikami wzrostu? Daje ponad 90% skuteczności. Rezultaty jednak będą widoczne po kilku dniach, maksymalnie do 3 tygodni, jest to uzależnione od rozległości, lokalizacji i natężenia urazu.
Czasami zaleca się w przypadku kuracji dotyczącej tkanek miękkich, aby bezpośrednio po zabiegu unieruchomić kończynę na okres około tygodnia. Po tym czasie przeprowadzana jest kontrola. Lekarz może zlecić dodatkowe leczenie uzupełniające. Dodatkowo przed i po zastosowaniu terapii czynnikami wzrostu zaleca się, aby nie stosować leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych przez co najmniej 48 godzin.
Przeciwwskazania do terapii czynnikami wzrostu to między innymi przewlekłe choroby wątroby czy nerek, choroby krwi, nowotwór, ciąża, ostre zakażenia wirusowe lub posocznica.
Komentarze