Trwa ładowanie...

Test Hida - wskazania, badanie

W medycynie występuje cały wachlarz badań diagnostycznych. Jeden narząd może być diagnozowany na wiele różnych sposobów, od diagnostyki laboratoryjnej przez diagnostykę obrazową. Test Hida stosuje się w celu badania dróg żółciowych, które często ulegają różnym patologiom.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Test Hida – wskazania

Wskazania do wykonania tego badania (które jest badaniem z kręgu medycyny nuklearnej) są między innymi choroby dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Częstymi patologiami związanymi z tym narządem jest kamica pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, ale niestety także nowotwory.

Test Hida oceniany jest przez lekarza radiologa
Test Hida oceniany jest przez lekarza radiologa (123RF)

Oczywiście test Hida jest badaniem diagnostycznym, a nie leczniczym, w przeciwieństwie do na przykład nadania endoskopowego jakim jest cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW). Istota testu Hida jest jednak zupełnie inna i opiera się tylko na diagnostyce obrazowej. Innym wskazaniem do wykonania tego testu są nieokreślone bóle brzucha. Innymi badaniami, które mogą być wykonane w takim wypadku są również kolonoskopia oraz gastroskopia (badania endoskopowe górnego oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego).

2. Test Hida - badanie

Jak wygląda test Hida? Należy zacząć od tego, że jest to badanie, które wykonywane jest z użyciem kontrastu. Jest to substancja, która podawana jest pacjentowi przed badaniem. Niektóre osoby mogą być uczulone na kontrast – z tego względu jeśli wcześniej przy jakimkolwiek badaniu z użyciem kontrastu wystąpiły nieprzewidziane komplikacje, koniecznie należy zgłosić ten fakt lekarzowi.

Kontrast przedostaje się w krwi do żółci, dzięki czemu łatwiej uwidocznić patologię dróg żółciowych w postaci na przykład niedrożności dróg żółciowych spowodowanej zaleganiem złogu żółciowego. Test Hida jest dobrym badaniem, nie mniej jednak w celu diagnostyki na przykład kamicy pęcherzyka żółciowego stosuje się z powodzeniem badanie ultrasonograficzne (USG), które ma również dużą wartość diagnostyczną, jest tanie i bezpieczne. Te cechy sprawiają, że jest to badanie, które bardzo często stosowane jest jako pierwsze w diagnostyce bólu brzucha.

W przypadku wykrycia za pomocą testu Hida nieprawidłowości w obrębie dróg żółciowych, najczęściej należy zastosować odpowiednie leczenie. W przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego wykonuje się laparoskopową cholecystektomię, chyba że istnieją ku temu wskazania, możliwe jest także usunięcie pęcherzyka żółciowego metodą klasyczną. Dużą zaletą metody laparoskopowej jest stosunkowo mała inwazja i najczęściej szybki powrót do zdrowia pacjenta.

Test Hida należy do badań diagnostyki obrazowej, które mogą ocenić funkcjonowanie wątroby oraz dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. O tym w jakim stanie jest nasza wątroba mogą także informować parametry, które można oznaczyć z krwi – zaliczmy do nich oznacznie ASPAT (aminotransferaza asparaginowa) , AlAT (aminotransferaza alaninowa) oraz GGTP (gammaglutamylotranspeptydaza).

Każdą diagnostykę dróg żółciowych i wątroby warto skonsultować najpierw z lekarzem, który oceni wskazania do wykonania stosownego badania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.