Trwa ładowanie...

Test Hida - wskazania, badanie

W medycynie występuje cały wachlarz badań diagnostycznych. Jeden narząd może być diagnozowany na wiele różnych sposobów, od diagnostyki laboratoryjnej przez diagnostykę obrazową. Test Hida stosuje się w celu badania dróg żółciowych, które często ulegają różnym patologiom.

spis treści

1. Test Hida – wskazania

Wskazania do wykonania tego badania (które jest badaniem z kręgu medycyny nuklearnej) są między innymi choroby dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Częstymi patologiami związanymi z tym narządem jest kamica pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, ale niestety także nowotwory.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Test Hida oceniany jest przez lekarza radiologa
Test Hida oceniany jest przez lekarza radiologa (123RF)

Oczywiście test Hida jest badaniem diagnostycznym, a nie leczniczym, w przeciwieństwie do na przykład nadania endoskopowego jakim jest cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW). Istota testu Hida jest jednak zupełnie inna i opiera się tylko na diagnostyce obrazowej. Innym wskazaniem do wykonania tego testu są nieokreślone bóle brzucha. Innymi badaniami, które mogą być wykonane w takim wypadku są również kolonoskopia oraz gastroskopia (badania endoskopowe górnego oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego).

2. Test Hida - badanie

Jak wygląda test Hida? Należy zacząć od tego, że jest to badanie, które wykonywane jest z użyciem kontrastu. Jest to substancja, która podawana jest pacjentowi przed badaniem. Niektóre osoby mogą być uczulone na kontrast – z tego względu jeśli wcześniej przy jakimkolwiek badaniu z użyciem kontrastu wystąpiły nieprzewidziane komplikacje, koniecznie należy zgłosić ten fakt lekarzowi.

Kontrast przedostaje się w krwi do żółci, dzięki czemu łatwiej uwidocznić patologię dróg żółciowych w postaci na przykład niedrożności dróg żółciowych spowodowanej zaleganiem złogu żółciowego. Test Hida jest dobrym badaniem, nie mniej jednak w celu diagnostyki na przykład kamicy pęcherzyka żółciowego stosuje się z powodzeniem badanie ultrasonograficzne (USG), które ma również dużą wartość diagnostyczną, jest tanie i bezpieczne. Te cechy sprawiają, że jest to badanie, które bardzo często stosowane jest jako pierwsze w diagnostyce bólu brzucha.

W przypadku wykrycia za pomocą testu Hida nieprawidłowości w obrębie dróg żółciowych, najczęściej należy zastosować odpowiednie leczenie. W przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego wykonuje się laparoskopową cholecystektomię, chyba że istnieją ku temu wskazania, możliwe jest także usunięcie pęcherzyka żółciowego metodą klasyczną. Dużą zaletą metody laparoskopowej jest stosunkowo mała inwazja i najczęściej szybki powrót do zdrowia pacjenta.

Test Hida należy do badań diagnostyki obrazowej, które mogą ocenić funkcjonowanie wątroby oraz dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. O tym w jakim stanie jest nasza wątroba mogą także informować parametry, które można oznaczyć z krwi – zaliczmy do nich oznacznie ASPAT (aminotransferaza asparaginowa) , AlAT (aminotransferaza alaninowa) oraz GGTP (gammaglutamylotranspeptydaza).

Każdą diagnostykę dróg żółciowych i wątroby warto skonsultować najpierw z lekarzem, który oceni wskazania do wykonania stosownego badania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Test Hida - wskazania, badanie
Test Hida - wskazania, badanie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza